Революційні зміни у бронюванні: як змінює процедуру новий Закон

Серед нововведень, які з’явилися в оновленій версії Закону про мобілізацію після підписання Закону №3633, особливе місце займає питання бронювання, оскільки стосується як працівників, так і роботодавців. Як і раніше, певні категорії працівників можуть бути заброньовані, але сам порядок бронювання зазнав істотних змін


Хто з працівників має право на бронювання


Згідно нової версії ст. 25 Закону про мобілізацію бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють або проходять службу :


1. В органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування на посадах:


  1. державної служби категорії «А», голів обласних, районних, районних у місті (у разі створення) рад, сільських, селищних, міських голів – усі військовозобов’язані;
  2. державної служби категорій «Б», «В», в органах місцевого самоврядування – не більше 50% кількості військовозобов’язаних цих категорій у зазначених органах.


2. В органах державної влади, інших державних органах, Національній поліції України, НАБУ, ДБР, органах прокуратури, БЕБ, ДСНС, Державній кримінальновиконавчій службі України, Службі судової охорони, в судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування (крім військовозобов’язаних, зазначених у пункті 1 цієї частини), а також на штатних посадах патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України.


3. На підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі якщо це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень).


4. На підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками.


Механізм та порядок визначення критично важливих підприємств


Критерії та порядок, за якими визначається приналежність підприємств, установ і організацій до критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливих для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України.


Порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються Законом про мобілізацію та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.


Бронювання працівників по - новому, «без списків»


Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) ТЦК, на території відповідальності якого вони розміщуються. Тобто, бронювання здійснюватиметься не після затвердження списків в декількох інстанціях, а шляхом звернення до ТЦК за місцезнаходженням.


Обов’язок щодо затвердження підзаконних актів


З метою практичного застосування змін, що вносяться до Закону про мобілізацію, Кабінет Міністрів України зобов’язаний у місячний строк з дня опублікування закону:


  1. визначити на основі яких критеріїв відповідні підприємства, установи та організації будуть віднесені до критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення, а також для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, а їх працівники підлягатимуть бронюванню;
  2. переглянути порядок бронювання військовозобов’язаних.


Повну картину механізму бронювання працівників можна буде оцінити після прийняття КМУ підзаконних актів, оскільки саме в них буде викладено практичне трактування законодавчих нових норм.


Нормативно-правове забезпечення


Закон про мобілізацію - Закон України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Закон №3633 - Закон України від 11.04.2024 № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».


Джерело: kadroland