Ви дізнаєтесь:
- У якому випадку жінки зобов’язані стати на військовий облік
- Чи може жінка, яка має медичну/фармацевтичну спеціальність, влаштуватися без військово-облікового документа
- Чи буде заборона для виїзду за кордон жінок, які мають медичну/фармацевтичну спеціальність
З 18 травня почне діяти новий мобілізаційний закон і багато хто цікавиться як вплине цей закон на військовий облік жінок і чи буде заборона для виїзду за кордон жінок, які мають медичну чи фармацевтичну спеціальність?
Почнемо з другого питання, адже відповідь лежить на поверхні. Закон про мобілізацію, нагадаю що йдеться про Закон №3633, взагалі не регулює питання виїзду за кордон. Для цього є відповідний підзаконний акт, а саме постанова Кабміну №57, що затвердила правила перетинання державного кордону громадянами України. Якщо проаналізувати ці правила, то можна побачити, що жодних обмежень для жінок, в тому числі тих, що мають медичну чи фармацевтичну спеціальність, наразі не передбачено. Чи будуть внесені такі зміни невідомо. Уряд готує зміни до вказаної постанови, але про обмеження щодо жінок наразі не йдеться. Тобто жінки медики можуть перетинати державний кордон без будь-яких обмежень. З цим питанням ми розібралися.
Жінки, що підлягають взяттю на військовий облік
Друге наше питання стосується військового обліку жінок. Як сьогодні виглядає норма закону, яка зобов'язує жінок стояти на військовому обліку? Звернемося до ч. 11 ст. 1 Закону №2232: жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової, передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних. А як вона виглядатиме після 18 травня? Друзі, так само. Ніяких змін в цій статті не відбулося. Зверніть увагу, що жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність і зараз, і місяць тому, і пів року тому підлягали взяттю на військовий облік. Багато хто помилково вважав, що такі жінки можуть не ставати на військовий облік до кінця 2026 року, але це помилкове судження. Звідки ж взялась інформація про кінець 2026 року? А це все тому, що п. 51 Порядку №1487 дозволяв жінкам, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку (не отримували військово-обліковий документ) до затвердження цього Порядку, працевлаштуватися як не військовозобов'язані до кінця 2026 року. Тобто, обов'язок жінок з мед/фарм спеціальністю стати на військовий облік є зараз, був до цього і з 18 травня нічого не зміниться. Такі жінки зобов'язані стати на військовий облік. Разом з цим на роботу вони поки що можуть влаштуватися без військово-облікового документа, а роботодавець має право прийняти їх без такого документу. Разом із цим він повинен повідомити ТЦК про таких працівниць. Чи зміниться Порядок №1487 з цієї частини наразі невідомо, але впевнено можна сказати, що новий мобілізаційний закон, який діятиме вже з 18 травня, нічого нового для жінок медиків і фармацевтів не передбачив.
З 18 травня військовий облік жінок не зміниться. Жінки з медичною та фармацевтичною спеціальністю обов'язково мають стати на військовий облік. Щодо жінок інших спеціальностей, то для них, як і раніше, постановка на військовий облік є добровільною. Зверніть увагу, що незалежно від того, перебуває жінка на військовому обліку або ні, з 18 травня вона зможе виїжджати за кордон, оскільки на даний час обмежень з цього приводу немає.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».