Відеоблоги

Студент, він же працівник. Як оформити?

Ви дізнаєтесь:

  1. Чи є навчання підставою для роботи за сумісництвом.
  2. Як приймати студента на роботу.
  3. Чи мають преференції працівники-студенти.
Оберіть відео для перегляду

5(4)

Оцініть відео:

Студент, він же працівник. Як оформити?

00:06:41

Тетяна Гуль

5(4)

Оцініть відео:

Маєте серед працівників студентів, які кадрові питання вас хвилюють? Напишіть у коментарях.

Шукаючи роботу дуже часто можна побачити таке побажання роботодавця як досвід роботи. А звідки йому взятися, якщо людина тільки отримала диплом. Починати працювати ще під час навчання. Тож давайте розглянемо всі нюанси.

Перше на що потрібно звернути увагу, студенти вищих навчальних закладів мають право працювати, чинне законодавство не забороняє роботодавцям приймати на роботу студентів не залежно від форми їх навчання. При цьому такий співробітник матиме ті самі права що і решта працівників.

З чого починаються трудові відносини? Звісно з укладання трудового договору. Це може бути як безстроковий трудовий договір, так і строковий, наприклад на час канікул. Форма трудового договору із студентом залежить від його віку. Якщо на роботу приймають неповнолітнього студента, то з ним трудовий договір укладається тільки в письмовій формі. Студенту вже є 18? Тоді форма трудового договору може бути як письмова, так і усна.

Роботодавці постійно запитують, як оформлювати студента, на основне місце чи на роботу за сумісництвом. Дуже часто студентів оформлюють як сумісників через те, що Закон про зайнятість відносить їх, а саме осіб які навчаються на денній або дуальній формі навчання у вищому навчальному закладі, та поєднують навчання з роботою, відносять до зайнятого населення. Тобто вважають що основне місце роботи студента – вищий навчальний заклад. А у роботодавців він може бути оформлений тільки на умовах сумісництва. Але це не так. Студента, навіть якщо він навчається на денній формі, приймають тільки за основним місцем роботи, якщо звичайно він вже не працює за основним місцем роботи в іншого роботодавця. Прийняти студента на роботу за сумісництвом можна тільки якщо у працівника вже є основне місце роботи, з оформленою трудовою книжкою. А навчання для студента є основним видом діяльності, але не основним місцем роботи. Адже відсутній сам факт роботи. Тобто відносини між студентом і вищим навчальним закладом не трудові, а отже робота за трудовим договором осіб, які поєднують її з денною формою навчання, не є сумісництвом. Тож якщо до вас на роботу прийшов студент, приймайте його на основне місце роботи. Якщо ж він вже десь працює, тоді оформлюйте його як сумісника.

Які саме документи потрібно оформити при прийнятті на роботу студента? Оформлюємо так само як і звичайних працівників. Укладання трудового договору оформляйте наказом (розпорядженням) про прийняття на роботу. Ще потрібно на працівника-студента подати повідомлення про прийняття працівника на роботу. Зробити це після видання наказу про прийняття на роботу, але до початку роботи. І не забувайте, якщо ви приймаєте студента на основне місце роботи, потрібно заповнити трудову книжку, а також завести особову картку П-2 та особову справу. Нагадаю, що трудові книжки ведуть на всіх працівників, які працюють на підприємстві більше п’яти днів. Запис про прийняття на роботу кадровики вносять на підставі відповідного наказу (розпорядження) керівника підприємства не пізніше тижневого строку. Якщо у студента ще немає трудової книжки, тоді її необхідно оформити за тією самою процедурою що і в ситуації з першим робочим місцем для працівника.

Ідемо далі. Випробування. Чи встановлюємо його йому при прийняті студента на роботу? У статті 26 КЗпП наведений перелік осіб, яким випробування не встановлюють. Серед інших, в цьому переліку зазначені особи, які не досягли вісімнадцятирічного віку і молодих робітників після закінчення професійних навчально-виховних закладів, молодих спеціалістів після закінчення вищих навчальних закладів. Тобто студентів можна приймати роботу зі строком випробування на загальних підставах, звісно якщо вони досягли вісімнадцятирічного віку.

А скільки може працювати студент? Все залежить від його віку. За загальним правилом, нормальна тривалість робочого часу не більше 40 годин на тиждень. Вона може бути встановлена для працівників старше 18 років. Проте для неповнолітніх працівників, віком від 16 до 18 років, має бути встановлено скорочена тривалість робочого часу, 36 годин на тиждень.

Студент навчається на денній або вечірній формі навчання? Виконувати свої трудові обов’язки він зможе тільки у вільний від навчання час. Наприклад у вечері, в ранці, або у вихідні дні, а також в період канікул. У зв’язку з цим, такому працівнику, може бути встановлений і неповний робочий час. Але жоден нормативно-правовий акт не забороняє приймати студенів, які навчаються на денній формі навчання, на роботу на умовах повного робочого часу. Це питання в кожному конкретному випадку слід вирішувати за погодженням між студентом і роботодавцем.

Дивіться всі курси і вебінари прямо зараз на

Кадровій Платформі №1