Відомості до ПФУ: нові строки для підприємств
Постановою Уряду від 05.06.2024 № 650 змінили порядок бронювання, а також встановили новий обов’язок для підприємств, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, підприємств, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Такі підприємства подають відомості через вебпортал Пенсійного фонду.
Відомості стосуються прийняття працівника на роботу, переміщення його з одного структурного підрозділу до іншого або переведення на іншу постійну посаду або роботу, звільнення, поновлення на роботі, тимчасового припинення/відновлення дії трудового договору.
Вказані відомості потрібно передати до Пенсійного фонду не пізніше ніж протягом наступного дня після відповідної події. Наприклад, у разі звільнення працівника 10 липня, подати відомості про припинення трудового договору потрібно 11 липня.
До речі, на Кадровій Платформі №1 є курс про трудові книжки у 2024 році, один з уроків якого присвячений передачі відомостей до Пенсійного фонду через XML-файл або функції «Додати запис».
Бронювання по-новому: на 12 місяців та незалежно від ВОС
8 червня набрала чинності постанова Кабміну від 05.06.2024 № 650, яка внесла суттєві зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану (постанова КМУ від 27.01.2023 № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час»).
Змінили перелік підприємств, які зможуть забронювати своїх працівників, зокрема виключили підприємства, яким встановлено мобілізаційні завдання.
Відтепер, незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності можна буде забронювати працівників, які працюють:
-
в органах державної влади, інших держорганах, ОМС;
-
на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань та які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення.
Збільшено строк дії відстрочки для працівників критично важливих підприємств економіки до одного року.
Більш детально про новації у бронюванні на безкоштовному вебінарі 20 червня.
Електронне бронювання: кому доступне через Дію
Постановою Уряду від 05.06.2024 № 650 запровадили електронне бронювання засобами порталу Дія.
Через портал Дія можуть забронювати:
-
держоргани, ОМС;
-
підприємства, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
-
підприємства, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення.
Списки подають державні органи, підприємства, установи, які включені до Єдиного переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних, який формує Мінекономіки.
Самі ж списки військовозобов’язаних керівники підприємств формують безпосередньо через портал Дія. Тож важливо, щоб відомості про кожного працівника бути оновленими в реєстрі Оберіг, який і перевіряє їх на актуальність. Також перевіряється інформація про наявність самого підприємства у Єдиному переліку.
Якщо дані про працівника та підприємство підтверджуються, військовозобов’язаного автоматично переводять на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки. Заброньовані працівники зможуть отримати витяг на порталі Дія. Інформація про бронювання також з’явиться в застосунку Резерв+.
Детально про бронювання через Дію розповідав Тимур Алієв на вебінарі, запис доступний передплатникам Кадрової Платформи №1.
Нові правила військового обліку: що змінилося
13 червня набрала чинності постанова КМУ від 07.06.2024 № 675 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 і від 16 травня 2024 р. № 560», якою спростили військовий облік за кордоном для громадян, які перебувають за межами України понад 3 місяці. Відтепер громадяни зможуть ставати на військовий облік без особистої присутності в районних ТЦК в Україні. Натомість це можна буде зробити у консульській установі за кордоном. Заява та пакет документів, які будуть подані громадянами України до дипломатичної установи, у семиденний строк будуть надіслані до відповідних ТЦК.
Крім того, з переліку документів, що підтверджують право на відстрочку від призову для українців за кордоном, виключили висновок лікарсько-консультативної комісії про потребу в постійному догляді для осіб з інвалідністю II групи.
Більше про нові правила та підстави отримання відстрочки дивіться в рубриці «3 хвилини з адвокатом».
Економічне бронювання: для ФОП та за умови сплати збору
На сайті Верховної Ради зареєстрували два законопроєкти № 11331 та № 11332, якими пропонують нові концепції економічного бронювання.
Право на економічне бронювання виникає у суб’єктів господарювання, які за кожного заброньованого працівника щомісячно сплачують до державного бюджету збір за бронювання військовозобов’язаних, встановлений Податковим кодексом України, та у яких відсутня заборгованість із виплати заробітної плати та зі сплати податків та зборів. Сума вказаного збору – 1200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 20400 грн.
ФОП та його працівники також отримають право на бронювання. За умови, якщо обсяг доходу ФОП протягом календарного місяця не менший ніж трикратний розмір збору за бронювання військовозобов’язаних (тобто 61200 грн) та підтвердження ведення господарської діяльності протягом попереднього річного звітного (податкового) періоду.
Маєте запитання? Поставте їх у сервісі «Особистий консультант» й отримайте відповідь від 15 хвилин.
Накопичені дні щорічної відпустки: чи можливо компенсувати?
Держпраці роз’яснило про право працівників на грошову компенсацію. У ст. 24 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» є визначення:
«У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи».
Зауважу, що навіть скрутне фінансове становище підприємства в умовах воєнного стану не може бути підставою для відмови працівнику у виплаті грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки й соцвідпустки на дітей.
Крім того, працівник може отримати грошову компенсацію і без звільнення. Головне, щоб тривалість наданої працівникові щорічної відпустки не була менша ніж 24 календарних дні за кожен відпрацьований рік. Тобто у рамках кожного робочого року працівник має відгуляти 24 к. дн. щорічної відпустки й тільки за решту отримати грошову компенсацію.
Докладніше про грошову компенсацію щорічної відпустки в курсі на Кадровій Платформі №1.