Внесок за працевлаштування осіб з інвалідністю: хто має подавати звітність та сплачувати його за наявності відокремлених підрозділів

Державна податкова служба України в індивідуальній податковій консультації від 11.08.2026 №4711/ІПК/99-00-24-03-03 роз’яснила, хто має нараховувати, сплачувати внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю та подавати відповідну звітність, якщо підприємство має відокремлені структурні підрозділи

2

22

Подобаються наші матеріали? Додайте нас в улюблені джерела Google, щоб частіше бачити наші новини в пошуку та ШІ-оглядах в Google.

Додати


З 1 січня 2026 року діють нові правила працевлаштування осіб з інвалідністю, передбачені Законом України від 15.01.2025 №4219-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю» (далі – Закон №4219).


Відповідно до статті 18-2 Закону України від 21.03.1991 №875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі – Закон №875) платниками внеску є роботодавці, у яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за календарний квартал становить 8 і більше працівників та які не виконали встановлений норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.


При цьому роботодавцем для цілей цього Закону є, зокрема, юридична особа незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, яка використовує працю фізичних осіб на умовах трудового договору та несе відповідальність за підприємство та / або установу.


Податківці звернули увагу, що філії та представництва не є юридичними особами. Відповідно, якщо відокремлений структурний підрозділ не має статусу юридичної особи, він не вважається окремим роботодавцем у розумінні Закону №875 та Закону №4219.

Тому обов’язок щодо нарахування внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю та подання відповідної звітності виникає у головного підприємства як юридичної особи

На період адміністрування внеску податковими органами роботодавці зобов’язані нараховувати, обчислювати та сплачувати внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника внеску.


Також звітність про нарахування, обчислення та сплату внеску подається до податкового органу за основним місцем обліку платника.


Таким чином, якщо підприємство має відокремлені структурні підрозділи, які не є юридичними особами, саме головне підприємство має:


  1. нараховувати та обчислювати внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю;
  2. сплачувати внесок;
  3. подавати відповідну звітність.

І звітність, і сплата внеску здійснюються за основним місцем обліку головного підприємства, а не окремо за місцезнаходженням кожного відокремленого підрозділу

Водночас ДПС наголошує, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер та може використовуватися виключно платником податків, якому її надано.


Джерело: ІПК ДПС від 11.08.2026 №4711/ІПК/99-00-24-03-03


Схожі публікації:


Як підтвердити інвалідність працівника: ПФУ назвав документи для виконання нормативу робочих місць

19 серпня - останній день сплати внеску за невиконаний норматив працевлаштування осіб з інвалідністю

Нові правила виконання нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю: кого пропонують не враховувати

Як звітувати щодо нормативу 4% за 2 квартал, якщо форми немає

✨ Маєте кадрове питання? AI-Консультант допоможе знайти відповідь швидко та зручно
Матеріали на сайті https://kadroland.com можуть містити роз'яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.
2

22

1

2

1

16

1

17

5

4326

2

43

2

40

3

48

2

88

2

33

2

74

2

185

4

160

29

30784

2

108

2

2260

1

571

1

235

5

256