Вплив відпустки на квоту працевлаштування осіб з інвалідністю
Дякую.
Виходячи з нових правил 2026 року, ситуація з відпусткою може вплинути на процентне співвідношення квоти для вашого підприємства.
Як і зараз, так і починаючи з 2026 року норматив будуть визначати, орієнтуючись на показник середньооблікової кількості штатних працівників. Він свою чергу визначається за нормами Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 №286 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1442-05#Text
Норматив будуть виконувати не за підсумками року, а поквартально.
Спочатку визначаєте середньооблікову кількість штатних працівників окремо за кожний місяць кварталу – наприклад за січень, лютий, березень. Далі складаєте ці показники та ділите на 3. Але тут є нюанси. При визначенні нормативу до середньооблікової кількості штатних працівників не включаються штатні одиниці, що відносяться до робіт, професій з важкими, шкідливими чи небезпечними умовами праці, перелік яких визначається Кабміном.
Щоб перевірити, чи виконаний норматив, його розраховану величину слід порівняти із показником середньооблікової кількості штатних працівників які є особами з інвалідністю. Але з 2026 року не всіх працівників з інвалідністю можна буде зарахувати до нормативу.
З 2026 року працівник з інвалідністю буде зарахований до виконання нормативу робочих місць лише за одночасного виконання таких умов:
- місце роботи є основним (зовнішні сумісники не враховуються).
- нарахована заробітна плата за повністю відпрацьований місяць має бути не меншою за мінімальну заробітну плату, встановлену законом на відповідний період. На 2026 рік мінімальна заробітна плата планується бути встановлена в розмірі 8647 грн.
В 2026 році не буде адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу. Замість них запроваджується цільовий внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю, який буде визначатись щоквартально. Розмір внеску рахуватимуть як добуток таких показників:
40% середньомісячної заробітної плати (винагороди) у відповідному календарному кварталі, розрахованої на одного працівника;
кількість місяців у кварталі;
різниця між встановленим нормативом і середньообліковою кількістю штатних працівників – осіб з інвалідністю за квартал, з урахуванням вимог, щодо розміру оплати праці.
Зверніть увагу, що на період дії воєнного стану в Україні та до останнього числа останнього місяця кварталу, в якому воєнний стан буде припинено чи скасовано, розмір внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю буде встановлено на рівні 50% базового розміру
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Отримайте відповідь від 15 хвилин!
Послуга Особистий консультант доступна лише передплатникам пакетів Професіонал, Преміум, Преміум ПРО.
Приєднуйтесь до передплатників і отримуйте експертну підтримку в будь-який час!
Розподіл соціальної відпустки для батьків дітей з інвалідністю
Чи зобов'язані всі підприємства вести військовий облік щорічно
Чи діє обмеження робочих годин для критичної інфраструктури
Правильність оформлення наказу про відпустку генерального директора підприємства
Чи відповідає назва посади законодавству України та її оформлення
Заповнення графи 13 додатка 5 при відстрочці військового обліку
Формулювання наказу про зняття тимчасових обов'язків працівника
Чи потрібно зазначати вихідні листи в журналі військового обліку
Переведення працівника-сумісника: чи потрібно повідомляти ТЦК
Підготовка до військового обліку: дії ТОВ до жовтня 2026 року
Дії роботодавця при прийомі призовника на військовий облік
Доброго дня. На підприємство прийняли …


