Правові аспекти відправлення працівника у відпустку без згоди
Ви не зможете змусити піти працівника у відпустку, якщо вона не передбачена графіком.
Згідно з ч. 10 та ч. 11 ст. 10 Закону «Про відпустки» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/504/96-%D0%B2%D1%80/conv#n87) черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються роботодавцем за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводиться до відома всіх працівників, а конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і роботодавцем, який зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.
Тож наполягати на щорічній відпустці, яка не передбачена графіком, не може ні працівник, ні роботодавець – оформити її поза графіком можна лише за згодою роботодавця і працівника.
Щодо надання у подальшому Вашому працівнику відпустки за графіком, то якщо у Вас у графіку відпусток вказані не чіткі дати надання відпусток, а просто місяці, в яких будуть надаватися відпустки, конкретні дати потрібно буде також узгоджувати з працівником, для чого він має подати відповідну заяву. Тож за таких обставин без згоди на це працівника Ви також не зможете «відправити» його у відпустку. А от якщо у графіку відпусток у Вас вказані чіткі дати надання відпусток, то заява працівника не потрібна – дати відпустки були узгоджені при затвердженні графіка відпусток й за таких обставин підставою для наказу буде графік відпусток. Тож надалі, якщо у поточному році у Вас не вказано у графіку чітких дат, у графіку на 2026 рік визначіть саме дати відпусток – тоді Ви зможете оформити наказ про відпустку лише на підставі графіка (заява буде не потрібна) й з дня відпустки не допускати «впертого» працівника до роботи.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Отримайте відповідь від 15 хвилин!
Послуга Особистий консультант доступна лише передплатникам пакетів Професіонал, Преміум, Преміум ПРО.
Приєднуйтесь до передплатників і отримуйте експертну підтримку в будь-який час!
Чи існує посада "Директор по роботі з клієнтами"
Зміни у військовому обліку після досягнення 60-річного віку
Чи маємо право видавати довідку звільненому працівнику про відпустку
Чи потрібно оновлювати Резерв перед звіркою в ТЦК
Звільнення директора: чи потрібно повідомлення за два місяці
Підкажіть будь ласка.
Одноосібний засновник Товариства хоче звільнити …
Введення нового штатного розпису: накази та зміни окладів
Перерахунок ЄСВ після подовження групи інвалідності: необхідність чи ні
Номер військового квитка чи ВОД Резерву: що вказувати
Оформлення працівника без філії: Київ та Львів, нюанси
Чи потрібно педагогам щорічно проходити військово-лікарську комісію
Право на додаткову відпустку для працівників з неповною ставкою
Працівник працює на 0,25 ставки. Колективним договором передбачено право …
Права на додаткову відпустку для працівників неповного робочого часу
Прошу надати роз’яснення з такого питання.
…
Оформлення документів для призначення відповідального по складу підприємства
Право працівника на додаткову відпустку при неповному робочому часі
Прошу надати роз’яснення з такого питання.
…
Військовий облік: вплив розшуку працівника на статус критичного підприємства
Можливість збільшення ліміту бронювання для с/г підприємства
Ми с/г критичне підприємство - статус оновлений, маємо ліміт бронювання 50 …


