Відеоблоги

ТОП-7 кадрових справ через продовження воєнного стану

Ви дізнаєтесь:

  • Як визначити та документально оформити нові норми робочого часу в червні та липні.
  • Як та на які відпустки вплинуло продовження дії ВС.
  • Про призупинення дії ТД та повідомлення про зміну істотних умов праці під час дії ВС.
Оберіть відео для перегляду

5(8)

Оцініть відео:

ТОП-7 кадрових справ через продовження воєнного стану

00:07:47

Людмила Смердова

5(8)

Оцініть відео:


Воєнний стан продовжено до ранку 18 серпня 2023 року
. Це означає, що у кадровій роботі ми продовжуємо застосовувати Закон №2136, а це впливає на кадрову роботу. Проте не хвилюйтеся, зараз ми швидко та професійно пригадаємо топ 7 кадрових справ і лайфхаків через продовження дії воєнного стану.


Перш за все, кадровику потрібно подбати про перегляд норми тривалості робочого часу у червні – липні 2023 року. Річ у тому, що під час дії воєнного стану немає святкових і неробочих днів у розумінні трудового законодавства. А це означає, що, наприклад, для стандартної п'ятиденки з вихідними днями у суботу та неділю, 4 червня (це Трійця) слід вважати вихідним днем, а 28 червня (це день Конституції) та 28 липня (це день Української Державності) є робочими днями. Немає святкових днів, немає перенесення у разі, якщо святковий день збігається із вихідним днем, а тому 5 червня для стандартно п'ятиденки також слід вважати робочим днем. При цьому, робочі дні 27 червня і 27 липня не підлягають скороченню на одну годину. Таким чином усі ці фактори слід врахувати та у наказі визнати уже несвяткові дні червня і липня робочими або вихідними днями, залежно від графіка роботи вашого підприємства, плюс затвердити нові норми тривалості робочого часу для червня і липня.


Чи так важливо видати про це наказ, адже фактично вказане випливає із Закону №2136? На мою думку, так. Накази про переглянуті норми тривалості робочого часу у червні й липні 2023 року мають бути, оскільки по суті йдеться про перегляд раніше затверджених норм. Звертаю вашу увагу, що норма тривалості робочого часу для серпня 2023 року, принаймні поки що, залишається без змін, оскільки дія воєнного стану, станом на зараз, не торкнулася 24 серпня, святкового дня, Дня Незалежності.

Вважаєте, що працівники мають відпочивати 5 червня, 28 червня і 28 липня? Готуйте наказ про визнання цих днів, днями, робота у які не проводиться, із відповідним зменшенням норми тривалості робочого часу у червні й липні 2023 року.


Вплив продовження ВС на відпустки: щорічні, соцвідпустки на дітей та без збереження зарплати

Рухаємося далі. І час поговорити про вплив продовження воєнного стану на відпустки. Під час дії воєнного стану не застосовується норма ст. 5 Закону «Про відпустки», про те, що у наразі, якщо на період щорічної відпустки, соцвідпустки на дітей припадає святковий день, то період вказаних відпусток збільшується на відповідну кількість святкових днів. Наприклад, працівнику надається щорічна відпустка з 1 червня тривалістю 24 календарних дні. Період щорічної відпустки з 1 червня по 24 червня, тобто рівно 24 календарні дні, без збільшення періоду цієї відпустки на один календарний день через збіг Трійці й власне щорічної відпустки.

Воєнний стан продовжено, а це означає, що відпустки без збереження зарплати через воєнний стан за ч. 3 і 4 ст. 12 Закону №2136 можуть бути оформлені по 17 серпня 2023 року включно. При цьому для оформлення цих відпусток, навіть якщо йдеться про по суті їх продовження, працівник має написати нову заяву, а роботодавець видати новий наказ із посиланням на новий Указ і Закон про продовження дії воєнного стану. Зауважу, що надання відпустки без збереження зарплати через воєнний стан за ч. 3 і 4 ст. 12 Закону №2136 має принципові відмінності й наслідки. Тому у преамбулі накази про надання відпустки без збереження зарплати через воєнний стан слід обов'язково зробити посилання або на ч. 3 ст. 12 Закону №2136 або на ч. 4 ст. 12 Закону №2136 і тим самим окреслити, за якою саме підставою надається відпустка без збереження зарплати через воєнний стан. У ст. 12 Закону №2136 є обмеження стосовно тривалості щорічної основної відпустки, так і власне обмеження щодо надання щорічних відпусток. Проте ці обмеження не мають імперативний характер, тобто роботодавець має право самостійно визначати застосовувати або ні такі обмеження. Тобто по суті, щорічна відпустка може надаватися тривалістю і більше ніж 24 календарних днів.


Призупинення дії трудового договору

Оскільки продовжена дія воєнного стану, то продовжує застосовуватися і норма про призупинення дії трудового договору. Але нагадаю, що за чинною редакцією ст. 13 Закону №2136, призупинення дії трудового договору можливе, коли одночасно і працівник, і роботодавець не можуть виконувати свої зобов'язання за трудовим договором через збройну агресію. Якщо усі ці вимоги збігаються, то допустиме оформлення призупинення дії трудового договору на підставі наказу про це.

І наостанок, під час дії воєнного стану про зміну істотних умов праці можна попередити працівника безпосередньо за день до запровадження нових умов праці. Тобто не дотримуючись двомісячного строку повідомлення.


Підсумки
. Воєнний стан продовжено до ранку 18 серпня, тому слід переглянути норми тривалості робочого часу у червні – липні 2023 року. Якщо бажаєте працівникам встановити додаткові дні відпочинку, то про це слід видати наказ. Щорічна і соцвідпустка на дітей під час дії воєнного стану не продовжується на святкові й неробочі дні. Застосовувати або ні обмеження щорічних відпусток вирішує роботодавець. Відпустки без збереження зарплати через воєнний стан можуть бути оформлені по 17 серпня 2023 року включно.