Нормативне підґрунтя
Нагадаємо, що п. 2 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України від 21.03.2024 № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (далі – Закон № 3621) наразі передбачає обов’язок проходження ВЛК громадянам України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними, крім осіб з інвалідністю.
Цитата:
Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби
Важливо, що до 5 червня потрібно не просто отримати направлення, але й пройти ВЛК. Ініціатором проходження ВЛК повинен бути саме військовозобов’язаний, а не ТЦК, як це було до лютневих змін в Законі № 3621.
Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду
Отже, з базисом розібралися. Далі відповідаємо на запитання, які ви ставили нам протягом останніх тижнів.
Відповіді на запитання
Чи проходити ВЛК, якщо статус «обмежено придатний» отримано ще до початку повномасштабного вторгнення?
Так, ВЛК потрібно пройти до 05.06.2025, якщо останнім висновком ВЛК вас визнано «обмежено придатним».
Чи потрібно проходити ВЛК, якщо я проходив його в січні 2024 року?
Якщо за останнім висновком ВЛК вас визнано «обмежено придатним», потрібно проходити ВЛК. Закон № 3621 діє з 4 травня 2024 року, тож усі, хто проходив ВЛК до цієї дати й має статус «обмежено придатний», повинні пройти ВЛК.
Чи треба проходити ВЛК обмежено придатному, який має чинну відстрочку чи бронювання?
Так, наявність бронювання чи відстрочки не скасовує обов’язку пройти ВЛК до 05.06.2025.
Чи має значення відмітка у військовому квитку про наступне ВЛК у майбутньому (наприклад, у 2027)?
Ні, якщо ваш останній статус був «обмежено придатний», ви зобов’язані пройти ВЛК до зазначеної дати для перегляду статусу.
Навчайся без зусиль: в транспорті, вдома, в обідню перерву. Розділ Відео – завжди під рукою!
Чи потрібно проходити ВЛК багатодітному батьку?
Так, якщо він має статус «обмежено придатний».
Чи потрібно проходити ВЛК особам до 25 років?
Ні, особам молодшим за 25 років проходити ВЛК до 05.06.2025 не потрібно, навіть якщо їм свого часу й було встановлено статус «обмежено придатний».
Чи потрібно проходити ВЛК особі, що є обмежено придатною і має 3 групу інвалідності?
Ні, особам з інвалідністю, незалежно від групи, не потрібно проходити ВЛК.
Що загрожує, якщо не пройти ВЛК до 5 червня?
Штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 грн за нормами ст. 210 Кодексу про адміністративні правопорушення України.
Що буде, якщо отримати направлення на ВЛК до 5 червня, але не встигнути його пройти?
Формально є підстави для накладення штрафу. Більш детально читайте в розділі «Поради тим, хто не встигає пройти ВЛК до 5 червня»
Чи проходити ВЛК, якщо військовозобов’язаному через кілька місяців виповниться 60 років?
Формально є обов’язок пройти ВЛК, якщо до 5 червня особа не досягне 60-річного віку. І навіть, якщо таку особу вже не встигнуть мобілізувати, все одно залишиться підстава для накладення штрафу, якщо до 5 червня не виконати вимогу закону.
Що робити, якщо статус «обмежено придатний» не відображений у Резерв+?
Необхідно звернутися до ТЦК для актуалізації своїх даних.
Але слід розуміти, що якщо в «Резерв+» немає даних про статус «обмежено придатний», то такого статусу, з великою ймовірністю, немає і в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних і резервістів, адже «Резерв+» фактично відображає дані реєстру.
Чи потрібно проходити ВЛК військовим, які зараз служать?
Військовослужбовці розв'язують це питання через своє командування. Вимога щодо ініціювання ВЛК встановлена тільки для військовозобов’язаних та резервістів. Проте вимога щодо проходження ВЛК стосується усіх громадян України віком від 25 до 60 років, що мають статус обмежено придатних, крім осіб з інвалідністю.
Що робити, якщо ВЛК свідомо затягує строки проходження медкомісії?
Ймовірно, йдеться не про свідоме затягування, а про значну завантаженість ВЛК. В такому разі доцільно зберігати документи на підтвердження того, що направлення отримано заздалегідь, проте у зв’язку із незалежними від вас причинами зробити це до 5 червня ви не можете.
Чи потрібно проходити ВЛК особам з інвалідністю?
Ні, особи з інвалідністю у яких є статус «обмежено придатний» не повинні проходити ВЛК до 5 червня 2025 року.
Чи проходити ВЛК, якщо свого часу висновок був «не придатний у мирний, обмежено придатний у воєнний час»?
Так, потрібно пройти повторну ВЛК до 5 червня, якщо немає статусу особи з інвалідністю та особі більш як 25 років.
Чи зобов’язаний я проходити ВЛК, якщо на законних підставах знаходжуся за кордоном, але маю статус «обмежено придатний»?
Так, обов’язок проходження ВЛК мають всі громадяни України від 25 до 60 років, крім осіб з інвалідністю.
На жаль, можливість пройти ВЛК за кордоном не передбачена, проте обов’язок проходження ВЛК є й у тих, хто знаходиться за кордоном.
Чи з’явиться автоматично в Реєстрі «Оберіг» після 5 червня запис «Порушення правил військового обліку»?
Ні, наразі автоматична поява статусу «Порушення правил військового обліку» не передбачена. Разом з тим, ТЦК може внести такий запис стосовно усіх осіб, які в порушення закону не пройшли ВЛК до 05.06.2025.
Якщо я не маю статусу «обмежено придатний», чи повинен я проходити ВЛК (востаннє проходив його до лютого 2022 року)?
Так, під час дії воєнного стану висновок ВЛК діє 1 рік, тож, ВЛК потрібно проходити щороку.
Водночас в Правилах військового обліку визначено обов’язок проходження ВЛК за викликом ТЦК. Тобто, ТЦК повинен викликати військовозобов’язаного і направити його на ВЛК.
Отже, якщо вас не викликали і не направляли на ВЛК, у вас немає обов’язку ініціювати проходження медичного огляду, якщо ви не маєте статусу "Обмежено придатний".
Чому умовно здоровим не потрібно проходити ВЛК до 5 червня, а обмежено придатним, які мають вади здоров’я, потрібно терміново пройти ВЛК?
У законодавстві про військовий обов’язок і військову службу більше немає терміну «обмежено придатний». Такий статус зараз не встановлюють. Його фактично замінив статус «придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони».
Окрім того, було переглянуто Положення про ВЛК, тож без проходження повторного медичного огляду не можливо встановити придатність чи непридатність до служби.
Авторський курс «Військовий облік і перевірки ТЦК – 2025: документи, які слід підготувати, оскарження акта, штрафи» – це не просто курс – це реальний досвід і перевірені рішення від тих, хто вже був у ваших умовах, це практикум з живими кейсами, порадами, документами та варіантами рішень навіть у критичних ситуаціях – стартуємо вже 8 травня
Чи зможу я до 5 червня звернутися до ТЦК за оформленням відстрочки без проходження ВЛК, якщо я обмежено придатний?
Відповідно до п. 63 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560 військовозобов’язані, які звернулися до ТЦК із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії.
Отже, якщо ви звернетеся до ТЦК з документами для оформлення відстрочки, то з великою ймовірністю вас направлять на ВЛК.
Чи можна буде через Резерв+ оформити відстрочку студенту після 5 червня, якщо я не пройду ВЛК?
Наразі немає законодавчих перешкод для отримання відстрочки в разі не проходження ВЛК.
Чи зможуть мене забронювати після 5 червня, якщо я є обмежено придатним і не пройду ВЛК?
Бронювання наразі не ставиться в залежність від проходження ВЛК, разом з тим, не пройдене ВЛК може потягнути за собою статус «Порушення правил військового обліку» або «У розшуку». Такі статуси – перешкода для бронювання.
Поради тим, хто не встигає пройти ВЛК до 5 червня
Як було зазначено вище, до 5 червня військовозобов’язані, що мають статус «обмежено придатні» повинні пройти ВЛК.
Увага! Не «звернутися до ТЦК за направленням», «не записатися в чергу до лікаря», а саме «пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби»
Але вже зараз зрозуміло, що навіть при великому бажанні далеко не всі встигнуть пройти ВЛК до вказаної дати.
Що робити?
Насамперед не тягніть до останніх днів, адже чим ближче дата «Х», тим складніше буде встигнути пройти ВЛК. Тож покваптеся.
Не обов’язково стояти в чергах до ТЦК або намагатися взяти електронний талон, адже направлення на ВЛК можна згенерувати через мобільний застосунок «Резерв+». Отримавши електронне направлення, можна пройти ВЛК у визначеному медичному закладі без звернення до ТЦК.
Якщо ви заздалегідь отримали направлення, а термін ВЛК все одно перевищує граничний термін, до якого треба пройти ВЛК, радимо зберігати докази того, що ви зробили усе від вас залежне для своєчасного проходження ВЛК.
Хоч формально і є підстави для накладення штрафу на осіб, які повинні були, але не пройшли ВЛК до 5 червня, не думаємо, що ТЦК масово штрафуватиме тих, хто на незначний час затягне проходження ВЛК.
В разі накладення такого штрафу і за наявності доказів намагання пройти ВЛК своєчасно, суди з великою ймовірністю скасують такі штрафи.
Тетяна ДОНЕЦЬ, адвокат, шеф-редактор kadroland
Статті на тему:
Затримання ТЦК особи без ВОД та ВЛК за кілька годин: реальна історія
Оскарження штрафу ТЦК: аналіз позитивного рішення суду щодо неявки за повісткою
Штраф від ТЦК: як сплатити 8500 грн замість 34000 грн за ігнорування повістки чи не уточнення даних