Скасовано Звіт за квотою 5%!
Мінекономіки наказом від 29.12.2022 р. № 5574 скасувало наказ Мінсоцполітики від 16.05.2013 р. № 271, яким, зокрема, затверджена форма звіту під назвою Інформація про зайнятість і працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню. Це той самий Звіт за квотою 5 %, який подавався щороку до 1 лютого на виконання Закону про зайнятість.
Отже, за 2022 рік подавати до центру зайнятості Звіт за квотою 5% не потрібно.
Слід відзначити, що скасування наказу № 271 і відповідно форми Звіту за квотою 5% – формальність. Адже Законом про зайнятість уже не передбачено подання Звіту за квотою 5%. Натомість у Законі про зайнятість з 29 жовтня 2022 року прописано компенсації, якими можуть скористатися роботодавці при працевлаштуванні окремих категорій працівників.
Про скасування квоти 5% ми говорили на вебінарі «Річна звітність кадровика: зміни, нові правила (не)подання та штрафи».
Компенсація за працевлаштування ВПО – 6700 грн замість 6500 грн!
Урядовці оновили Порядок надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 № 331. Відповідні зміни набрали чинності 18 січня.
Отже, Кабмін збільшив щомісячний розмір компенсації роботодавцю за кожну працевлаштовану ВПО. Тепер розмір компенсації становить 6700 грн замість 6500 грн. Зверніть увагу, що для отримання грошової компенсації роботодавець має працевлаштувати внутрішньо переміщену особу, яка має цей статус, та звернутися до центру зайнятості. Для цілей отримання такої грошової компенсації з внутрішньо переміщеною особою має бути укладений усний або письмовий, строковий або безстроковий трудовий договір, за основним місцем роботи або сумісництвом. При цьому не мають право на отримання грошової компенсації роботодавці, які є бюджетними установами.
Нова пільгова категорія УБД: хто вони і які гарантії мають за місцем роботи
Нещодавно законодавці оновили перелік категорій осіб – учасників бойових дій. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання учасниками бойових дій осіб, які брали безпосередню участь в здійсненні заходів необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської Федерації проти України та інших питань» від 12.01.2023 р. № 2864-IX вносить зміни, зокрема до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-XII. Тепер пільгові категорії працівників, які мають статус учасника бойових дій, – збільшено.
Чому це важливо? Тому що учасники бойових дій, які працевлаштовані, мають певні пільги та гарантії за місцем роботи. Наприклад, їм виплачують допомогу з тимчасової непрацездатності в розмірі 100 % середньої зарплати незалежно від стажу роботи, також у них є право на додаткову відпустку зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік. Крім того, такі працівники мають переважне право на працевлаштування в разі ліквідації підприємства та залишення на роботі при скороченні штату працівників.
Отже, що ж це за нова категорія пільговиків? Це ті особи, які в перший місяць військової агресії з боку росії стали на захист нашої держави, але не встигли вступити до військових або правоохоронних формувань. Наразі така можливість у них з’явилася, тобто вони можуть отримати статус учасника бойових дій. І саме на це має звернути увагу роботодавець, щоб не допустити порушення трудового законодавства.
Поновлення працівника на роботі негайно: але ж з якої дати?
Держпраці нагадало роботодавцям про те, що рішення суду стосовно поновлення працівника на посаді виконується саме з часу прийняття рішення на користь працівника в залі суду. А ось поновлення працівника на роботі слід робити з дати його звільнення. Тобто роботодавець, довідавшись про рішення суду на користь працівника, оскільки він сам або його представник був присутнім на засіданні, повинен фактично допустити незаконно звільненого працівника до роботи.
Наказ про поновлення на роботі, виправлення запису в трудовій книжці роботодавець може зробити згодом, коли отримає офіційне рішення від судової інстанції, оскільки йому потрібно буде зазначити номер та дату судового рішення.
Нагадаємо, що зміни до трудової книжки працівника вносяться відповідно до п. 2.10 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін'юсту та Мінсоцзахисту від 29.07.1993 р. № 58, зокрема, визнається недійсним запис, зроблений відповідно до наказу про звільнення, визнаного судом незаконним. Наприклад, пишеться: «Запис за № таким-то недійсний, поновлено на попередній роботі».
А ось як виправити чи скасувати запис про трудову діяльність на порталі Пенсійного фонду ви можете дізнатися разом з Ольгою Хільчук.
Немає можливості повторно пройти МСЕК? Діє попередній огляд!
Якщо на вашому підприємстві працюють особи з інвалідністю, то час від часу такі працівники мають повторно проходити медичні огляди. Але якщо у працівника відсутня така можливість і він не може пройти обстеження й оформити направлення на МСЕК, то, як нагадали в МОЗ, строк повторного огляду вважається продовженим на весь час дії воєнного стану та впродовж ще шести місяців після його припинення або скасування. З огляду на це, роботодавці повинні зберігати всі пільги до закінчення строку проходження повторного огляду.
Ще одним важливим моментом є те, що навіть в разі, коли рішення МСЕК скасовує інвалідність працівника, але він його оскаржує, то і в цьому випадку передбачені законодавством пільги мають зберігатися до остаточного рішення МСЕК або ж, як зазначили в МОЗ, суду.
Помилка на титулці паперової трудової книжки: хто виправляє?
На сьогодні триває процес сканування трудових книжок працівників роботодавцями для подальшого їх унесення до порталу Пенсійного фонду в електронному вигляді. І, звісно, виникає безліч питань і проблем. І такими можуть бути певні помилки та неточності в записах, наприклад, неправильно виписано ім’я чи прізвище працівника. Відповідь на них дає Пенсійний фонд.
Як нагадали у відомстві, порядок заповнення трудових книжок визначено Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін'юсту та Мінсоцзахисту від 29.07.1993 p. № 58. Отже, зміна запису, зокрема про прізвище вноситься на першій сторінці трудової книжки: однією рискою закреслюють ім’я, що внесено з помилкою, і записують правильне. На внутрішньому боці обкладинки зазначають відповідні документи, що є підставою для внесення зміни, які завіряються підписом роботодавця та закріплюються печаткою підприємства або відділу кадрів.
Чи може поточний роботодавець зробити виправлення або уточнення на титульній сторінці паперової трудової книжки, якщо фактично подія, яка призвела до такого виправлення, відбулася при попередньому роботодавцю? Так ось, може і лояльно до цього відносяться і фахівці Пенсійного фонду.
Паперові листки непрацездатності у законопроєкті: до чого готуватися
Федерація профспілок на своєму сайті оприлюднила законопроєкт про зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV. І ця ситуація залишалася б не такою помітною, але зазначені зміни є вкрай актуальними. З початком цього року набрала чинності нова редакція Закону про соцстрахування, і в ній відсутнє згадування про паперові листки непрацездатності. Однак у сучасних умовах електронний листок непрацездатності не завжди можна оформити чи отримати, оскільки війна внесла свої корективи: постійні обстріли, відключення електроенергії, перебої з мережею Інтернет тощо. Саме тому законопроєктом передбачено узаконити застосування паперових листків непрацездатності у випадках, визначених МОЗ. Передбачається, що перехідний пункт про застосування паперових листків непрацездатності втратить чинність через один календарний рік з дня припинення або скасування воєнного стану.
Нові списки персонального військового обліку: сформуйте до 25 січня!
З 5 січня 2023 року діє новий Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 p. № 1487. І треба зазначити, що зміни відбулися суттєві.
Але головною новиною цього Порядку є те, що тепер облік на підприємствах вестиметься не за Особовою карткою П-2, як раніше, а за списками персонального військового обліку, які містяться в додатку 5 до Порядку № 1487.
При цьому Списки складаються щороку до 25 січня станом на 1 січня.
Отже, до 25 січня 2023 року потрібно сформувати Списки за формою, наведеною у додатку 5 до Порядку № 1487. При цьому вказуються дані станом на 1 січня 2023 року. Списки мають бути підписані керівником підприємства і відповідальним за ведення військового обліку. Крім того, зазначені списки разом з відомістю оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних і резервістів реєструються в службі діловодства. Саме з цими документами доведеться працювати підприємствам з військкоматами: звіряти, подавати, вносити зміни тощо.
Зауважимо, що нормами Порядку не передбачено подання складених списків до терцентру.
Але це ще не всі новації. Адже Порядком № 1487 передбачено, що працівники, відповідальні за ведення військового обліку на підприємстві, зобов’язані підвищувати кваліфікацію не рідше одного разу на п’ять років. Підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку на підприємствах, здійснюється на договірних засадах закладами освіти, що провадять освітню діяльність з підвищення кваліфікації працівників та мають ліцензії на відповідну діяльність за програмами підготовки.
Отже, як бачимо, змін у веденні військового обліку на підприємстві багато. Проте опанувати усі новації допоможуть вебінари (записи від 11 січня та 18 січня 2023 року) та відеоблоги (випуски від 6 січня та 18 січня 2023 року) із Тетяною Мойсеєнко і Тимуром Алієвим. А про заповнення Списків ми розповідали у нашій постійній рубриці «Заповнюємо звіти, форми, документи». Більше того, вже 26 січня 2023 року відбудеться вебінар Тимура Алієва «Військовий облік по-новому: покрокові дії кадровика». А 30 січня на KadroLand виходить ексклюзивний курс, присвячений усім нюансам із ведення військового обліку за новим Порядком.