Слухати чи завантажити аудіозапис
Додаткові матеріали
Зразок наказу про увільнення від роботи на час проходження медичного огляду
Текстове розшифрування відео
Колеги, вітаю вас на четвертому модулі! Сьогодні у нас перший урок, і говоримо ми з вами про ВЛК для обмежено придатних заброньованих: хто має проходити, коли, хто не повинен проходити, і взагалі – чому цей урок є в цьому курсі.
Ви, мабуть, знаєте, що загалом всі військовозобов'язані, якщо ми не говоримо про обмежено придатних, під час воєнного стану повинні проходити ВЛК раз на рік. Але ми з вами чудово розуміємо реалії сьогодення – не всі проходять ВЛК щороку, це досить складно і з технічної точки зору, тому що великі черги і все решта. Ну, і ми розуміємо, що не всі хочуть.
Тому ми з вами не говоримо зараз про всіх військовозобов'язаних, а лише про тих, хто має статус обмежено придатних. Ви, мабуть, знаєте, що зараз такого статусу вже немає – його більше не надають. Але у нас залишилися особи, які отримали цей статус раніше.
Хто повинен проходити ВЛК?
Згідно із Законом №3621, всі обмежено придатні повинні проходити ВЛК. Спочатку була норма, що особи до 25 років, особи з інвалідністю і всі, хто мають статус обмежено придатних, повинні були пройти ВЛК до 4 лютого. Потім норму змінили, і зараз діюча норма виглядає так:
- Обмежено придатним віком від 25 до 60 років потрібно обов'язково пройти ВЛК до 5 червня 2025 року.
Йдеться саме про проходження ВЛК, а не про звернення до ТЦК до цієї дати. Це дуже важливо. Спочатку був лютий, потім термін продовжили до червня, але я дуже сумніваюся, що його ще будуть продовжувати. Тому краще не сподіватися на це і не відкладати на останній день.
Що робити роботодавцям?
Якщо у вас є працівники, студенти, аспіранти, призовники, військовозобов’язані чи резервісти – це одна історія щодо проходження ВЛК. Але якщо у вас є обмежено придатні військовозобов'язані, їм краще не ігнорувати норму закону і до 5 червня обов'язково пройти ВЛК.
У п. 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №3621 йдеться про те, що обмежено придатні особи повинні самостійно ініціювати проходження ВЛК.
Тобто, вони більше не повинні чекати повістки від ТЦК, щоб отримати направлення на ВЛК. Тепер є два варіанти:
-
Звернутися до ТЦК за місцем військового обліку і отримати направлення на ВЛК.
- Завантажити направлення через електронний кабінет у «Резерв+».
Таким чином, не потрібно стояти в чергах, брати електронні талони або записуватися на прийом. Все це можна зробити через електронний кабінет – отримати направлення та пройти ВЛК у визначеній установі.
‼️ Не потрібно проходити ВЛК обмежено придатним:
-
Якщо їм не виповнилося 25 років.
- Якщо вони мають інвалідність.
Навіть якщо у них є статус обмежено придатного, ВЛК для них не є обов’язковим.
Що буде, якщо не пройти ВЛК?
Якщо цього не зробити, у нас є Кодекс України про адміністративні правопорушення, а саме стаття 210-1, і вона передбачає штраф від 17 000 до 25 500 грн для військовозобов’язаних, які порушили цю норму. Це є порушенням Закону України «Про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Верховна Рада підтримала законопроєкт №12093, який передбачає кілька змін:
-
По-перше, можливість сплати штрафу в електронному вигляді.
-
По-друге, зменшення штрафу вдвічі від мінімальної межі, якщо військовозобов’язаний самостійно та вчасно сплатить його.
До набрання чинності Закону (на базі законопроєкту №12093) штрафи є чинними у розмірі від 17 000 до 25 500 грн.
Але, окрім штрафу, є ще ризики, які в деяких випадках навіть серйозніші.
Статус «Порушення правил військового обліку» та «У розшуку»
Якщо військовозобов'язаний не проходить ВЛК, у нього може з’явитися статус «Порушення правил військового обліку». Далі ТЦК звертається до поліції, щоб та розшукала порушника, і тоді може бути присвоєно статус «У розшуку».
Для вас, як для роботодавців, немає різниці, чи це статус «Порушення правил військового обліку» чи «У розшуку». В обох випадках забронювати працівника не можна.
Хоча Постанова КМУ №76 передбачає, що тільки статус «У розшуку» заважає бронюванню, на практиці сьогодні і «Порушення правил військового обліку», і «У розшуку» роблять бронювання неможливим.
Отже, якщо ви бронюєте своїх військовозобов’язаних – звертайте увагу, що вони повинні пройти ВЛК до 5 червня. Якщо вони цього не зроблять – може з’явитися статус порушення, і ви їх не зможете забронювати. Це серйозна проблема, тому краще поставитися до цього відповідально.
Чи потрібно проходити ВЛК для бронювання?
На сьогоднішній день проходження ВЛК не є обов’язковою умовою для бронювання. Тобто, якщо ВЛК не було пройдено вчасно, і неважливо, чи це обмежено придатні, чи необмежено придатні, чи будь-які інші військовозобов'язані – проблем із бронюванням немає.
‼️ Але це працює лише у випадку, якщо в реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів немає статусу «Порушення правил військового обліку» або «У розшуку».
Давайте змоделюємо ситуацію:
ТЦК викликав повісткою військовозобов'язаного. Це може бути обмежено придатний, необмежено придатний, заброньований – різниці немає. Всі ці особи зобов’язані з’являтися за повісткою ТЦК. Навіть якщо ви вважаєте, що вас не мали права викликати, тому що ви заброньовані – повістку не можна ігнорувати. Якщо особа не з’явилася за повісткою – наслідком буде не просто те, що вона не пройшла ВЛК, а те, що її внесуть у реєстр як порушника. І вже цей статус (порушення або розшук) стане перешкодою для бронювання.
‼️ Тому якщо була повістка – з’явитися обов’язково. Якщо повістки не було – то ВЛК жодним чином не впливає на можливість бронювання.
Чи можуть військовозобов'язаного з відстрочкою направити на ВЛК?
Нас дуже часто про це запитують. Дивимося чинну норму – Постанова КМУ №560, яка затверджує порядок.
У пункті 63 цього Порядку зазначено, що військовозобов’язані, які мають поточну відстрочку (у яких строк дії відстрочки не завершився), не направляються на медичний огляд.
‼️ Виняток – коли особа сама бажає служити за контрактом.
Тобто, особи з діючими відстрочками не повинні направлятися на ВЛК. Але на практиці це не завжди так працює.
Я вам скажу зі свого досвіду – заброньованих направляють на ВЛК, і ТЦК не дуже звертає увагу на норму, яка забороняє це робити.
Отже, ще раз:
- За правилами – заброньованих не повинні направляти на ВЛК.
-
На практиці – це відбувається.
Підсумки
-
До 5 червня всі обмежено придатні віком 25-60 років повинні пройти ВЛК. Вони повинні самостійно ініціювати проходження ВЛК – або через «Резерв+», або звернувшись до ТЦК.
-
Обмежено придатні до 25 років та особи з інвалідністю не повинні проходити ВЛК.
-
Якщо ВЛК не пройдено до 5 червні, можливі штрафи, статус «Порушення правил військового обліку» або «У розшуку», а також неможливість бронювання.
-
Для бронювання проходження ВЛК не є обов’язковим, але статус «Порушення правил військового обліку» або «У розшуку» зробить бронювання неможливим.
-
Повістки ігнорувати не можна – неявка до ТЦК може призвести до статусу порушника, що унеможливить бронювання.
- Особи з діючою відстрочкою не повинні направлятися на ВЛК, але на практиці ТЦК можуть їх викликати.
І наостанок головне:
-
Роботодавець, керівник або відповідальна особа не несуть відповідальності за непроходження ВЛК їхніми працівниками, студентами чи аспірантами.
- Це зона відповідальності самого військовозобов’язаного.
На цьому все, друзі! Дякую за увагу!
5(5)
Короткий огляд нового формату навчання
5(5)
5(10)
Урок 1. ВЛК для обмежено придатних, заброньованих і військовозобов’язаних: хто має проходити?
Тетяна Донець
5(10)
5(9)
Урок 2. Хто може забронювати і кого можна забронювати?
Даніл Сербін
5(9)
5(10)
Урок 3. Відомості до ПФУ: коли подавати критично важливим підприємствам?
Тетяна Гуль
5(10)
4.8(8)
Урок 4. Бронювання в Дії: покроковий алгоритм
Даніл Сербін
4.8(8)
5(8)
Урок 5. Проблеми реєстрів: чому підтягуються неактуальні дані та що з цим робити?
Даніл Сербін
5(8)
5(8)
Урок 6. Нарахована зарплата для заброньованого не менше 20 000 грн: що (не) входить у суму?
Тетяна Гуль
5(8)
5(7)
Урок 7. Працівник у (не)оплачуваній відпустці або на лікарняному: як забезпечити нараховану зарплату не менше 20 000 грн?
Тетяна Гуль
5(7)
5(6)
Урок 8. Моніторинг бронювання: коли відбувається та чим загрожує?
Даніл Сербін
5(6)
5(7)
Урок 9. Анулювання бронювання: коли (не)потрібні дії від роботодавця?
Даніл Сербін
5(7)
Рейтинг успішності студентів курсу
та ваші персональні бали
Нижче ви можете залишити питання за темами модуля 4. Експерт відповість письмово
Відповідь на запитання ви отримаєте протягом 3 робочих днів