Закон про звільнення за колабораціонізм опубліковано

26 червня Президент підписав Закон №3768, а 27 червня він був опублікований у газеті «Голос України». Закон набере чинності 27 вересня

До Верховної Ради України було подано законопроєкт №7731 «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань».


Як повідомив народний депутат Гончаренко, Верховна Рада в цілому ухвалила цей законопроєкт.


Нагадаємо, що цей закон передбачав доповнення ст. 40 КЗпП додатковими підставами для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця, а саме:


  1. законної сили набрав вирок суду, яким працівника засуджено (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України;
  2. працівник не виконує правил поведінки на підприємстві, в установі, організації.


Зауважимо, що звільнення у таких випадках потребуватиме попередньої згоди первинної профспілки, членом якої є працівник (відповідно до ст. 43 КЗпП).


Також пропонувалося ввести поняття «правил поведінки на підприємстві, в установі, організації» як додаткової складової правил внутрішнього трудового розпорядку. Відповідні правила поведінки мали б містити положення, зокрема, про:


  1. надання працівниками інформації щодо наявних у них зв’язків з фізичними особами, місце постійного проживання (перебування, реєстрації) яких знаходиться на території держави-агресора або тимчасово окупованій території України;
  2. зобов'язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також умови роботи з конфіденційною інформацією.


Підприємства,установи, організації, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури мали встановити правила поведінки в обов'язковому порядку.


16 травня Президент України повернув Закон з пропозиціями, де вказав, що зазначенні зміни у запропонованій редакції Закону не можуть бути віднесені до компетенції роботодавця.


З огляду на це було запропоновано ст. 142 КЗпП доповнити двома новими частинами такого змісту:


  1. Складовою правил внутрішнього трудового розпорядку можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які містять положення, зокрема, про зобов’язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.
  2. Встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов’язковим.


У карточці Закону на сайті Верховної Ради зазначено, що він готується до розгляду з вето Президента.


4 червня ВРУ повторно прийняла Закон від 04.06.2024 №3768-IX «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань» з пропозиціями Президента. Наразі Закон готується на підпис (після вето).


26 червня Президент підписав цей закон.


27 червня Закон №3768 опубліковано в «Голосі України». Він набере чинності через три місяці з дня його опублікування, крім пункту 2 розділу ІІ, який набере чинності з дня, наступного за днем опублікування цього Закону. Отже, з 27 вересня почне діяти закон.


Джерело: ВРУ