Відеоблоги

ТОП-7 важливих змін у відпустках та трудових гарантіях: що треба знати кадровику?

Ви дізнаєтесь:

  • Про нові підстави для виплати компенсації за відпустку
  • Про нові правила (не)надання відпусток та збільшення тривалості неоплачуваної відпустки
  • Про відпочинок після демобілізації та скасування середнього заробітку «педагогам-захисникам»
  • Про право роботодавця самостійно переносити вихідні та робочі дні
Оберіть відео для перегляду

4.7(31)

Оцініть відео:

ТОП-7 важливих змін у відпустках та трудових гарантіях: що треба знати кадровику?

00:07:21

Яна Ярошенко

4.7(31)

Оцініть відео:


Колеги, Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань, затверджений на базі законопроєкт №8313, прийнято. Дійсно, здебільшого зміни стосуються саме відпусток, водночас і загальнотрудові норми теж зачепило. Тож розставимо акценти.


Грошова компенсація за невикористані відпустки захисникам

Акцент перший. Грошова компенсація за невикористані відпустки захисникам. Передбачена нова підстава для виплати грошової компенсації за невикористані відпустки. Зокрема у разі призову працівника на військову службу під час мобілізації. Зверніть увагу, не передбачено використання цієї норми заднім числом, а отже щодо тих працівників, які вже служать, обов'язку з виплати грошової компенсації за невикористані відпустки немає. На додаток, залишилися без змін інші компенсаційні норми. Як і раніше обов'язково маємо виплатити грошову компенсацію за невикористані щорічні відпустки та соцвідпустку на дітей у разі звільнення працівника. Під час дії трудових відносин замінити грошовою компенсацією можна тільки щорічну відпустку і тільки в тому випадку якщо її тривалість за відповідний робочий рік перевищує 24 календарних дні.


Другий акцент. Подовжено тривалість неоплачуваної відпустки за сімейними обставинами. Зокрема максимальна її тривалість тепер становить 30 календарних днів, а не 15 як було раніше. Але це не все. Статтю 26 Закону «Про відпустки» доповнено згадкою про надання неоплачуваної відпустки, зокрема у разі виникнення загрози збройної агресії. Причому прямо зазначено, що тривалість такої відпустки визначається за угодою сторін, а отже фактично зафіксували той порядок, яким ми зараз з вами всі користуємося. Отже, тепер, коли надаватимемо неоплачувану відпустку працівнику на період дії воєнного стану, то достатньо в розпорядчому акті роботодавця просто послатися на ст. 26 закону «Про відпустки» та відповідний закон і Указ Президента, яким подовжено дію воєнного стану. Згадка про Закон №2136 вже зайва.


Акцент третій. Відмова у наданні відпусток. Розширено коло осіб, яким можна відмовити у наданні будь-якого виду відпусток під час дії воєнного стану. Зокрема до працівників, зайнятих на об'єктах критичної інфраструктури, додали працівників, залучених до виконання робіт, виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання чи замовлення.

Четвертий акцент. Відпускний. Більше формальності додали наданню відпустки при народженні дитини, а також на відкуп роботодавця перевели порядок та умови надання творчої відпустки, відпусток для підготовки та участі в спортивних змаганнях, та відпустки у зв'язку з профспілковим навчанням. Головне, щоб основи були зафіксовані у колективному чи трудовому договорі.


П'ятий акцент. Відпочинок після демобілізації. Додана нова підстава для надання неоплачуваної відпустки у ст. 25 Закону «Про відпустки». Право на таку відпустку мають працівники, які стали до роботи після звільнення з військової служби у зв'язку із закінченням особливого періоду або оголошенням демобілізації. Максимальна тривалість такої відпустки до 60 календарних днів. Зверніть увагу, якщо працівник звернеться із заявою до роботодавця про надання такої відпустки, то роботодавець не має права відмовити працівнику у її наданні. Тобто це обов'язкова неоплачувана відпустка.


Шостий акцент. Вже не відпускний, а науково-педагогічні зміни. Зверніть увагу, скасовано збереження середнього заробітку за педагогічними та науково-педагогічними працівниками, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або військової служби за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період.


Сьомий акцент. Перенесення вихідних. Тепер перенесення вихідних та робочих днів на підприємстві, установі чи в організації, крім випадків встановлених Кодексом законів про працю, визначаються трудовим або колективним договором. У разі відсутності відповідного положення у колективному чи трудовому договорі, перенесення вихідних та робочих днів здійснюється за наказом роботодавця, погодженим з профспілкою.

Підсумки

Додано окремий, новий випадок виплати грошової компенсації за невикористані відпустки у разі мобілізації працівника. Збільшено тривалість неоплачуваної відпустки за сімейними обставинами з 15 до 30 календарних днів. Для педагогічних та науково-педагогічних працівників скасовано збереження середнього заробітку під час військової служби. Роботодавцям дозволено самостійно регулювати перенесення вихідних та робочих днів.