Штраф від ТЦК за неявку за повісткою і не уточнення даних: як сплатити 8500 грн замість 34 000 грн

Розмір штрафу, який можуть накласти на військовозобов’язаного громадянина – від 17 000 грн до 25 500 гривень. Але ці цифри за певних умов можуть бути значно зменшені чи навпаки збільшені. В статті розберемо деталі, які допоможуть зменшити штраф або зовсім його уникнути


  1. За що на військовозобов’язаного можуть накласти штраф?
  2. Якщо повістку не отримував, а дані уточнив вчасно, чому в Резерв+ є інформація про порушення правил військового обліку?
  3. В ТЦК повідомили, що причиною для штрафу стала неявка за повісткою натомість повістка не була отримана військовозобов’язаним. Як це можна пояснити?
  4. Чи можна штраф сплатити он-лайн без відвідування ТЦК?
  5. Чи діє вже закон про можливість сплати 50% штрафу і за який умов можливо сплатити половину?
  6. Як дізнатися про порушення до винесення постанови ТЦК?
  7. Чи варто подавати заяву, адже штраф можуть накласти упродовж 1 року з моменту вчинення порушення, і можна сподіватися, що пройде строк і штраф не застосують?
  8. Що буде якщо заява була подана, але протягом 10 днів штраф не сплачено?
  9. Чи можна оскаржити штраф, накладений ТЦК?
  10. Чим загрожує несплата штрафу і чи може настати кримінальна відповідальність після кількох порушень?


За що на військовозобов’язаного можуть накласти штраф?


Штраф можуть накласти за порушення правил військового обліку (ст. 210 КУпАП) або за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку і мобілізацію (210-1 КУпАП).


Розмір штрафу – від 17 000 грн до 25 500 грн.


Основні порушення, за які накладають штрафи:


  1. не уточнення / несвоєчасне уточнення даних;
  2. неявка за повісткою.


Якщо повістку не отримував, а дані уточнив вчасно, чому в Резерв+ є інформація про порушення правил військового обліку?


Причин може бути кілька. Перша з тих – технічна помилка. Іноді оновлення застосунку «Резерв+» допомагає вилучити інформацію про порушення.


Але у більшості випадків з’ясувати причину порушення можна лише в ТЦК.


Нещодавно було анонсовано внесення змін до функціоналу і є надія, що скоро в Резерв+ можна буде побачити не лише факт порушення, а й причину, що стала підставою для встановлення статусу «Порушення правил військового обліку».


В ТЦК повідомили, що причиною для штрафу стала неявка за повісткою натомість повістка не була отримана військовозобов’язаним. Як це можна пояснити?


Нагадаємо, що повістка може вручатися військовозобов’язаному особисто в будь-якому місці, крім того, повістка може направлятися поштою. В такому випадку поштар повинен вручити конверт з повісткою особисто адресату. При чому, повістка надсилається за адресою, яка була вказана при уточненні даних. Якшо дані не були уточнені, повістка надсилається за місцем реєстрації.


Якщо адресата не вдалося знайти, поштар може залишити в поштовій скриньці повідомлення про необхідність отримати повістку у відділенні Укрпошти. І навіть якщо адресат не забере її, повістка вважатиметься врученою, а неявку за такою повісткою вважатимуть порушенням.


З огляду на викладене, може статися ситуація, коли адресат не заглядав в поштову скриньку і не знав про надходження повістки.


Або можлива ситуація, коли повідомлення Укрпошти просто випало з поштової скриньки та загубилося. В таких випадках є можливість оскаржити штраф в судовому порядку.


Про подібне судове рішення ми розповідали тут.


Чи можна штраф сплатити он-лайн без відвідування ТЦК?


Наразі більшість ТЦК вимагають особистої явки військовозобов’язаного, щодо якого розглядається справа про адміністративне правопорушення. Але в наступних питаннях розглянемо такі можливості.


Чи діє вже закон про можливість сплати 50% штрафу і за який умов можливо сплатити половину?


З 17 квітня діє Закон України від 13.03.2025 № 4316-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення механізмів притягнення осіб до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі – Закон № 4316), який дає можливість сплатити половину штрафу від мінімальної суми (мінімальна сума – 17 000 грн, відповідно, половина – 8500 грн).

Увага! Штраф накладуть саме у мінімальному розмірі 17000 грн – абз. 3 ст. 279-9 КУпАП. А сплатити можна буде половину цієї суми за певних умов

Про цей закон ми розповідали тут.


Сплатити штраф зі «знижкою» можна за наступних умов:


1. До винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності слід подати заяву до ТЦК, в якій особа зазначає, що не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності.


Зараз таку заяву можна подати лише до ТЦК, але обіцяють, що влітку з’явиться можливість подання її через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста («Резерв +).


Чи будуть приймати заяви поштою, дізнаємося дуже скоро, адже останні кілька днів було направлено досить багато таких заяв. Про реакцію ТЦК повідомити згодом.

Увага! Якщо постанова вже є, штраф вже відомий, то скористатися «знижкою» не можливо

2. Після винесення постанови про накладення штрафу на підставі такої заяви, слід сплатити 50% штрафу протягом 10 днів з дня набрання постановою законної сили.


Як дізнатися про порушення до винесення постанови ТЦК?


Це може відбуватися наступним чином:


  1. ви знаєте, що не уточнили дані вчасно (до 16 липня 2024 року);
  2. ви знаєте, що проігнорувала повістку;
  3. ви бачите в Резерв+ статус «Порушення правил військового обліку» або «У розшуку»;
  4. вам про це повідомили представники ТЦК чи поліції.


Чи варто подавати заяву, адже штраф можуть накласти упродовж 1 року з моменту вчинення порушення, і можна сподіватися, що пройде цей строк і штраф не застосують?


Військовозобов’язаний повинен прийняти рішення:


  1. чи то ризикувати та сплатити від 17 000 грн до 25 500 грн;
  2. чи то подати заяву, визнати факт порушення та сплатити лише 8500 грн.


Що буде якщо заява була подана, але протягом 10 днів штраф не сплачено?


10 днів – це строк сплати штрафу зі «знижкою» – ст. 300-3 КУпАП.


Якщо не сплатити 50% штрафу за відведені 10 днів, то з 11 по 29 день потрібно сплатити штраф без «знижки», тобто 17000 грн.


Якщо штраф не оскаржено і не сплачено протягом 30 днів, справу передають на примусове виконання, після чого штраф подвоюється (ст. 308 КУпАП), а крім того додаються витрати на виконавче провадження.


У такому разі після 30 дня штраф буде стягнено у розмірі 34000 грн. плюс вищезазначені витрати.


Докладніше див. на інфографіці. На ній же ми розібрали й звичайне накладення штрафу ТЦК без заяви і "знижки". Звертаємо увагу, що подання заяви через е-кабінет передбачене в законі, але наразі такої можливості немає.



Чи можна оскаржити штраф, накладений ТЦК?


Так, штраф, накладений ТЦК, можна оскаржити до суду протягом 10 днів.


Утім, якщо говорити про штраф, накладений на підставі заяви про визнання порушення, то оскарження буде марним.


Чим загрожує несплата штрафу і чи може настати кримінальна відповідальність після кількох порушень?


Кількість порушень не є підставою для перетворення адміністративної відповідальності у кримінальну.


Не уточнення даних, неявка за повісткою для уточнення даних, для проходження ВЛК – це порушення, яке тягне за собою адміністративну відповідальність. Кількість порушень не можуть перетворити адміністративну відповідальність у кримінальну.


Разом з тим, неявка за «бойовою» повісткою, що видана після ВЛК та визнання особи придатною для служби, може відразу (з першого разу) бути підставою для кримінальної відповідальності.


Тетяна ДОНЕЦЬ, адвокат, шеф-редактор kadroland

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇