Відеоблоги

Коротко про головне за тиждень 21.10-25.10.2024

Оберіть тему для перегляду

5(5)

Оцініть відео:

Перевірки підприємств на відповідність «критичності»: постанова діє з 24.10.2024

00:01:13

Тетяна Шолкова

5(5)

Оцініть відео:

5(3)

Оцініть відео:

Ліквідація МСЕК: Уряд розпочинає масштабну перевірку рішень про інвалідність

00:01:02

Тетяна Шолкова

5(3)

Оцініть відео:

5(3)

Оцініть відео:

Неоплачувана відпустка за сімейними обставинами: поділити на частини (не)можна

00:01:47

Тетяна Шолкова

5(3)

Оцініть відео:

5(3)

Оцініть відео:

Години роботи за сумісництвом та за основним місцем роботи не можуть співпадати

00:01:11

Тетяна Шолкова

5(3)

Оцініть відео:

5(3)

Оцініть відео:

Зміни в перевірках Держпраці: нові правила під час воєнного стану

00:01:30

Тетяна Шолкова

5(3)

Оцініть відео:

5(3)

Оцініть відео:

Що очікувати кадровику у листопаді: норми, Звіт з праці, перевірки критично важливих підприємств

00:02:35

Тетяна Шолкова

5(3)

Оцініть відео:

Перевірки підприємств на відповідність «критичності»: постанова діє з 24.10.2024

22 жовтня 2024 р. Кабмін ухвалив постанову № 1204 про проведення перевірки на «критичність» підприємств, які мають право на бронювання працівників (постанова КМУ від 22.10.2024 № 1204 «Про внесення змін до Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період»). Постанова набрала чинності 24 жовтня 2024 р.

Змінами, зокрема, передбачено, що орган, який прийняв рішення про визначення підприємства критично важливими, у разі потреби проводить перевірку відповідності такого підприємства критеріям, затвердженим Постановою № 76 (п. 61 Критеріїв та порядку, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 № 76). Перевірятимуть не просто підстави прийняття рішення про критичність, а й відповідність критеріям на сьогодні.

Попередньо, 8 жовтня Урядом вже було прийняте рішення у вигляді протоколу засідання урядовців про проведення такого аудиту до 15 листопада.

Якщо за результатами перевірки буде прийнято рішення про невідповідність критеріям, підприємство буде позбавлено статусу критично важливо, а працівникам буде анульовано бронювання.

Як проводиться перевірка підприємства щодо отриманого статусу «критичності» та наслідки такої перевірки розповімо на безкоштовному вебінарі 29 жовтня.

 

Ліквідація МСЕК: Уряд розпочинає масштабну перевірку рішень про інвалідність

Нагадаю, що 30 серпня 2023 р. Радою національної безпеки і оборони України було прийняте рішення щодо проведення перевірок робочими групами рішень медико-соціальних експертних комісій (далі – МСЕК) щодо встановлення інвалідності та непридатності до служби, прийнятих під час воєнного стану (Рішення РНБО від 30.08.2023 «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», уведене в дію Указом Президента України від 12.09.2023 № 576/2023). Однак це рішення не було реалізоване повною мірою, що викликало необхідність подальших кроків.

22 жовтня 2024 р. Президент своїм Указом ввів в дію нове Рішення РНБО, в якому йдеться про ліквідацію МСЕК з 31 грудня 2024 року (Рішення РНБО від 22.10.2024 «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів», уведене в дію Указом Президента України від 22.10.2024 № 732/2024).

Протягом трьох місяців буде проведена перевірка обґрунтованості рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовцям. Крім того, уряд ініціює повну цифровізацію процесів проходження МСЕК, що сприятиме прозорості та контролю за рішеннями.

Маєте запитання? Поставте його у сервісі «Особистий консультант» та отримайте відповідь від 15 хвилин до доби.

 

Неоплачувана відпустка за сімейними обставинами: поділити на частини (не) можна

Держпраці нагадує про правила надання відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами, які діють з 24 грудня 2023 р. (Закон України від 22.11.2023 № 3494-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань»).

Зокрема, термін надання неоплачуваної відпустки за сімейними обставинами, яка надається за угодою сторін, збільшено з 15 до 30 календарних днів (ст. 26 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки»).

На законодавчому рівні не визначено можливість поділу на частини відпустки без збереження зарплати за сімейними обставинами. Проте, як роз’яснюють фахівці Держпраці, право на таку відпустку працівник може реалізувати частинами. Головне, щоб загальна тривалість такої відпустки протягом року була в межах 30 календарних днів.

Якщо працівнику потрібна триваліша відпустка, можна скористатися іншими підставами, такими як відпустка у період воєнного стану або відпустка для осіб, які виїхали за кордон (ч. 3, 4 ст. 12 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

Зверніть увагу, що з 24 грудня 2023 р. період перебування у відпустці через сімейні обставини не враховується до стажу, який дає право на щорічну основну відпустку. Тому при наданні такої відпустки бажано зазначати це у наказі (ч. 2 та 5 ст. 84 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971).

Всі зразки наказів про відпустки без збереження заплати у 7 уроці курсу «Внутрішній аудит кадрових документів: типові помилки та їх швидке виправлення».

 

Години роботи за сумісництвом та за основним місцем роботи не можуть співпадати

Фахівці податкової служби нагадали про основні особливості роботи за сумісництвом.

Для оформлення на роботу за сумісництвом укладається окремий трудовий договір, видається наказ про прийняття на роботу та подається повідомлення до податкової служби. Це свідчить про початок нових трудових відносин, що відрізняє сумісництво від суміщення.

При працевлаштуванні працівника за сумісництвом важливо, щоб години роботи за основним місцем роботи і сумісництвом не перетиналися, хоча перевірити це вкрай важко, оскільки роботодавець не зобов'язаний з'ясовувати графік роботи працівника за іншим місцем роботи. Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу (ч. 1 ст. 1021 КЗпП, ст. 19 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці»).

Якщо на основному місці роботи працівник тимчасово не працює (наприклад, перебуває у неоплачуваній відпустці), його можна прийняти за сумісництвом на повну зайнятість.

Зразок наказу про прийняття працівника на умовах сумісництва є в нашому розділі «Документи».

 

Зміни в перевірках Держпраці: нові правила під час воєнного стану

На сайті об’єднання профспілок України оприлюднено проєкт урядової постанови якою пропонується внести зміни до порядку проведення перевірок Держпраці у період воєнного стану (Проєкт постанови КМУ «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 р. № 303»).

Відразу нагадаю, що планові перевірки під час воєнного стану не проводяться, а позапланові – лише у випадках, визначених у ст. 16 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Змінами, зокрема, передбачається, що перевірки з питань виявлення неоформлених трудових відносин та обліку виконаної роботи триватимуть як під час воєнного стану, так і протягом 12 місяців після його завершення.

Передбачено, що перевірки можуть бути проведені за різними підставами: скаргами працівників про порушення трудового законодавства, інформації з медіа, рішеннями суду або зверненнями контролюючих органів. Наприклад, Пенсійний фонд може повідомляти про відсутність нарахування ЄСВ або виплату зарплат нижче мінімальної.

Інспекторами з праці з метою проведення інспекційних відвідувань за наявності відповідних підстав надано право без попередження відвідувати підприємства, ознайомлюватися з документами, опитувати працівників, залучати правоохоронців та вести відеофіксацію.

Більше про перевірки Держпраці і не тільки на безкоштовному вебінарі 31 жовтня.

 

Що очікувати кадровику у листопаді: норми, Звіт з праці, перевірки критично важливих підприємств

Воєнний стан триватиме до ранку 10 листопада 2024 р. і, ймовірно, його дію буде продовжено. Проте, незалежно від того, чи буде продовжено воєнний стан, у листопаді немає святкових та неробочих днів у розумінні ст. 73 Кодексу законів про працю від 10.12.1971.

Отже, норма тривалості робочого часу для стандартної п’ятиденки з двома вихідними днями у суботу і неділю для листопада 2024 року буде незмінною навіть у разі продовження воєнного стану та становитиме: 21 робочий день і 168 години.

Крім того, пам’ятайте: не пізніше ніж 7 листопада слід подати Звіт з праці за формою № 1-ПВ місячна за жовтень 2024 року.

У листопаді тримаємо руку на пульсі та уважно стежимо за тим, як проходитимуть перевірки підприємств на відповідність критеріям критичності та як швидко на порталі Дія буде відновлено послугу електронного бронювання. Це матиме важливі наслідки як для роботодавців, так і для працівників. Ми своєчасно реагуємо на зміни в законодавстві, які висвітлюємо у нашому розділі «Новини та статті».

Робочий рік наближається до завершення, тому не забувайте про підготовку важливих кадрових документів, таких як графік відпусток та штатний розпис на 2025 рік. Усі деталі щодо їх затвердження ви знайдете у 2 модулі курсу «Професія. Директор кадрового департаменту + BAS/Excel для військового обліку та  бронювання», який вийде у листопаді.

Також не забуваємо, що до 15 листопада необхідно розробити номенклатуру справ підприємства. Детально про підготовку номенклатури справ та інші важливі питання можна дізнатися на курсі «Кадровий діловодний рік – закриття 2024 та  відкриття 2025: номенклатура справ, журнали, архівація кадрових документів», який стартує на Кадровій Платформі №1 вже 7 листопада.