Виїзд за кордон жінок-медиків – 2024. Військовий облік жінок

З 18 травня почне діяти Закон №3633 і багато хто цікавиться, як вплине цей закон на військовий облік жінок і чи буде заборона для виїзду за кордон жінок, які мають медичну чи фармацевтичну спеціальність. Про це і не тільки – далі в публікації


Право на виїзд за кордон


Перш за все, варто зазначити, що Закон № 3633 взагалі не регулює питання виїзду за кордон. Для цього є відповідний підзаконний акт, а саме Постанова № 57, якою затверджено Правила перетинання державного кордону громадянами України.


Якщо проаналізувати ці Правила, то можна побачити, що жодних обмежень для жінок, в т.ч. тих, що мають медичну чи фармацевтичну спеціальність наразі не передбачено. Чи будуть внесені такі зміни – не відомо. Уряд готує зміни до вказаної постанови, але про обмеження щодо жінок наразі не йдеться.

Тобто, жінки-медики можуть перетинати державний кордон без будь-яких обмежень

Військовий облік жінок


Згідно частини 11 статті 1 Закону про військову службу жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.


Після набрання чинності Закону № 3633 (після 18 травня) ніяких змін в цій статті не відбудеться. Тобто, жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність і зараз, і місяці тому, і півроку тому підлягали взяттю на військовий облік.


Багато хто помилково вважав, що такі жінки можуть не ставати на військовий облік до кінця 2026 року. Але це помилкове судження.


Звідки ж взялася інформація про кінець 26-го року?


А це все тому, що пункті 51 Порядку № 1487 дозволяв жінкам, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку (не отримували військово-обліковий документ) до затвердження цього Порядку, працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року. Тобто, обов’язок жінок з медичною/фармацевтичною спеціальністю стати на військовий облік є зараз, був до цього і з 18 травня нічого не зміниться. Такі жінки зобов’язані стати на військовий облік.


Разом з цим, на роботу вони поки що можуть влаштуватися без військово-облікового документу, а роботодавець має право прийняти їх без такого документу. В той же час, він повинен повідомити ТЦК про таких працівниць.


Чи зміниться Порядок №1487 з цій частині наразі не відомо, але впевнено можна сказати, що новий мобілізаційний закон, який діятиме вже з 18 травня, нічого нового для жінок-медиків і фармацевтів не передбачив.

Отже, з 18 травня військовий облік жінок не зміниться

Жінки з медичною та фармацевтичною спеціальністю обов’язково мають стати на військовий облік. Щодо жінок інших спеціальностей, то для них, як і раніше, постановка на військовий облік є добровільною.


Варто зазначити, що незалежно від того, перебуває жінка на військовому обліку або ні, з 18 травня вона зможе виїжджати за кордон, оскільки на даний час обмежень з цього приводу немає. 


Джерело: kadroland.com