1. Верховна Рада затвердила Указ Президента про загальну мобілізацію

Верховна Рада 03.03.2022 ухвалила Закон «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію». Указом від 24.02.2022 № 7113 Президент оголосив загальну мобілізацію в усіх областях, крім Донецької й Луганської. Строк мобілізації – 90 днів. Генеральний штаб ЗСУ має визначити черговість та обсяги призову військовозобов’язаних, резервістів та транспортних засобів національної економіки. Нагадаємо, що підприємство, яке отримало письмове розпорядження територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК і СП) щодо оповіщення призовників і військовозобов’язаних про їх виклик до ТЦК і СП для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на воєнний час, призову на військову службу або на збори, зобов’язане:

  • видати наказ про оповіщення призовників і військовозобов’язаних та довести його до їх відома у частині, що стосується забезпечення їх прибуття за викликом ТЦК і СП у визначені ним строки та копію наказу надіслати у триденний строк до відповідного ТЦК і СП;
  • забезпечити контроль за результатами оповіщення та прибуттям призовників і військовозобов’язаних до ТЦК і СП;
  • письмово повідомити ТЦК і СП про осіб, які не виконали наказ керівника підприємства та не прибули за викликом до ТЦК і СП.

Підстава – пункт 47 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затвердженого постановою КМУ від 07.12.2016 № 921.

Також підприємство має увільняти від роботи працівників, яких призвали на військову службу, і зберігати за ними місце роботи, посада і середній заробіток (ч. 3 ст. 119 КЗпП).

2. Чи штрафуватиме Держпраці за порушення законодавства про працю, що підприємства допустили під час воєнного стану

Держпраці на офіційному сайті роз’яснила, що коли в Україну повернеться мир, вона відновить інспекційні відвідування за зверненнями громадян. Держпраці ретельно розгляне усі обставини, зокрема, й ті, що спричинили порушення, і дасть досить часу, щоб підприємство їх усунуло. Тільки якщо підприємство не виконає припис про усунення порушень, Держпраці вирішить, чи варто передавати матеріали інспектування до суду.

3. Роботодавець не має права примушувати працівників оформлювати неоплачувані відпустки та звільнятися за власним бажанням

Роботодавець не має права без згоди працівників оформити їм відпустки без збереження зарплати, навіть під час воєнного стану. Відпустку без збереження зарплати за згодою сторін на підставі статті 26 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» надають на термін, обумовлений угодою між працівником і роботодавцем. Педагогічні працівники поскаржилися до Міносвіти, що керівники закладів освіти масово примушують педагогів та інших працівників писати заяви про відпустки без збереження заробітної плати у зв'язку із введенням в Україні правового режиму воєнного стану. Міносвіти у листі від 28.02.2022 № 1/3292-22 категорично заборонило керівникам органів управління освітою та/або керівникам закладів освіти примушувати працівників писати заяви про відпустки без збереження заробітної плати. Міносвіти наголосило, що виключно за добровільним бажанням працівника його можна звільнити за власним бажанням відповідно до вимог трудового законодавства.

Управління Держпраці у Закарпатській області попередило роботодавців, що звільнення працівників за ініціативою роботодавця з підстав запровадження воєнного стану не допускається і буде кваліфікуватися як грубе порушення законодавства про працю, за що стаття 172 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність.

4. Чи можна видати працівникам трудові книжки у зв’язку із воєнним станом

Головне управління Держпраці у Київській області 20.10.2021 на своєму сайті роз’яснило, що до завершення перехідного періоду немає підстав видавати працівникам трудові книжки, які зберігає роботодавець. Водночас Держпраці зазначила, що наразі відсутні підстави відмовити працівнику у видачі такої трудової книжки на його вимогу. Таку вимогу бажано оформити заявою. У роз’ясненні від 03.03.2022 Держпраці висловило протилежну думку, – якщо роботи по включенню відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників до реєстру застрахованих осіб не завершені, відсутні підстави для видачі трудових книжок працівникам. Також Держпраці нагадало, що працівники завжди можуть отримати копію трудової книжки або витяг із неї.

МОЗ у листі від 24.02.2022 № 48/5378/2-22 закладам охорони здоров’я наголосило, що трудові книжки працівникам видають у разі звільнення; відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладають на керівника підприємства.

Позиція редакції KadroLand радить приймати рішення у цьому питання з огляду на здоровий глузд: якщо ваше підприємство зберігає трудові книжки не у вогнетривкому сейфі, і в населеному пункті відбуваються бойові дії, роботодавець може за заявами працівників роздати трудові книжки працівникам. Це дасть змогу зберегти трудові книжки більшості працівників.

5. Чи можна допустити до роботи невакцинованих працівників

Так. МОЗ наказом від 25.02.2022 № 380 (далі – Наказ № 380) зупинив дію наказу від 04.10.2021 року № 2153 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» до завершення воєнного стану.

Наказ № 380 опублікували в бюлетені «Офіційний вісник України» від 01.03.2022 за № 17. З цієї дати Наказ № 380 набрав чинності. Зауважимо, що його не зареєстрували у Мін’юсті. Проте Уряд постановою від 01.03.2022 № 172 «Про внесення зміни до пункту 13 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади» спростив порядок видання нормативно-правових актів. Зокрема, у невідкладних випадках, пов’язаних із введенням в Україні або в окремих її місцевостях воєнного стану, що потребують негайного прийняття рішення, суб’єкт нормотворення може видати нормативно-правовий акт без узгодження із суб’єктами нормотворення та/або з іншими заінтересованими органами.

Також Торгово-промислова палата України листом від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1  засвідчила воєнний стан в Україні як форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) з 24.02.2022.

Тому роботодавець може з найближчої дати наказом допустити відсторонених працівників до роботи до завершення воєнного стану.