Період бронювання продовжено на 3 місяці: кому і на яких умовах
Раніше Уряд (постанова КМУ від 07.05.2024 № 516 «Про продовження строків дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації») ухвалив рішення: строк дії бронювання, оформленого за постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час», якщо він не закінчився станом на 7 травня, продовжується автоматично на один місяць.
І ось 4 червня Уряд постановою КМУ від 04.06.2024 № 642 замінив один місяць на три місяці.
Таким чином, бронювання автоматично продовжується на три місяці за умови, що станом на 7 травня бронь є чинною.
Додам, що фахівці Мінекономіки вже надавали роз’яснення у листі від 14.05.2024 № 2704-20/35460-03, як правильно рахувати період дії відстрочки в разі її продовження на один місяць. Тож, користуючись аналогією, порахуємо період. Якщо, наприклад, строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації добігав кінця 17 травня 2024 року, строк її дії автоматично продовжується на три місяці, тобто до 17 серпня 2024 року.
Більше про оформлення бронювання – у записі вебінару з Вікторією Поліщук, що доступний передплатникам Кадрової Платформи №1.
Економічному бронюванню та спискам «заброньованих» посад бути?
На сайті Верховної Ради зареєстровано законопроєкт № 11308, яким передбачено, що військовозобов’язані, які офіційно працевлаштовані або є підприємцями та щомісяця сплачують у бюджет податків у сумі не менш як мінімальна заробітна плата (зараз 8000 грн) у поточному місяці, автоматично отримають бронь.
Для цього Уряд планує уповноважити відповідний орган, на який буде покладено функцію зі збору й обробки такої інформації та передання її до ТЦК за місцем проживання або місцем роботи військовозобов’язаних.
Крім того, Уряд також планує найближчим часом затвердити постанову, якою визначить перелік професій і посад для бронювання військовозобов'язаних.
Про порядок бронювання та зміни – у третьому модулі онлайн-школи «Практика ведення військового обліку та бронювання 2.0», наші передплатники почнуть навчання з 10 червня.
Ухвалено Закон про англійську мову: що передбачено
4 червня 2024 року Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт № 9432 «Про застосування англійської мови в Україні». Закон закріплює статус англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні.
Ухвалення законопроєкту зобов'яже володіти англійською мовою претендентів на зайняття посад:
-
держслужби категорії «А», «Б» і «В»;
-
військовослужбовців офіцерського, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом;
-
поліцейських середнього та вищого складу;
-
керівників деяких державних підприємств;
-
керівників закладів вищої освіти.
До призначення на посаду особи повинні будуть подати документ, що засвідчує відповідний рівень володіння англійською мовою.
Вимоги до знання англійської за посадами почнуть діяти уже після завершення дії воєнного стану – через два або чотири роки залежно від сфери.
Маєте запитання? Поставте їх у сервісі «Особистий консультант» й отримайте відповідь від 15 хвилин.
Звільнення за колабораціонізм: Закон прийнято остаточно
Нагадаємо, що 25 травня 2024 р. Парламент було в цілому прийняв Закон, яким передбачалось запровадження нових підстав для звільнення працівників (на базі законопроєкту № 7731).
Однак, Закон так і не був підписаний Президентом і повернутий Парламенту з пропозиціями прибрати деякі норми, які не можуть бути віднесені до компетенції роботодавця.
І ось, 4 червня 2024 р. Закон повторно прийняли після вето Президента, але вже дещо в іншій редакції.
Передбачили доповнення ст. 40 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 додатковими підставами для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця:
-
набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено за вчинення злочину проти основ національної безпеки України – так зване звільнення за колабораціонізм;
-
невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, а саме розголошення державної чи комерційної таємниці, конфіденційної інформації.
Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування.
Про підстави для звільнення – в модулі 9 курсу «Професія. Кадровик з нуля».
Особова картка П-2: (не)обов’язковий кадровий документ
Держпраці пояснило, що через зміни у законодавстві про працю та дію воєнного стану, роботодавець має право самостійно визначати порядок організації діловодства з питань трудових відносин, в тому числі щодо ведення особової картки форми П-2 на підприємстві.
Нагадаю, що типова форма особової картки П-2 затверджена наказом Держкомстату та Міноборони від 25.12.2009 № 495/656.
І хоча наказ не встановлює прямого обов’язку ведення особової картки за передбаченою формою, така необхідність все ж випливає з низки інших нормативно-правових актів.
Зокрема п. 2.5 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58 передбачає, що про всі кадрові рухи, які обліковані у трудовій книжці, роботодавець повинен ознайомити працівника під розписку в особовій картці.
Крім того, відповідно до вимог ч. 12 ст. 10 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» роботодавець повинен вести облік відпусток, що надають працівникам. А це відсилка до розділу V «Відпустки» особової картки працівника.
Що стосується ведення розділу особової картки П-2 «Відомості про військовий облік», то наразі Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487, не зобов’язує його заповнювати, оскільки військовий облік у роботодавців ведеться за списками персонального військового обліку за додатком 5 Порядку.
Як заповнювати особову картку працівника (типова форма П-2) дивіться за посиланням.
Прийнято Закон про удосконалення ведення військового обліку
5 червня Верховна Рада на базі законопроєкту № 11143 прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку ведення військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану».
Зокрема, в Законі України від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів» доповнили перелік персональних даних призовника, військовозобов’язаного та резервіста, які будуть підтягуватись з інших інформаційних систем та обліковуватись в реєстрі:
-
про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X;
-
відомості про примусове виконання рішення щодо особи-боржника.
А ось, у чому полягає сучасне ведення військового обліку на підприємстві, розповідаємо на безкоштовних вебінарах 13 і 14 червня.