Відеоблоги

Коротко про головне за тиждень 14.10-18.10.2024

Оберіть тему для перегляду

5(4)

Оцініть відео:

Відомості про трудові відносини на порталі ПФУ: як наповнюються

00:01:46

Тетяна Шолкова

5(4)

Оцініть відео:

5(3)

Оцініть відео:

Оперативні відомості для цілей бронювання на порталі ПФУ: помилки не виправити

00:01:26

Тетяна Шолкова

5(3)

Оцініть відео:

5(3)

Оцініть відео:

Довідка про працівників з інвалідністю: нові можливості ПФУ з 1 жовтня

00:01:16

Тетяна Шолкова

5(3)

Оцініть відео:

5(3)

Оцініть відео:

Відстрочка від мобілізації педагогам: умови отримання та оформлення

00:01:22

Тетяна Шолкова

5(3)

Оцініть відео:

5(3)

Оцініть відео:

При звільненні не виплачена компенсація за відпустки: наслідки для роботодавця

00:01:39

Тетяна Шолкова

5(3)

Оцініть відео:

5(2)

Оцініть відео:

Зміни у трудовому законодавстві: студентам дозволять працювати за спецдоговорами

00:01:43

Тетяна Шолкова

5(2)

Оцініть відео:

5(2)

Оцініть відео:

Перевикористані щорічні відпустки: як виправити відпускний баланс?

00:01:56

Тетяна Шолкова

5(2)

Оцініть відео:

Відомості про трудові відносини на порталі ПФУ: як наповнюються

Фахівці Пенсійного фонду роз’яснили, що Реєстр застрахованих осіб наповнюється інформацією про трудові відносини з різних джерел.

Так, роботодавець має подати повідомлення про прийняття працівника на роботу до Державної податкової служби до початку виконання трудових обов’язків. Ці дані передаються до Пенсійного фонду автоматично завдяки інформаційній взаємодії між реєстрами.

Крім того, роботодавці, які сплачують ЄСВ, щоквартально звітують до податкової, подаючи податковий розрахунок. Й інформація з такої звітності також підтягується до реєстру на порталі Пенсійного фонду.

А ще інформація про трудову діяльність працівника може бути подана на портал Пенсійного фонду роботодавцем із застосуванням XML-файлу. Його альтернативою є функціонал «Додати запис» на порталі Пенсійного фонду.

Крім того, пам’ятайте, що або роботодавець, або працівник мають право оцифрувати паперову трудову книжку або подати її скан-копії до Пенсійного фонду. Й такі відомості також потрапляють у реєстр.

Ще одна опція – це подання оперативних відомостей про трудові відносини (прийняття, постійне переведення, звільнення тощо) через «пенсійний» портал для цілей бронювання. Про такий обов’язок, зокрема, для критично важливих підприємств визначено у постанові КМУ від 05.06.2024 № 650 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану» (далі – постанова № 650). Роботодавці зобов’язані подавати відомості, зокрема, про прийняття та про рух кадрів на підприємстві до Пенсійного фонду не пізніше наступного дня після відповідної події.

Більше про сучасне ведення трудової книжки на вебінарі 24 жовтня.

 

Оперативні відомості для цілей бронювання на порталі ПФУ: помилки не виправити

Нагадаю, що для цілей бронювання через портал Дія, зокрема, критично важливі підприємства зобов’язані подавати до Пенсійного фонду відомості про трудові відносини не пізніше ніж протягом наступного дня після відповідної події (п.п. 3 п. 3 постанови № 650).

Оперативно передаються відомості про прийняття на роботу, переміщення з одного структурного підрозділу до іншого, постійне переведення, звільнення, поновлення на роботі, тимчасового призупинення/відновлення дії трудового договору.

Для цього в кабінеті страхувальника передбачений пункт меню Комунікації з ПФУ / Відомості про трудові відносини (оперативне подання інформації) / Повідомлення про зміни в трудових відносинах.

При цьому відомості про трудову діяльність подаються щодо усіх працівників, оскільки постанова № 650 не містить уточнень з цього приводу (п.п. 3 п. 3, п. 5 постанови № 650).

Пенсійний фонд роз’яснює: якщо відомості про трудову діяльність передані на вебпортал ПФУ з помилками, внести зміни, скасувати або видалити подані страхувальником дані буде неможливо, оскільки функціонал вебпорталу Пенсійного фонду такого не передбачає.

Як подати оперативні відомості на вебпорталі Пенсійного фонду, розповідає Ольга Хільчук в одному з уроків курсу про трудові книжки.

 

Довідка про працівників з інвалідністю: нові можливості ПФУ з 1 жовтня

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю повідомив, що з 1 жовтня отримати довідку про чисельність працюючих осіб з інвалідністю можна на вебпорталі ПФУ.

Нагадаю, що підприємства, які засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю можуть отримати дозвіл на право користування пільгами з оподаткування (Порядок надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, затверджений постановою КМУ від 08.08.2007 № 1010).

Для цього підприємство має подати до держадміністрацій пакет документів, серед яких довідка про чисельність працюючих осіб з інвалідністю, яку з 1 жовтня 2024 р., страхувальник може сформувати на вебпорталі ПФУ на підставі відомостей з реєстру застрахованих осіб за попередній рік та за попередній звітний (податковий) період.

Розрахувати норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наш калькулятор.

 

Відстрочка від мобілізації педагогам: умови отримання та оформлення

Право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, які мають науковий ступінь, а також працівники, які викладають у закладах фахової передвищої освіти, професійної освіти, закладів загальної середньої освіти (ст. 23 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Однак право на відстрочку для даної категорії військовозобов’язаних виникає лише в тому випадку, якщо вони працюють на 0,75 ставки за основним місцем роботи.

Тобто вчителів-сумісників або вчителів, які працюють, наприклад, на пів ставки можуть мобілізувати.

Нагадаю, право на відстрочку має бути документально оформлене. В іншому випадку військовозобов’язаний підлягає мобілізації на загальних підставах.

Отже, аби оформити відстрочку освітяни мають звернутися до ТЦК та подати на розгляд комісії документи, що підтверджують право на відстрочку, а саме: довідку закладу освіти або наукової установи про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці, диплом про науковий ступінь (додаток 5 до Постанови КМУ від 16.05.2024 № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»).

Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки, наведено у розділі «Довідники».

 

При звільненні не виплачена компенсація за відпустки: наслідки для роботодавця

Нагадаю, що при звільненні працівника роботодавець має виплатити грошову компенсацію за усі невикористані дні щорічної відпустки і соцвідпустки на дітей за усі роки, за які вони не використовувалися без строку давності (абз. 1 ст. 24 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки»; ч. 1 ст. 83, ст. 116 Кодексу законів про працю від 10.12.1971, далі – КЗпП).

Дана норма діє і під час воєнного стану (ч. 1 ст. 12 Закону від 15.03.2022 № 2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»). Роботодавець не може відмовити у виплаті грошової компенсації за будь-якою підставою, наприклад через скрутне фінансове становище підприємства.

Роботодавець, який не виплачує грошову компенсацію за невикористану відпустку при звільненні працівника, наражає себе на фінансові неприємності, адже суд при вирішенні трудових спорів в таких випадках на стороні працівника.

Це підтверджує рішення Львівського окружного адмінсуду від 11 вересня 2024 р. (справа № 380/8206/24У): якщо роботодавець не виплатив звільненому працівникові належні суми в строки, визначені ст. 116 КЗпП, і немає спору щодо їх розміру, підприємство зобов’язане виплатити середній заробіток за весь час затримки, але не більше ніж за шість місяців.

Але за період до 19.07.2022 (до набрання чинності Законом України від 01.07.2022 № 2352-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин») діяла інша редакція ст. 117 КЗпП, яка не встановлювала обмеження щодо строку виплати.

Отже, стягнення середнього заробітку умовно варто поділити на дві частини: до набрання чинності нової редакції ст. 117 КЗпП і після цього.

Розрахувати тривалість днів щорічної відпустки, на яку має право працівник, допоможе наш калькулятор.

 

Зміни у трудовому законодавстві: студентам дозволять працювати за спецдоговорами

На розгляді об’єднання профспілок перебуває проєкт Закону України «Про професійну освіту», який пропонує внести зміни до КЗпП та врегулювати питання поєднання навчання з виконанням роботи.

Законопроєкт передбачає доповнення ст. 21 КЗпП новою нормою, що дозволяє укладати «Студентський трудовий договір». Це особлива форма трудового договору, що забезпечує поєднання роботи та навчання на робочому місці або за дуальною формою. Строк дії студентського трудового договору не може перевищувати тривалість навчання.

Пропонується зараховувати до стажу, який дає право на щорічну основну відпустку, час навчання з відривом від виробництва тривалістю до 10 місяців у закладах професійної освіти, незалежно від форми навчання.

Планується також звільнити роботодавців від сплати ЄСВ за студентів, які працюють на підставі студентського трудового договору, при цьому самі працівники можуть стати платниками ЄСВ.

Крім того, передбачено вилучення деяких норм КЗпП, наприклад, статей, що стосуються організації виробничого навчання (ст. 201 та 204 КЗпП) та надання молодим спеціалістам роботи за фахом на період не менше трьох років (ст. 197 КЗпП). Натомість планується доповнити закон новими нормами, що дозволять здобувачам освіти, які досягли 16-річного віку і навчаються за професійними кваліфікаціями, керувати транспортними засобами.

Маєте запитання з приводу з приводу проведення перевірок Держпраці? Ставте в сервісі «Особистий консультант» й отримайте відповідь від 15 хвилин до доби.

 

Перевикористані щорічні відпустки: як виправити відпускний баланс?

На практиці виникають ситуації, коли працівнику надана щорічні основна відпустка повної тривалості за ще не відпрацьований повністю робочий рік, але який вже розпочався. Проте надалі працівник у цьому робочому році може оформити, наприклад, відпустку без збереження зарплати через сімейні обставини тривалістю 30 календарних днів. А ця неоплачувана відпустка зараз не зараховується до відпускного стажу (ст. 9 і 26 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки»).

У такому разі за вказаний робочий рік працівнику уже належить не 24 календарні дні щорічної основної відпустки, а 22 календарні дні. А надано йому вже 24 календарні дні й виходить, що він використав 2 календарні дні, на які не має право.

Як вийти з цієї ситуації? Мінекономіки у листі від 30.09.2024 № 4701-05/71262-09 зазначає: якщо в поточному році працівнику надано щорічну відпустку повної тривалості, під час її розрахунку за наступний рік має бути зроблено перерахунок тривалості щорічної відпустки залежно від фактично відпрацьованих працівником днів, з урахуванням кількості днів відпустки, отриманої авансом.

Про періоди, які зараховуються або не зараховуються до відпускного стажу, у довіднику на Кадровій Платформі №1.