Списки для бронювання: рекомендації Мінекономіки про формат подання
Нагадаю, що з 31 січня 2023 року набрала чинності постанова КМУ від 27.01.2023 № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час» (далі – Порядок № 76), якою запроваджено новий механізм бронювання. Для оформлення бронювання підприємство подає списки за формою, наведеною у додатку 1 до Порядку № 76 в паперовій та/або електронній формі разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов’язаних за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 76.
При цьому такий пакет документів підприємство має надати до органу, уповноваженого здійснювати бронювання. Наприклад, підприємство, якому установлено мобілізаційне завдання, подає вказаний пакет документів до органу, який установив таке мобілізаційне завдання. Якщо йдеться про критично важливе підприємство аграрної сфери, то документи для бронювання подаються до Мінагрополітики.
Після подання таких документів до уповноваженого органу відбувається внутрішня процедура погодження бронювання і врешті-решт списки потрапляють до Мінекономіки.
При цьому Мінекономіки у листі від 22.03.2023 № 2704-20/12365-03 рекомендує підприємствам подавати список в паперовій та/або електронній формі (у форматах Excel та PDF). Крім того, у листі наголошено, що неподання Мінекономіки списку в електронній формі (у форматах Excel та PDF) суттєво подовжує строк його опрацювання та перевірки, що безпосередньо впливає на оперативність прийняття рішення про бронювання військовозобов'язаних.
До речі, на Кадроленд про бронювання докладно розповідає Тетяна Мойсеєнко в другому модулі майстер-школи «Практика ведення військового обліку та бронювання». Крім того, за посиланням ви можете завантажити собі список про бронювання у форматі Excel.
ПФУ → Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю: на крок ближче до санкцій за невиконання квоти 4 %
Нагадаю, що за 2022 рік не подавався Звіт про працевлаштування осіб з інвалідністю за формою 10-ПОІ. Однак не зважаючи на це, у підприємств і ФОП, у який середньооблікова кількість штатних працівників за рік становить від 8 працівників, мають забезпечити виконання нормативу із працевлаштування осіб з інвалідністю, як за 2022 рік, так і надалі (ст. 19 Закону України від 21.03.1991 № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»).
Раніше роботодавець самостійно заповнював форму № 10-ПОІ й у такий спосіб Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю отримував усю необхідну інформацію щодо визначення виконання або не виконання підприємством або ФОП нормативу із працевлаштування осіб з інвалідністю. Проте, як було зазначено раніше, форма № 10-ПОІ уже не подається. Тож звідки Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю брати подібну інформацію зараз?
Саме з цією метою Пенсійним фондом і затверджено постанову від 10.03.2023 № 14-2, згідно з якою Пенсійний фонд за допомогою реєстру застрахованих осіб інформує Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю про створення підприємствами та ФОП робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю. А також Пенсійний фонд надає Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю інформацію, необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Крім того, постановою № 14-2 Пенсійний фонд затвердив і форму надання вказаної інформації Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю.
До речі, до постанови № 14-2 уже вносилися певні косметичні правки.
Нагадаю, що на минулому тижні я розповідала про новий механізм накладення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу із працевлаштування осіб з інвалідністю. Якщо у вас є запитання стосовно виконання підприємством нормативу із працевлаштування осіб з інвалідністю, напишіть його у нашому сервісі «Особистий консультант» і отримайте відповідь протягом доби.
Довідки ОК-5 і ОК-7 про страховий стаж: як отримати
Нагадаю, що довідка ОК-5 відображає страховий стаж застрахованої особи, який враховується при призначенні пенсій. Тоді як довідку ОК-7 використовують для визначення страхового стажу для розрахунку сум лікарняних, нарахування допомоги по безробіттю.
Так ось Пенсійний фонд роз’яснює про способи оформлення довідок ОК-5 і ОК-7: «Отримати довідки ОК-5 та ОК-7 можна кількома способами: безпосередньо у будь-якому сервісному центрі Пенсійного фонду, пред’явивши паспорт та ідентифікаційний код чи онлайн – на порталі Дія, чи у мобільному застосунку Дія або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду, або у мобільному застосунку «Пенсійний фонд».
При цьому Пенсійний фонд наводить інструкцію як замовити довідку ОК-5 або ОК-7 безпосередньо на порталі Пенсійного фонду. Перш за все застрахована особа має авторизуватися на порталі Пенсійного фонду. Далі у меню зліва, у розділі “Комунікації з ПФУ”, обрати пункт “Запит на отримання електронних документів”. У полі “Тип звернення” оберіть “Довідка ОК-5” або “Довідка ОК-7”. Також слід надати згоду на передачу та обробку персональних даних та натиснути “Відправити до ПФУ”. Далі слід перевірити наявність сформованої довідки в розділі “Мої звернення”, до якого документ після формування надійде автоматично протягом кількох хвилин. За бажання є можливість завантажити довідку на знімний носій чи на власний цифровий пристрій.
Додам, що довідку ОК-5 або ОК-7 можна замовити й через застосунок Дія. Для цього заходити у застосунок і обираєте Послуги, потім Довідки та витяги, Довідку ОК-5 або Довідку ОК-7 і обираєте Замовити довідку.
До речі, 6 квітня виходить новий курс «Лікарняні-2023: нові накази, стаж, сумісники», де Олена Габрук розповість про оформлення лікарняних, а також про особливості визначення страхового стажу для обчислення лікарняних.
Стаж для мобілізованого працівника: чи набігає за час військової служби
Держпраці роз’яснює: час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. До речі, така умова вписана і у ст. 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу». При цьому, як вказує Держпраці, не зберігається стаж лише для щорічної основної відпустки. Проте тут слід пояснити.
Справа в тому, що з 19 липня 2022 року до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку не зараховується період мобілізації працівника. Про це визначено у ч. 1 ст. 9 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки».
Проте по 18 липня 2022 року (включно) до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку, зараховується, зокрема, період військової служби під час мобілізації. А це означає, що за робочий рік, на який прийшлася мобілізація і 19 липня 2022 року, тривалість щорічної основної відпустки слід визначити розрахунковим шляхом. Тому необхідно за період із початку робочого року по 18 липня 2022 року розрахувати кількість днів щорічної основної відпустки, належних працівнику, з урахуванням періоду мобілізації. Тоді як період мобілізації з 19 липня 2022 року і по дату закінчення робочого року уже не враховують у стажі, що дає право на щорічну основну відпустку.
Для розрахунку днів щорічної основної відпустки, належних мобілізованому працівнику, скористайтеся сервісом «Калькулятор днів щорічних відпусток».
Відпустка при народженні дитини: чи можна відмовити під час воєнного стану
Нагадаю, що відпустка при народженні дитини може бути надана, зокрема, чоловіку, дружина якого народила дитину, або батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки (ст. 19-1 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки»).
Відпустка при народженні дитини не підлягає грошовій компенсації та поділу на частини. При цьому для цілей реалізації права на відпустку при народженні дитини мають бути додержані певні строки, а саме: Відпустка надається одноразово тривалістю, що визначається працівником у письмовій заяві про її надання (але не більш як 14 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів), не пізніше ніж протягом трьох місяців з дня народження дитини. Ця відпустка повинна бути використана працівником не пізніше 104-го дня з дня народження дитини (п. 4, 5 Порядку надання відпустки при народженні дитини, затвердженого постановою КМУ від 07.07.2021 № 693).
Варто відзначити, що заборони у наданні відпустки при народженні дитини під час воєнного стану немає і ця відпустка має бути надана батьку за його заявою. Звісно, якщо дотримані усі умови для її надання. Проте тут Держпраці робить ремарку: якщо працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, роботодавець має право відмовити йому у наданні відпустки при народженні дитини у період дії воєнного стану.
Справа в тому, що відповідно до ст. 12 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» під час дії воєнного стану роботодавець має право відмовити працівникам у наданні будь-яких відпусток, якщо такі працівники залучені до робіт на об’єктах критичної інфраструктури. Не може роботодавець відмовити виключно у наданні відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами і відпустці до 3 років.
Зразки заяви і наказу про надання відпустки при народженні дитини є у нашій рубриці «Документи».
Новий квартальний Звіт з праці, «воєнні» норми і не тільки: що очікувати у квітні
Пам’ятайте: 7 квітня – граничний строк подання Звіту з праці за формою № 1ПВ місячна за березень 2023 року. Крім того, не пізніше 7 квітня 2023 року слід подати Звіт з праці за формою № 1ПВ за перший квартал 2023 року. Наголошує, що Звіт з праці за перший квартал 2023 року подається у новій формі, викладеній у наказі Держстату від 12.05.2022 № 87, з урахуванням змін, внесених наказом Держстату від 10.11.2022 № 279.
Крім того, до 7 квітня слід подати Звіт про витрати на утримання робочої сили за формою № 1‑РС (один раз на чотири роки) (наказ Держстату від 23.08.2022 № 227 з урахуванням змін, внесених наказом Держстату від 10.11.2022 № 279).
При цьому нагадаю, що з 1 січня статистична звітність, у тому числі місячний і квартальний Звіт з праці, подається виключно в електронній формі. Про роботу у кабінеті респондента на сайті Держстату можна навчатися в нашому курсі, лектором якого є Ольга Хільчук. Про складання місячного Звіту з праці ми розповідали у рубриці «Заповнюємо звіти, форми документи».
Протягом квітня продовжує діяти воєнний стан. Це означає, що 16 квітня 2023 року вважається звичайними календарним днем – робочими або вихідними залежно від графіка роботи вашого підприємства. Якщо ми говоримо про стандартну п’ятиденку, то 16 квітня, неділя, вважається вихідним днем. У такому разі норма тривалості робочого часу для стандартної п’ятиденки з двома вихідними днями у суботу і неділю для квітня 2023 року становить: 20 робочих днів і 160 годин. На підприємстві має бути наказ про норму тривалості робочого часу.
Якщо на підприємстві прийнято рішення зробити 17 квітня днем, робота у який не проводиться, то про це має бути видано наказ і відповідно норма тривалості робочого часу буде зменшена.
Крім того, 30 квітня закінчується період карантину проти COVID-19. Чи буде продовжено карантин і після 30 квітня? Наразі не відомо, у разі подовження ми неодмінно вас проінформуємо та оновимо інформацію в нашій рубриці «Довідники».
Також нагадаю, що 4 квітня Тимур Алієв проведе вебінар за темою «Щорічна & неоплачувана відпустка: як надавати, відкликати та визначати тривалість у 2023 році», а 6 квітня вебінар для вас проведе Тетяна Мойсеєнко за темою «Прийняття і звільнення працівників: як і коли відобразити у військовому обліку і трудовій книжці». Участь безкоштовна, приєднуйтеся!