Відеоблоги

Суміщення: кадрові фішки і оформлення

Ви дізнаєтесь:

  • За яких умов робота вважається суміщенням.
  • Чи можливе суміщення при неповній зайнятості або сумісництві.
  • Хто ініціює суміщення та як його оформити.
Оберіть відео для перегляду

4.9(13)

Оцініть відео:

Суміщення: кадрові фішки і оформлення

00:08:31

Тимур Алієв

4.9(13)

Оцініть відео:

 

Визначення терміну «суміщення»

Постійно йдеться плутанина, просто постійно, прийняли за суміщенням. Прийняти ви можете за сумісництвом. І до речі, не дати сумісництво, а прийняти, прийняти на роботу окремо. Бо часто йде ця сама помилкова фраза «дали сумісництво», «зняли сумісництво». Я не можу дати чи зняти, я можу прийняти за сумісництвом окремо.

Тепер питання суміщення, яке нічого спільного немає з сумісництвом. Суміщення професій (посад) це виконання працівником поряд зі своєю основною роботою (ось от тут), обумовленої трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою). Працівник, звісно, він виконує роботу по іншій посадовій інструкції й він має, звісно, бути ознайомлений з посадовою чи робочою інструкцією по цій професії (посаді).

Запровадження суміщення

Суміщення професій (посад) допускається на одному і тому самому підприємстві за згодою працівника протягом встановленої законодавством тривалості робочого дня (робочої зміни), якщо це економічно доцільно та не веде до погіршення якості продукції, виконуваних робіт, обслуговування населення. І обов’язки працівника, вивільненого в результаті суміщення професій можуть покладатися на одного або кількох працівників.

 Умови суміщення

Якщо я директор медичного КМП, я хочу суміщати сімейного лікаря, я кушетку ставлю у своєму кабінеті. Так само, якщо я хочу суміщати гінеколога, розумієте, що крісло треба поставити у своєму кабінеті директора, а не кудись там окремо бігти. Якщо я кудись там окремо буду бігти, це вже суміщенням не буде. Суміщення це ось от тут. Це ось тут і зараз, не відходячи від мого робочого місця у мій робочий час. Так от, які умови суміщення мають бути? Суміщувана посада, звісно, вона є вакантною, внесена до штатного розпису, але не заповнена. І звісно у разі відсутності вакансії суміщення не можливе. Саме по собі суміщення, воно не закриває вакантну професію (посаду), вона так само залишається вакантною. І звісно працівник, який суміщає посади, він не звільняється від основної роботи, передбаченої його трудовим договором. А місце роботи за його трудовим договором, це такий-то кабінет на такому-то поверсі, там в поліклініці чи в ЦМСД, а не біготня по кабінетах. Біготня по кабінетах, це вже не суміщення. Тобто у межах трудового договору за конкретно визначеним місцем роботи у межах робочого часу, визначеного за основною роботою (там, приміром, з 9 до 19 я суміщаю посаду секретаря/керівника із роботою, там, приміром, менеджера з персоналу). Тобто коли вакантна посада, коли вона, звісно, інша, коли це на моєму робочому місці, визначеного моїм трудовим договором, і в межах, звісно, мого робочого часу.

Режим неповної зайнятості та суміщення

Якщо працівник працює у режимі неповної зайнятості, чи можна на нього покласти суміщення? Без проблемно. Звісно, якщо це економічно доцільно і не веде до погіршення якості праці. Ба більше, ви навіть на сумісника можете покласти суміщення. У разі виробничої необхідності, працівник, який працює за місництвом, може виконувати додаткову роботу у межах свого робочого часу за суміщенням професій (посад). Будь ласка, він в мене сумісник, але у мене при цьому є ще вакантна інша професія (посада), вона не заповнена, і він, приміром, навіть за неповним робочим, навіть за сумісництвом працюючи, може ще щось додатково суміщувати у межах відведеного робочого часу за конкретно визначеним робочим місцем.


Можливість суміщення

Суміщення професій (посад), звісно, допускається в тих випадках, коли працівник за своєю кваліфікацією може забезпечити якісне виконання як основної, так і суміщуваної, додаткової, роботи. І суміщення професій (посад) дозволяється, як правило, в межах тієї категорії персоналу, до якої належить цей працівник. Звісно в мене задля цього мають бути ще певні кваліфікаційні вимоги. Я ж буду по іншій посадовій інструкції за своїми кваліфікаційними вимогами виконувати додаткову роботу у свій робочий час.

Суміщення з ініціативи працівника

Ініціатива встановити суміщення може бути як з боку працівника, так і з боку роботодавця. Якщо з боку працівника, все дуже просто: працівник пише заяву. А якщо з боку роботодавця, звісно заяви не буде, там буде рішення роботодавця, оформлене повідомленням. І якщо це від працівника формується заява, все доволі просто.

Суміщення з ініціативи роботодавця

Це складніше. Тому що працівник може просто написати заяву «прошу дозволити мені..», без жодних обґрунтувань ви дозволяєте. А якщо ви хочете на мене навісити, як роботодавець, додаткову роботу, то у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці, тобто вам ще треба довести, які ж такі зміни змусили вас на мене, як на бухгалтера, додатково навісити роботу інспектора з кадрів. Відсутність грошей це не причина. Зменшення замовлень це не причина. Вам треба знайти таку конкретну зміну в організації виробництва праці, саме, а не фінансову причину, щоб навісити мені ще суміщення. Так от, при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою допускається. І про зміну, звісно, зокрема суміщення професій, працівник повинен бути повідомлений. І зараз, у період дії війни, таке повідомлення, воно здійснюється не пізніше як запровадження таких умов. Але ви можете, умовно кажучи, зараз я бухгалтер, а є вакантна посада інспектора відділу кадрів і я не сам написав заяву. Бо якщо я сам написав заяву, мені не треба жодних обґрунтувань і від вас нічного не треба. А якщо ви як роботодавець хочете на мене ще навісити додаткову роботу у мій робочий час, ось то впхнути мені ось то суміщення, вам звісно треба мати чітке обґрунтування чому саме так, а не інакше. Чому я саме маю у свої 8 годин ще виконувати додаткову роботу.

Далі. Ви мені звісно пишете повідомлення і якщо я кажу «я не хочу працювати ще у свої години інспектором з кадрів», звісно я відмовляюсь, і в такому разі відбувається звільнення за пунктом 6 статті 36 КЗпП. Виплата вихідної допомоги в розмірі середньомісячного заробітку, це статті 44. Дали мені цей наказ про звільнення. Я на наступний день побіг до суду доводити, що причина змін в організації виробництва і праці була гроші або скрутний фінансовий стан, який не є змінами в організації виробництва і праці. І звісно я через ось це навішане безграмотно, поновлююся на роботі. Тому що не була правильно сформована причина конкретно змін в організації виробництва і праці, там, приміром, раціоналізація робочих місць. Звісно є величезний ризик того, що працівник поновиться через те, що неправильно обрано було причину.

Оформлення суміщення

Або це ініціатива моя – заява. Або це ініціатива ваша – це повідомлення. У будь-якому разі нам треба нашу угоду про суміщення оформити наказом (розпорядженням), зазначити суміщувану професію (посаду), обсяг додаткової виконуваної роботи й обов’язково, звісно, розмір доплати. При цьому суміщення може бути на визначений строк, може бути й безстроковим. Звісно, не треба подавати повідомлення про прийняття працівника на роботу, ми окремий трудовий договір не укладаємо. Не треба вносити запис про суміщення посад до особової картки працівника і трудової книжки. І окремо вести облік робочого часу за суміщуваною вакантною посадою в табелі обліку використання робочого часу не треба. Тому що облік я веду ось тут, за своїм основним місцем роботи, звісно, за своєю посадою, яка у мене є. Тільки в мене в цей робочий час ще буде додатково окрема робота.