Зміни у бронюванні в Дії з 22 січня: швидке оформлення відстрочки до 28 лютого
Нагадаю, що всі броні, надані до 1 грудня через портал Дія або за рішенням Мінекономіки, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 р.
При цьому, якщо повторне бронювання проводити з 1 березня, то багатьох хвилювало питання ризику мобілізації протягом 72 годин, поки працівник, поданий на бронювання, чекатиме на отримання відстрочки.
14 січня Уряд вирішив проблему та дозволив підприємствам переброньовувати працівників через портал «Дія» без необхідності очікування 72 години.
Спрощена процедура бронювання діятиме з 22 січня до 1 березня 2025 р.
Щоб перебронювати працівників раніше 1 березня, підприємство повинно мати перепідтверджену критичність за новими критеріями, анулювати попереднє бронювання та подати нову заяву на бронювання.
На порталі Дія вже розписано алгоритм переборювання працівників:
-
Зайдіть у кабінет громадянина на порталі Дія.
-
Виберіть опцію Подати заяву.
-
Вкажіть дані кандидатів для бронювання.
-
Підтвердьте, що заробітна плата працівника, якого бронюєте, відповідає нормам.
-
Перевірте заяву та підпишіть її.
Результати бронювання надійдуть роботодавцю в особистий кабінет, а працівнику в Резерв+.
Детальніше про оформлення критичності та порядку бронювання в оновленому 4 Модулі «Професії. Сертифікований спеціаліст з військового обліку на підприємстві 3.0», який з 23 січня доступний передплатникам.
Анулювання бронювання працівників: через Дію чи Мінекономіки?
З 1 грудня бронювання здійснюється виключно через портал Дія, тому підприємства, які оформили бронювання онлайн, можуть анулювати його лише через Дію.
Однак наразі діє перехідний період, коли частина працівників має відстрочку, надану за паперовими рішеннями Мінекономіки. Як у такому разі анулювати бронювання при звільненні працівника – через портал Дія чи шляхом інформування Мінекономіки?
Мінекономіки у своєму листі від 13.01.2025 № 2704-20/3179-09, відповідаючи на таке питання, вказує: анулювання відстрочки здійснюється за рішенням Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання підприємства. Ознайомитися із листом можна у рубриці «Новини та статті».
Варто відзначити, що така відповідь узгоджується із нормами абз. 12 пп. 3 п. 2 Постанови КМУ від 22.11.2024 № 1332 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час».
Водночас, як свідчать коментарі фахівців Дії, анулювати бронювання через портал «Дія» можна навіть у випадках, якщо відстрочка від призову була надана за відповідним рішенням Мінекономіки. При цьому заяву про анулювання бронювання критично важливі підприємства можуть подати не частіше ніж раз на 30 днів.
Детальніше про те, як анулювання бронювання відбувається на практиці на безкоштовному вебінарі 21 січня.
Нові правила бронювання медиків: для кого – квота 100%?
Уряд проголосував за чергові зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час».
Відтепер квота на бронювання медичних працівників закладів державної та комунальної форм власності збільшена з 50% до 100%. Як повідомляється, йдеться про заклади громадського здоров’я, установи, що здійснюють діяльність із судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, центри крові.
Більше про те, хто та у якій кількості підлягає бронюванню у довіднику, який буде оновлено після появи відповідної постанови.
Направлення на ВЛК у Резерв+: коли запрацює опція?
Нагадаю, що до 4 лютого 2025 р. військовозобов’язані громадяни, які раніше мали статус «обмежено придатний», мають повторно пройти ВЛК, для підтвердження придатності або непридатності до військової служби (п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 21.03.2024 № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист»).
За інформацією Міноборони, у 2025 році планується запровадження електронної ВЛК з обміном даних між реєстром «Оберіг» та електронною системою охорони здоров’я (ЕСОЗ). При цьому вже у січні 2025 року функція електронних направлень на ВЛК стане доступною в системі «Резерв+».
Крім того, зміни внесено до Положення про ВЛК. Ними передбачено, що медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК на підставі направлення, яке формується в електронній формі засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, або у паперовій формі.
При цьому, згідно зі змінами до Положення електронне направлення на ВЛК застосовуватиметься з 01 березня 2025 р. (наказ Міноборони від 03.01.2025 № 4 «Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»).
Більше про ВЛК для обмежено придатних, заброньованих і для бронювання на безкоштовному вебінарі, який відбудеться 23 січня.
Воєнний стан продовжено по 9 травня: кадрові наслідки
15 січня 2025 р. Верховна Рада проголосувала за продовження воєнного стану та строку проведення загальної мобілізації до ранку 09 травня 2025 р. (законопроєкт № 12404 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», законопроєкт № 12405 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації»).
Це означає, що святкові дні березня, квітня і травня (а саме 8 березня – Міжнародний жіночий день, 20 квітня – Великдень, 1 та 8 травня – День праці й День пам’яті та перемоги над нацизмом) через дію воєнного стану є звичайними робочими або вихідними днями залежно від встановленого графіка роботи.
Тому, на стандартній п’ятиденці норма тривалості робочого часу становитиме: для березня – 21 робочий день і 168 годин, для квітня та травня – 22 робочих дні і 176 годин.
Працівників можуть мобілізувати, тому не забувайте видати накази про увільнення їх від роботи, зберігаючи за такими працівниками місце роботи та посаду. Призваним працівникам, за рішенням роботодавця, може виплачуватись матеріальна допомога у розмірі середнього заробітку або в іншому розмірі.
У період з 08 лютого до 08 травня 2025 р. може бути оформлена відпустка без збереження зарплати через воєнний стан за ч. 3 і 4 ст. 12 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136).
Пам’ятайте, що перебування у відпустках без збереження зарплати за ч. 3, 4 ст. 12 Закону № 2136 не включається до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку.
Маєте запитання щодо кадрової роботи під час воєнного стану? Задайте їх у сервісі «Особистий консультант» та отримайте відповідь від 15 хвилин до доби.
Зміни у працевлаштуванні осіб з інвалідністю – норматив або внесок для роботодавця
15 січня 2025 р. Верховна Рада України у другому читанні ухвалила законопроєкт № 5344-д, яким зокрема вносяться зміни до порядку виконання нормативу із працевлаштування осіб з інвалідності (Проект Закону № 5344-д від 18.11.2022 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю»).
Головні новації стосуються змін у виконанні нормативу із працевлаштування осіб з інвалідністю.
Новий порядок почне діяти з 1 січня 2026 р., а до того часу залишається чинним обов’язковий норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. А саме якщо на підприємстві або у ФОП середньооблікова кількість штатних працівників за рік від 8 до 25 осіб, то у нього має бути працевлаштований один працівників з інвалідністю. Якщо ж середньооблікова кількість штатних працівників за рік понад 25 осіб, то кількість робочих місць для осіб з інвалідністю уже має становити 4% від цього показника. За невиконання нормативу передбачені адміністративно-господарські санкції.
Новий же Закон пропонує роботодавцям вибір. Або працевлаштувати осіб з інвалідністю, облаштувавши їм належні робочі місця, або щоквартально сплачувати цільові внески до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, якщо працевлаштування неможливе через виробничі ризики.
При цьому норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю для звичайних підприємств та ФОП розраховуватиметься, виходячи із середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу за квартал (назвемо штату) та становитиме:
-
1 робоче місце для підприємств зі штатом від 8 до 25 працівників,
-
4% штату для підприємств зі штатом понад 25 працівників.
Для закладів охорони здоров’я, реабілітаційних закладів та надавачів соціальних послуг; державних, комунальних та недержавних підприємств, установ, організацій, основним видом діяльності яких є реабілітація осіб з інвалідністю, навчання таких осіб або догляд за ними норматив становитиме 2% штату.
Розмір внеску роботодавцями обраховується самостійно.
Ще раз підкреслюю, що нові підходи в обчисленні нормативу та умови щодо його виконання запрацюють з 1 січня 2026 року.
Тому норматив за 2024, і за 2025 рік має виконуватися з урахуванням звичних для нас правил. Пересвідчитеся у його дотриманні допоможе «Калькулятор нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю».
Квота на працевлаштування ветеранів війни
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 12398, який встановлює норматив із працевлаштування ветеранів війни (Проєкт Закону № 12398 від 10.01.2025 «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на працю ветеранів війни»). Підкреслюю, що йдеться саме про законопроєкт.
Підхід аналогічний до нормативу щодо працевлаштування осіб з інвалідністю. Або роботодавець виконує норматив із працевлаштування ветеранів війни, або сплачує внесок.
Норматив становить 4% від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, – у кількості одного робочого місця.
У разі просування цього законопроєкту ви дізнаєтеся першими із розділу «Новини та статті».