Розшук після трьох неявок до ТЦК та інші нові ідеї мобілізації

Як відомо, до прийнятого у першому читанні законопроєкту № 10449 було внесено більше 4000 правок. І значна частина з них вже розглянута. Тому вже скоро можна очікувати прийняття закону. Пропонуємо ознайомитись з основними моментами щодо яких депутати вже дійшли згодиДепутатські обмежувальні ініціативи


Є намір збільшення штрафів за неявку до ТЦК після вручення повістки. І кожен наступний штраф буде більшим за попередній, а якщо людина не прийде тричі, її можуть подати у розшук.


Про таку ініціативу повідомив народний депутат Вадим Івченко.


Блокування банківських рахунків не буде, а от обмеження керування транспортними засобами наразі залишається в законопроєкті, але порядок запровадження такого обмеження буде прописаний окремим документом.


Використання та функціонал електронного кабінету


Позитивною правкою є відмова від норми щодо обов'язкової реєстрації електронного кабінету і надсилання повісток у нього. Використання електронного кабінету буде правом, а не обов'язком військовозобов'язаного.


А от оновлення своїх даних усі призовники, військовозобов’язані і резервісти будуть зобов’язані зробити протягом 60 днів через ЦНАП, ТЦК або через електронний кабінет. І невиконання цього обов'язку потягне за собою відповідальність.


Особи, що проживають за кордоном, зможуть скористатися електронним кабінетом для дистанційного оновлення даних без в'їзду на територію України. Але при цьому заборони надання консульських послуг, про яке йшлося в законопроєкті, для осіб, які не оновили дані, не планується.


Категорії осіб, що матимуть право на відстрочку


Буде зменшено кількість осіб, що матимуть право на відстрочку. Наприклад, батьки 3-х і більше неповнолітніх дітей, які сьогодні мають право на відстрочку, втратять це право, якщо у них буде заборгованість по сплаті аліментів.


Студенти денної і дуальної форми навчання матимуть право на відстрочку, але за умови отримання послідовної вищої освіти.


Багато питань було щодо аспірантів. Так, текст законопроєкту, прийнятий у першому читанні, обурив багатьох тим, що аспіранти-контрактники втратять право на відстрочку. Проте парламент дослухався до голосу народу і затвердив поправку, відповідно до якої аспіранти матимуть право на відстрочку, незалежно від того, за державний чи власний кошт вони навчаються.


Мобілізація та права осіб з інвалідністю


Гостре питання, на яке ще не знайшли відповідь, - як захистити права осіб з інвалідністю на необхідний догляд і при цьому, запобігти прихованому ухиленню від мобілізації через нібито догляд. Це питання поки що залишається дискусійним.


Ще одна неприємна новела, яка була проголосована в першому читанні і нікуди не зникла із законопроєкту, - це обов’язок пройти переогляд усім особам з інвалідністю 2 і 3 групи, крім тих хто отримав групу інвалідності внаслідок захисту держави. При цьому у тексті законопроєкту, підготовленого ще до першого читання, вказано, що переогляд стосується тих, хто отримав статус інвалідності 2 і 3 групи до 24 лютого 2024 року. Нардепи ж, у своїх звернення називають дату початку повномасштабної війни. На що орієнтуватися – можна буде дізнатися вже з тексту Закону.


Нові правила вручення повісток


Незмінною залишається норма про те, що усі особи від 18 до 60 повинні мати при собі військово-облікові документи, а не лише паспорт, як це вимагається зараз.


ТЦК зможуть у присутності поліції вручати повістки. При цьому, представники ТЦК та Нацполіції зможуть проводити відеофіксацію спілкування та вручення повісток.


Ну і ще одна новина. В Україні передбачать можливість мобілізації засуджених. Це стосуватиметься як тих, хто отримав умовне покарання, так і тих, хто перебуває у місцях позбавлення волі.


Відповідальність за ухилення від мобілізації та порушення, пов’язані з військовим обліком


Планується створення окремого реєстру осіб, що ухиляються від мобілізації або не оновлюють свої військові дані і доступ до цього реєстру буде одночасно у ТЦК та Нацполіції.


Є плани посилити відповідальність за будь-які порушення, пов’язані із військовим обліком, але ще не зрозуміло, чи передбачать кримінальну відповідальність за ухилення від проходження ВЛК.


Наразі кримінальна відповідальність за це не передбачена. Але окремий законопроєкт і про кримінальну відповідальність, і про збільшення розмірів адміністративних штрафів, очікує розгляду.


Нормативно-правове забезпечення


Законопроєкт №10449 - Проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 30.01.2024 № 10449


Джерело: kadroland.com