ВЛК до 5 червня для обмежено придатних
Нагадаємо, що п. 2 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України від 21.03.2024 № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (далі – Закон № 3621) наразі передбачає обов’язок проходження ВЛК для громадян України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними, крім осіб з інвалідністю.
Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби
Нещодавно в статті ми детально розбирали, кому і за яких умов потрібно пройти ВЛК і що буде за порушення цього обов’язку і звертали увагу, що до 5 червня потрібно не просто отримати направлення, але й пройти ВЛК. Ініціатором проходження ВЛК повинен бути саме військовозобов’язаний, а не ТЦК, як це було до лютневих змін в Законі № 3621.
Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України – до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України – до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду
Отже «самостійно пройти до 5 червня» – саме такий висновок можемо зробити, проаналізувавши вимогу закону.
Тривалість проходження ВЛК
Дехто намагається відшукати в нормативці тривалість проходження ВЛК, інші питають у тих, хто має такий досвід. Але не марнуйте час, адже у когось ВЛК займає годину-півтори, а хтось по півтора місяця ходить від лікаря до лікаря. З огляду на те, що йдеться про обмежено придатних осіб, тобто осіб, які мали ті чи інші захворювання, говорити про швидке проходження ВЛК не доводиться.
Авторський курс «Військовий облік і перевірки ТЦК – 2025: документи, які слід підготувати, оскарження акта, штрафи» – це не просто курс – це реальний досвід і перевірені рішення від тих, хто вже був у ваших умовах, це практикум з живими кейсами, порадами, документами та варіантами рішень навіть у критичних ситуаціях – стартували 8 травня. Долучайтеся
Зазвичай, якщо затримують на вулиці й привозять до ТЦК і далі – на ВЛК, процес проходження медичної комісії відбувається дуже швидко. Про один з таких кейсів ми розповідали на нашій платформі.
Але якщо ви самостійно отримуєте направлення, то є велика ймовірність, що своєї черги доведеться очікувати кілька місяців.
Так чи буде штраф?
Будемо відверті: формально є підстава для накладення штрафу за ст. 210-1 КУпАП. Невиконання або несвоєчасне виконання Закону № 3621 – порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Санкція вказаної статті передбачає штраф від 17000 до 25500 грн.
Зараз є можливість офіційно сплатити штраф зі «знижкою» в 50% від мінімальної суми, про що ми розповідали тут. Але наша з вами мета – взагалі не платити штраф, тому нумо міркувати далі.
Насамперед хочемо порадити не чекати останніх днів, адже з кожним днем зменшуються шанси на своєчасне проходження ВЛК і головне – шанси довести, що ви зробили все можливе для виконання вимоги закону.
Ключове тут: «Зробити все від вас залежне для виконання обов’язку». Саме це може стати основним аргументом на вашу користь.
Для розуміння, змоделюємо ситуацію.
Ситуація. 19 травня ви оформили направлення на ВЛК, але не встигли пройти ВЛК до 5 червня. Вже 6 червня суворий представник ТЦК викликає вас на розгляд адміністративної справи. Звісно, ви самі не визнаєте своєї вини, адже дуже хотіли, але просто не встигли. А далі в ТЦК, а згодом в суді при оскарженні штрафу ви намагаєтеся довести відсутність вашої вини.
Аргументи ТЦК можуть бути такими. Закон № 3621 набрав чинності ще у квітні 2024 року. Тоді був визначений строк – до лютого 2025 року. Оскільки дуже багато військовозобов’язаних не встигли пройти ВЛК до лютого 2025 року, строк було продовжено до 5 червня 2025.
Тож чому закон діє вже понад рік, а ви звернулися за направленням лише 19 травня 2025?
Аргументи для суду. Закон № 3621 не встановлює строку, коли потрібно звернутися за направленням і розпочати проходження ВЛК. Тому звертаємося до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом МОУ від 14.08.2008 № 402 (далі – Положення про ВЛК).
Відповідно до пп. 2.8.6 п. 2.8 гл. 2 р.I Положення про ВЛК строки проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень, не можуть перевищувати 4 днів.
За необхідності направлення особи на додаткові лабораторні та інструментальні дослідження для отримання повної та об’єктивної інформації про стан її здоров’я, загальний строк проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень, не може перевищувати 14 днів.
Отже, військовозобов’язаний правомірно розраховував, що встигне пройти ВЛК, максимум, за 14 днів, адже так написано в Положення про ВЛК. Тому розраховував, що звернеться до ТЦК за направленням або згенерує його через «Резерв+» 19-20 травня і у нього буде 14 днів на ВЛК ще й з невеликим запасом.
Оскільки ми вже розуміємо, що більшість військовозобов’язаних не встигне пройти ВЛК до 5 червня і не знаємо, як поставиться ТЦК, що має право накладати штрафи, до проблеми з чергами на ВЛК, варто бути готовим оскаржувати штраф в суді.
Для цього є 10 днів з моменту винесення постанови.
Важливо: судді потрібні належні докази, якими можуть бути ваші документи і аргументи
Серед документів, насамперед стане у пригоді направлення на ВЛК, що згенерована заздалегідь (хоча б за більш ніж 14 днів). Не зайвими будуть будь-які документи, з яких видно, що ви розпочали проходження ВЛК чи вас записали на певну дану.
Основним аргументом може стати вищезгаданий пп. 2.8.6 п. 2.8 гл. 2 р.I Положення про ВЛК, який в поєднанні з отриманням за 14+ днів направлення на ВЛК додадуть аргументів на вашу користь.
Висновки
- Не чекайте червня, не залишайте це питання на останні дні. Звертайтеся за направленням до ТЦК або отримуйте його через електронний кабінет в «Резерв+».
- Отримавши електронне направлення, можна пройти ВЛК у визначеному медичному закладі без звернення до ТЦК.
- Навіть якщо не встигнете пройти ВЛК до 5 червня, документи на підтвердження вашого намагання зробити це в належний строк стануть пригоді.
- І хоч формально є підстави для накладення штрафу на осіб, які повинні були, але не пройшли ВЛК до 5 червня, не думаємо, що ТЦК масово штрафуватиме тих, хто на незначний час затягне проходження ВЛК.
- В разі накладення такого штрафу і за наявності доказів намагання пройти ВЛК своєчасно, суди з великою ймовірністю скасують такі штрафи.
Тетяна ДОНЕЦЬ, адвокат, шеф-редактор kadroland
Статті на тему:
Затримання ТЦК особи без ВОД та ВЛК за кілька годин: реальна історія
Оскарження штрафу ТЦК: аналіз позитивного рішення суду щодо неявки за повісткою
Штраф від ТЦК: як сплатити 8500 грн замість 34000 грн за ігнорування повістки чи не уточнення даних