Урядовці постановою від 06.05.2025 №519 (далі – постанова № 519) внесли чимало змін до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №560 (далі – Постанова № 560). Аналізуємо новації.
Інформація про всі повістки має бути в реєстрі
З набранням чинності постановою №519 у разі оформлення повістки на бланку керівник ТЦК та СП або його відділу має засвідчити її особистим підписом та скріпити гербовою печаткою, а відомості про вручення такої повістки військовозобов’язаному або резервісту мають бути внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі – Реєстр).
Отже, відтепер інформація про всі повістки має бути в Реєстрі.
Автоматичне продовження відстрочок не для всіх випадків
Наприкінці грудня 2024 року урядовці передбачили можливість автоматичного продовження відстрочок у разі продовження мобілізації. У абзаці 10 п. 60 Порядку № 560 було передбачено:
⇒ Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаному продовжується автоматично, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.
Але вже зараз слово «автоматично» вилучають.
Утім це не означає що на продовженні відстрочок не буде поставлено жирний хрест. Той же п. 60 уряд доповнив абзацами 11 та 12, завдяки яким у разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період продовжується:
- ТЦК та СП, розвідувальними органами або СБУ без повторного надання військовозобов’язаним документів для підтвердження права на відстрочку, за наявності у нього законних підстав на відстрочку (відповідно до раніше поданих документів для оформлення відстрочки)на строк продовження мобілізації, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави для відстрочки, шляхом внесення до Реєстру інформації про зміну дати закінчення дії відстрочки – стосується відстрочок оформлених в ТЦК та СП;
- за допомогою електронної інформаційної взаємодії Реєстру з іншими держреєстрами або базами (банками) даних на строк продовження мобілізації, але не більш як до настання обставин, за яких військовозобов’язаний втрачає законні підстави для відстрочки.
Бажаєте бути в курсі всіх змін з кадрового та військового обліку, тоді завітайте на наші Безкоштовні вебінари! Провідні експерти kadroland в прямому ефірі розкриють всі хвилюючі та актуальні запитання!
Тож фактично матимемо ситуацію коли ТЦК в ручному режимі повинно буде вносити дані. Сподіваємося відповідні фахівці ТЦК та інших органів упораються із такою місією. Усім військовозобов’язаним радимо відслідковувати відомості про продовження відстрочок за допомогою застосунку «Резерв+».
Також деякі експерти замислюються чи не доведеться раптом ініціювати таке продовження відстрочки? Чи ТЦК та СП зробить це сам без окремого звернення?
На наше переконання все має відбутися в такому собі полу автоматичному режимі без додаткових заяв. Та життя покаже.
Медогляди осіб із відстрочками
Норми п. 63 Порядку № 560 увідповіднили нормам законодавства передбачивши, що осіб з інвалідністю ТЦК не направлятиме на ВЛК з власної ініціативи.
Водночас передбачили у п.п. 63 та 69 Порядку № 560 що:
⇒ Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом, або були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби(за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), або самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.
Тож військовозобов’язані під час дії відстрочки зможуть ініціювати проходження ВЛК, а осіб визнаних свого часу обмежено-придатними ТЦК зможе направляти на ВЛК навіть якщо у них є відстрочка.
Окрім того, уточнено дані що вносяться у направлення (зміни до п. 74 Порядку №560). Зокрема, відтепер направлення на ВЛК військовозобов’язаному надсилатимуть в електронний кабінет виключно за бажанням особи. Раніше передбачалося, що таке направлення просто надсилалося в електронний кабінет. До того користувачам невдовзі не доведеться очікувати накладення електронного підпису керівником ТЦК, якщо вони виявили бажання пройти ВЛК.
Документи, що підтверджують право на відстрочку
Змінено перелік документів, які мають бути подані для одержання відстрочки:
1. Чоловіками та жінками, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Відтепер це свідоцтво про народження кожної дитини із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та (або) рішення суду про встановлення факту перебування дитини (дітей) на утриманні військовозобов’язаного (за наявності), інші документи, на підставі яких у військовозобов’язаного виник обов’язок утримувати падчерку, пасинка до досягнення ними 18 років відповідно до статті 268 Сімейного кодексу України (за наявності) та один з таких документів:
- свідоцтво про шлюб з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше);
- рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), що є військовозобов’язаним;
- рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), що є військовозобов’язаним;
- письмовий договір між батьками про те, з ким з батьків будуть проживати діти, та про участь другого з батьків у їх вихованні;
- свідоцтво про шлюб з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше) та документи, які свідчать про відсутність у малолітніх, неповнолітніх падчерки, пасинка матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або про те, що такі особи не можуть з поважних причин надавати їм належне утримання (свідоцтво про смерть; витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; рішення суду про визнання безвісно відсутнім або оголошення померлим; вирок суду, за яким особа відбуває покарання у місцях позбавлення волі; висновок медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я чи витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, якщо зазначені мати, батько, дід, баба, повнолітні брати та сестри самі потребують постійного догляду; рішення суду про позбавлення батьківських прав матері, батька);
- інформація з Єдиного реєстру боржників про відсутність в Реєстрі відомостей про військовозобов’язаного за категорією стягнення (характером зобов’язання) «стягнення аліментів» з датою формування такої інформації не пізніше ніж за п’ять днів до дня подання заяви про надання відстрочки.
2. Для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, – документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Статті на тему:
Щорічне звіряння з ТЦК: шукаємо актуальний графік і підприємство у ньому
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».