Відеоблоги

Коротко про головне за тиждень 30.01-03.02.2023

Оберіть тему для перегляду

5(24)

Оцініть відео:

Бронювання по-новому: для кого – місія здійсненна?

00:06:05

Людмила Смердова

5(24)

Оцініть відео:

4.6(10)

Оцініть відео:

Повістка – заброньованому працівнику: як діяти?

00:01:44

Людмила Смердова

4.6(10)

Оцініть відео:

5(9)

Оцініть відео:

Форма 10-ПОІ, гудбай… але квоту 4 % виконувати треба!

00:03:34

Людмила Смердова

5(9)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

За кордон – тільки у відрядження: кого стосується

00:01:24

Людмила Смердова

5(7)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Нові кваліфікаційні характеристики для охорони здоров’я

00:01:30

Людмила Смердова

5(5)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

Звіт із праці за січень: подайте не пізніше 7 лютого!

00:01:50

Людмила Смердова

5(7)

Оцініть відео:

Бронювання по-новому: для кого – місія здійсненна?

Уряд постановою від 27.01.2023 р. № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» затвердив новий механізм бронювання працівників. Бронювання працівників передбачає надання військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Постанова № 76 набрала чинності 31 січня і, відповідно, з цієї дати втратила чинність постанова КМУ від 03.03.2022 р. № 194 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану», за якою власне і проводилося бронювання раніше. У зв’язку із цим зазначимо, що відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним рішеннями Мінекономіки до набрання чинності нової постанови, тобто згідно із постановою № 194, залишаються чинними протягом строку, на який вони надані.

Отже, постановою № 76 затверджено одночасно Порядок бронювання військовозобов’язаних і Критерії визначення підприємств, які є критично важливими для функціонування економіки.

Хто може забронювати працівників? Фактично цей перелік аналогічний тому, який виписано в Законі України від 21.10.1993 р. № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Наприклад, забронювати працівників, які є військовозобов’язаними, можуть:

  • в органах державної влади, інших держорганах, органах місцевого самоврядування;
  • на підприємствах, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення);
  • на підприємствах, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил та інших військових формувань;
  • на підприємствах, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Є 7 критеріїв, за якими підприємства визначають критично важливими:

  1. Загальна сума податків, зборів, платежів протягом звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн євро і це підтверджено довідкою контролюючого органу, в якому на обліку перебуває підприємство.
  2. Сума надходжень в іноземній валюті за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн євро, і також підтверджується довідкою відповідного обслуговуючого банку.
  3. Підприємство має стратегічне значення для економіки та безпеки держави відповідно.
  4. Підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади. І ці критерії мають бути затверджено на місцевому рівні.
  5. Відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ, що підтверджується довідкою контролюючого органу або витягом з інформаційної системи органів ДПС.
  6. Розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб-працівників на підприємстві за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати в регіоні за IV квартал 2021 р., що підтверджується довідкою, наданою підприємством.
  7. Підприємство є резидентом Дія Сіті.

Проте підприємству для бронювання працівників не обов’язково відповідати всім 7 критеріям. Для бронювання підприємству достатньо відповідати 3 або більше критеріям. Більш того, ці критерії можуть зменшитися і до двох якщо йдеться про заклад державної або комунальної власності у сфері охорони здоров'я, культури, освіти та науки, фізкультури та спорту.

Тепер у Порядку більш чітко прописано, до яких органів повинно звертатися підприємство і з якими документами для цілей бронювання працівників. Так, якщо йдеться про підприємство, яке є критично важливим для економіки та забезпечення життєдіяльності населення, тобто ті, що відповідають 3 або в окремих випадках 2 зі згаданих вище критерій, то такі підприємства мають звертатися до центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері, або відповідної обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації або військової адміністрації.

Для бронювання подається Список за формою згідно з додатком 1 у паперовій та/або електронній формі, обґрунтування, до якого також встановлено вимоги, та довідка про кількість військовозобов'язаних за формою згідно з додатком 2.

Далі відбувається процедура погодження і, в разі схвалення, завершується все видачею витягу з рішенням про бронювання військовозобов’язаних.

Про постанову № 76 розповідала Тетяна Мойсеєнко на вебінарі «Бронювання по-новому» та Тетяна Донець на вебінарі «Перевірки військового обліку & порядок бронювання».

Повістка – заброньованому працівнику: як діяти?

Працівника заброньовано, а йому вручили повістку. Як бути в такій ситуації? Відповідь надав начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ.

Працівники, в яких є бронь, повинні мати при собі всі документи, які це посвідчують. І при їхньому пред’явленні вручення повістки не відбудеться. Якщо ж так сталося, що заброньованому працівнику вручили повістку, то з документами, які підтверджують бронювання, потрібно прибути до ТЦК і повістку буде анульовано.

При цьому ігнорувати повістку не можна, оскільки це може призвести до відповідальності. До речі, про відповідальність для роботодавця та перевірки за станом ведення військового обліку розповіла Тетяна Донець на вебінарі від 10 лютого. Також нагадаємо, що на Кадровій Відеоплатформі №1 уже розміщені відеозаписи на тему війсьогового обліку, зокрема майстер‑класів Тимура Алієва від 27 січня та від 3 лютого, а також вебінару від 31 січня з Тетяною Мойсеєнко.

А 30 січня вийшов курс «Військовий облік по-новому», в якому Тимур Алієв роз’яснює особливості ведення військового обліку за новими правилами. В кожному уроці ви знайдете зразки документів з питань ведення військового обліку.

Форма 10‑ПОІ, гудбай… але квоту 4% виконувати треба!

Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю підтвердив, що реєстрацію підприємств у цьому Фонді скасовано, і подавати Звіт про працевлаштування осіб з інвалідністю за формою № 10‑ПОІ не потрібно!

Отже, підкреслимо: Звіт про працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 р. подавати не потрібно. Як бачимо, це підтвердив і Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю. Слід відзначити, що скасування реєстрації у Фонді та подачі форми № 10‑ПОІ випливає зі змін, які були внесені до Закону України від 21.03.1991 р. № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».

Проте озвучені правки не стосуються самого нормативу. Підприємства і надалі мають забезпечити працевлаштування осіб з інвалідністю згідно з установленим нормативом. За невиконання нормативу передбачено адміністративно-господарські санкції, розмір яких залишився без змін.

Разом із тим змінився підхід до контролю за підприємствами з приводу виконання нормативу із працевлаштування осіб з інвалідністю. Річ у тому, що тепер усю інформацію щодо дотримання квот Фонд отримує від Пенсійного фонду, тобто без залучення самого підприємства. Головним чином, інформація з приводу працевлаштування осіб з інвалідністю накопичується в поданих Об’єднаних зарплатних звітах. І саме ця інформація і передається Пенсійним фондом до Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю.

Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю опрацьовує отриману інформацію і в разі невиконання підприємством нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю накладає за попередній рік (у нашому випадку йдеться про невиконання нормативу за 2022 рік) адміністративно-господарські санкції. Розрахунок з адміністративно-господарськими санкціями надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, фізичних осіб, які використовують найману працю, на вебпорталі Пенсійного фонду.

При цьому Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю повідомив, що найближчим часом будуть прийняті підзаконні нормативні акти, які стосуються нових підходів контролю за виконанням нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю. У разі їх появи ми повернемося до цього питання.

Нагадаю, що про відміну подачі звіту за формою № 10‑ПОІ ми говорили на майстер-класі «Річна звітність кадровика: зміни, нові правила (не)подання та штрафи».

За кордон – тільки у відрядження: кого стосується

Нагадаємо, що минулого тижня Президент Указом від 23.01.2023 р. №27/2023 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23 січня 2023 року "Про деякі питання щодо перетину державного кордону України в умовах воєнного стану"» підтримав РНБО з приводу заборони на виїзд за кордон окремих чиновників. Вони можуть перетинати державний кордон виключно при службовому відрядженні. Так ось тепер цей величезний список посад виписано й у Правилах перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою КМУ від 27.01.1995 р. № 57.

Отже, остаточно закріплено перелік осіб, яким дозволено виїжджати за межі України виключно в службові відрядження. Серед них судді, прокурори, керівники інших держорганів, депутати різних рівнів, а також керівники структурних підрозділів держорганів і органів місцевого самоврядування та працівники, яких заброньовано на період мобілізації.

Проте не обійшлося і без винятків. В окремих ситуаціях зазначеним особам дозволяється перетинати державний кордон. Зокрема, якщо вони є одиноким батьком або матір’ю з дитиною віком до 18 років, а також для лікування та в разі смерті за кордоном одного із членів їх сім’ї першого або другого ступеня споріднення.

Нові кваліфікаційні характеристики для охорони здоров’я

Наказом МОЗ від 25.01.2023 р. № 138 «Про затвердження змін до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 "Охорона здоров’я"» внесено зміни до зазначеного випуску.

Передувало такому оновленню Зміна № 11 до Класифікатора професій (наказ Мінекономіки від 29.12.2022 р. № 5573), до якого додали, зокрема, такі професійні назви робіт: фахівця з дослідження факторів навколишнього середовища, клінічного психолога, психотерапевта та сестру медичну (брата медичного) з реабілітації. Тож тепер кваліфікаційні характеристики цих професій додано до випуску 78 «Охорона здоров’я».

Крім цього, профільне Міністерство оновило кваліфікаційні вимоги до чотирьох спеціалізацій медиків – це: лікар-психолог, лікар-психотерапевт, лікар-токсиколог і лікар-епідеміолог. 

Отже, тепер кадровим службам медичних закладів слід внести зміни до посадових інструкцій відповідних працівників, а також у разі використання зазначених нових посад, для них слід розробити нові посадові інструкції. А як це зробити правильно, ви можете дізнатися з восьмого уроку онлайн-школи «Сучасне кадрове діловодство».

Звіт із праці за січень: подайте не пізніше 7 лютого!

І наостанок. Пам’ятайте: 7 лютого – граничний строк подання Звіту з праці за формою № 1ПВ місячна за січень 2023 р. При цьому Звіт з праці за січень 2023 р. слід подавати в оновленій формі в редакції наказу Держстату від 12.05.2022 р. № 87 «Про затвердження форм державного статистичного спостереження № 1-ПВ (місячна) "Звіт із праці" та № 1-ПВ (квартальна) "Звіт із праці"».

При цьому нагадаємо, що з 1 січня статистична звітність подається виключно в електронній формі на виконання норм Закону України від 16.08.2022 р. № 2524-IX «Про офіційну статистику».

Опанувати електронний кабінет респондента на сайті Держстату допоможе курс Ольги Хільчук. А про формування Звіту з праці за січень 2023 р. за оновленою формою команда KadroLand розповідала в рубриці «Заповнюємо документи, звіти, форми».