Декретна відпустка: коли вважається, що жінка в декреті

Юридичного визначення «декрету» не існує, фактично це побутове поняття. Під «декретною» відпусткою розуміють дві різні відпустки: відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами, і відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

В Україні вагітні жінки і ті, які народили дитину, мають право на декретну відпустку та відповідні виплати. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, що таке «декретна відпустка» і яка жінка вважається такою, що знаходиться у декретній відпустці.

Юридичного визначення «декрету» не існує, фактично це побутове поняття

В народі під «декретною» відпусткою розуміють дві різні відпустки:


  1. відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами період тимчасової непрацездатності, пов'язаної з народженням дитини, тривалістю 126 календарних днів; відпустка для матері дитини;
  2. відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відпустку, яка надається жінці або іншій особі (батьку дитини, бабусі, дідусеві) після завершення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.
Ключовий момент: у відпустці може перебувати лише працююча жінка

Тобто, якщо жінка каже: «я в декреті» – це означає, що вона працевлаштована, написала заяву на відпустку на підставі листка непрацездатності чи наявності дитини, віком до трьох років, а роботодавець видав наказ про таку відпустку.


Чи мають право на декретну відпустку непрацюючі жінки


Такі жінки, як і працюючі жінки, отримують «лікарняний» у зв'язку з вагітністю та пологами і, як і працюючі, вважаються тимчасово непрацездатними протягом 126 (в окремих випадках 140) календарних днів, однак якщо йдеться про те, чи вважаються вони такими, що перебувають у «декреті» – то ні.

Юристи підкреслили, що не існує неофіційного декрету. Перебування вдома з маленькою дитиною не означає перебуванню у «декретній» відпустці

Що стосується відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – ситуація схожа. Піти в такий «декрет» можна тільки з місця роботи. При чому, на відміну від відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, скористатися такою можливістю може не тільки мати дитини.


Водночас відповідно до ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають, в тому числі, особи, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини, при усиновленні дитини.


Це означає, що жінці, яка доглядає за дитиною до досягнення нею трьох років та отримує допомогу при народженні дитини (на сьогоднішній день 860 грн на місяць) цей період зараховується до страхового стажу. Виплачуючи щомісячну допомогу при народженні дитини, органи соцзахисту нараховують на такі виплати ЄСВ і для держави така жінка вважається зайнятою.


Нагадаємо, як чоловіку або іншим родичам можна оформити декретну відпустку. Це передбачено умовами ст. 179 КЗпП та вимогами ст. 18 Закону України «Про відпустки».


Джерело: Дзеркало тижня