Анулювання бронювання на порталі «Дія»: покрокова інструкція
31 грудня на порталі Дія з’явилася нова послуга – анулювання бронювання. Вона доступна як для керівників компаній, так і для уповноважених осіб.
Алгоритм анулювання бронювання через Дію наступний:
-
За допомогою електронного підпису авторизуйтесь в особистому кабінеті на порталі Дія.
-
У розділі «Бронювання» оберіть послугу – «Анулювання бронювання працівників» та натисніть «Подати заяву».
-
Підтвердіть дані про компанію. Зверніть увагу на попередження щодо того, що заяву про анулювання бронювання критично важливі підприємства можуть подати не частіше ніж раз на 30 днів.
-
Перевірте інформацію про загальну кількість військовозобов’язаних працівників та тих, яких заброньовано.
-
Перейдіть до розділу з таблицею та внесіть дані працівника, бронювання якого необхідно анулювати.
-
Підпишіть сформовану заяву на анулювання бронювання електронним підписом та відправляйте на опрацювання.
Результат очікуйте протягом доби на електронній пошті та в особистому кабінеті. Статус бронювання працівника буде оновлено і у системі Резерв+.
Більше по те, як анулювати бронювання у Дії у відео.
Зміни у бронюванні: «особливе» анулювання та нові претенденти на бронь
Урядом постановою від 26.12.2024 № 1498 внесено зміни до постанови КМУ від 27.01.2023 № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час».
Відтепер бронюванню підлягають всі військовозобов’язані священнослужителі за переліком посад, затвердженим Державною службою з етнополітики та свободи совісті.
Новою редакцією п. 26 Порядку № 76 передбачений механізм анулювання бронювання для критично важливих підприємств, у яких відсутня технічна можливість подання заяви через Дію. У такому випадку підприємство зможе звернутися в електронній формі із заявою про анулювання бронювання до відповідних органів, які надали статус критичності. За результатами звернення державний орган, що визнав підприємство критично важливим, анулює бронювання військовозобов’язаного через Дію.
Більше про отримання статусу «критичності», продовження бронювання та про анулювання бронювання в Дії на безоплатному вебінарі 9 січня.
Проєкт Трудового кодексу – 2025: ключові моменти
На сайті Об’єднань профспілок України розміщено доопрацьований з минулого року проєкт Трудового кодексу України. Пройдемося по основним ініціативам.
Трудовий договір незалежно від його виду укладається в письмовій формі державною мовою у двох примірниках. При цьому трудовий договір, укладений в електронній формі із накладенням електронного підпису вважається укладеним у письмовій формі.
Закріплені наступні види трудових договорів: безстроковий, строковий, про сезонну роботу; договір з нефіксованим робочим часом, учнівський трудовий договір, трудовий договір з домашнім працівником, про надомну та дистанційну роботу. Також передбачене поєднання умови трудових договорів різних видів.
При прийнятті на роботу укладення трудового договору, видання наказу про прийняття та повідомлення податківцям є обов’язковим. При цьому роботодавець інформує працівника про таке повідомлення протягом семи днів з дня його направлення у спосіб, визначений трудовим договором.
Змінено підстави для звільнення.
До традиційних підстав (за ініціативою працівника чи роботодавця, угодою сторін, закінченням дії строкового трудового договору) додано нову – обставини, незалежні від волі сторін. Наприклад, припинення договору з неповнолітнім працівником на вимогу батьків, у зв’язку з призовом або вступом на військову службу, направленням на альтернативну (невійськову) службу, у разі смерті працівника.
Збільшено тривалість щорічної основної відпустки до 28 календарних днів. Натомість тривалість соцвідпустки на дітей скорочено до 7 календарних днів. У разі наявності кількох підстав її загальна тривалість не перевищує 10 календарних днів. Невикористана соцвідпустка не буде переноситься на наступний рік, за винятком окремих випадків.
За долею нового проєкту Трудового кодексу слідкуйте у нашій рубриці «Новини та статті».
Нова підстава для соцвідпустки на дітей
30 грудня на розгляді у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 12369, яким пропонується доповнити підстави для надання додаткової відпустки працівникам, які мають дітей.
Зокрема, планується внести зміни до ст. 182-1 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 та ст. 19 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки», додавши нову підставу для соцвідпустки на дітей, а саме одному з батьків дитини, якщо інший визнаний зниклим безвісти за особливих обставин.
Особу вважають такою, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту внесення відомостей про неї до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. При цьому не слід плутати це з визнанням особи безвісно відсутньою, що відбувається в судовому порядку.
Про чинні підстави для надання соцвідпустки на дітей та її тривалість у Довіднику.
Виклик до ТЦК: як правильно оформити відсутність на роботі?
Фахівці Держпраці роз’яснили, які гарантії зберігаються за працівниками у період воєнного стану в разі їх виклику до ТЦК або проходження ВЛК.
Громадяни, які виконують обов’язки, пов’язані з військовим обліком, призовом, військовою службою, або направляються на медичний огляд чи лікування, звільняються від роботи на час виконання цих обов’язків. За ними зберігаються місце роботи, посада та середня зарплата (ч. 2 ст. 21 Закону України № 2232-ХІІ «Про військовий обов’язок і військову службу», ч. 1 ст. 119 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971).
Як пояснюються фахівці Держпраці, працівник має право на збереження середнього заробітку за дні, коли він перебував у ТЦК у зв’язку із уточненням облікових даних та коли проходив медичне обстеження.
Тобто у разі отримання підтвердних документів роботодавець зобов’язаний увільнити працівника від роботи на період його відсутності шляхом видання відповідного наказу. У табелі обліку робочого часу при цьому зазначаються позначки «ІН» або код «22» (інший невідпрацьований час, передбачений законодавством).
Зразок наказу про увільнення працівника від роботи у зв’язку із викликом до ТЦК – в нашій рубриці «Документи».
Додаткова відпустка учасникам бойових дій: кому та скільки?
Держпраці роз’яснили тривалість додаткової відпустки для учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Цим категоріям громадян, зокрема учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни, надається додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік (ст. 16-2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР, ст. 77-2 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971, п. 12 ч. 1 ст. 12 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».)
Перелік осіб, які належать до цих категорій, визначено статтями 6 і 7 Закону № 3551. Для отримання відпустки працівники мають підтвердити свій статус відповідними посвідченнями, незалежно від того, працюють вони за основним місцем роботи чи за сумісництвом.
Ця відпустка не відноситься до щорічних, надається за календарний рік і не залежить від фактично відпрацьованого часу. Вона не поділяється на частини, не переноситься на інший період та не компенсується.
У 2025 році працівник має право на 14 календарних днів «бойової» відпустки тільки за 2025 рік, оскільки невикористана відпустка за 2024 рік з початком 2025 року «згоріла».
Маєте запитання щодо надання відпусток? Задайте його у нашому сервісі «Особистий консультант» та отримайте відповідь від 15 хвилин до доби.