- Поліція запитує документи у чоловіка
- Поліція просить пройти до авто. В авто вже чекає представника ТЦК. Пропонують проїхати до ТЦК.
- Чоловіка привезли до ТЦК і відразу «під конвоєм» доставили для проходження ВЛК
Отже. Київ, обід робочого дня. Людне місце.
Поліція запитує документи у чоловіка
З собою немає паперового (роздрукованого) військово-облікового документу (далі - ВОД), немає документів, що підтверджують особу (паспорт у "Дії" та ВОД у "Резерв+", чомусь, не завантажуються).
Помилка №1 – відсутність роздрукованих ВОД та документів, що посвідчують особу.
Як виправити?
Не довіряти батареї телефону, якості мережі Інтернет і завжди носити з собою роздруківку чи паперовий ВОД, а також паперові документи, що посвідчують особу.
Нагадаємо, якщо вам від 18 до 60 років і ви особа чоловічої статі, то зобов’язанні завжди носити з собою військово-облікові документи. При цьому, при намаганні перевірити у вас такі документи, маєте право вимагати представитися, вказати посаду і показати службове посвідчення особи, що здійснює перевірку документів.
ТЦК та поліція можуть робити відеозйомку перевірки документів.
Частина 6 ст. 22 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» говорить:
Під час перевірки документів уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред’явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації…
Поліція просить пройти до авто. В авто вже чекає представника ТЦК. Пропонують проїхати до ТЦК.
Помилка № 2 – Згода сісти в авто без оформлення документів.
Що потрібно було зробити?
Наполягати на оформленні адміністративного затримання, про що складається протокол.
Ось як про це сказано у ст. 261 КУпАП:
Про адміністративне затримання складається протокол, в якому зазначаються: дата і місце його складення; посада, прізвище, ім’я та по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу затриманого; час і мотиви затримання. Протокол підписується посадовою особою, яка його склала, і затриманим. У разі відмовлення затриманого від підписання протоколу в ньому робиться запис про це.
Про місце перебування особи, затриманої за вчинення адміністративного правопорушення, негайно повідомляються її родичі, а на її прохання також власник відповідного підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган
Чоловіка привезли до ТЦК і відразу «під конвоєм» доставили для проходження ВЛК
Помилка № 3, яку НЕ зробили – чоловік не погодився проходити ВЛК без можливості надання медичної картки, яка зберігалася вдома.
Що було зроблено?
Чоловік зателефонував родичам, які привезли до місця проходження ВЛК медичну картку і всі необхідні документи.
Слід визнати, що чоловіку поталанило. Адже у нього не тільки не забрали телефон, а й дали можливість зателефонувати. Варто зазначити про нормальне відношення працівників ТЦК, які хоч і супроводжували на ВЛК, але не вчиняли жодних незаконних дій.
Живе онлайн спілкування з професіоналами – можливість поставити своє питання та отримати відповідь одразу. Безкоштовно і без зайвих формальностей
Але варто на цьому етапі відзначити правильну поведінку чоловіка. Він просто відмовився проходити ВЛК без належних медичних документів і це було його правом, адже відповідно до п. 3.5 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом МОУ від 14.08.2008 № 402 (з відповідними змінами) військовозобов’язаний під час проведення медичного огляду зобов’язаний надати членам ВЛК медичну карту, виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.
Отже, які висновки слід зробити усім військовозобов’язаним чоловікам:
1. Завжди носити при собі документ, що посвідчує особу та військово-облікові документи. На жаль, з документами доведеться зараз ходити навіть на пробіжку чи прогулянку з собакою. Бажано мати не лише електронні документи, а й паперові роздруківки на випадок поганого Інтернету, розрядженого телефону чи збоїв у роботі державних систем. В ідеалі слід мати з собою медичні документи.
2. В разі прохання «пройти / проїхати» до ТЦК пам’ятайте, що за наявності порушень правил військового обліку чи законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку і мобілізацію поліція має право здійснити адміністративне затримання і доставлення до ТЦК. Але адміністративне затримання має бути оформлене протоколом.
Увага! Про місце перебування затриманої особи, негайно повідомляються її родичі, а на прохання особи – і роботодавець
3. За відсутності медичних документів в момент затримання і за наявності документів, що можуть вплинути на результат висновку ВЛК, потрібно наполягати на тому, що без таких документів проходження ВЛК не можливе.
На практиці ТЦК не завжди надають можливість зателефонувати й чекати документів, але чітке знання своїх прав значно підвищує шанси на позитивний результат.
Чи були порушення в діях чоловіка?
Так, були. Відсутність ВОД може стати підставою для накладення штрафу від 17000 гривень до 25500 гривень. Тут ми розповідали, що можна зробити, щоб сплатити штраф в мінімальній сумі 8 500 гривень.
Тетяна ДОНЕЦЬ, адвокат, шеф-редактор kadroland
Статті на тему:
Оскарження штрафу ТЦК: аналіз позитивного рішення суду щодо неявки за повісткою
Штраф від ТЦК: як сплатити 8500 грн замість 34000 грн за ігнорування повістки чи не уточнення даних