60 днів на оновлення даних військовозобов'язаним: чи контролює роботодавець

Громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом № 3633 уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані. Чи має роботодавець вживати які небудь дії з метою виконання цієї вимоги – далі в публікації


Оновлення даних 


Основним документом, що регламентує правила ведення військового обліку, є Порядок № 1487. Вимога уточнення персональних даних, передбачена Законом №3633, не має відношення до ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підприємстві. Тобто, спеціаліст, відповідальний за ведення військового обліку, не скеровує працівників йти і оновлювати дані, оскільки це законодавча зміна не торкнулася норм Порядку № 1487, з яким працює безпосередньо спеціаліст з військового обліку. 


Особа, відповідальна за ведення військового облік може повідомити про порушників, керуючись п. 34 Порядку № 1487, яким передбачено обов’язок постійного інформування відповідних ТЦК про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом. Але вимога Закону № 3633 (уточнити дані протягом 60 днів) – це відповідальність саме працівника.


Механізм уточнення даних


У разі перебування на території України уточнити дані можна безпосередньо прибувши до ТЦК за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або звернувшись до ЦНАПу.


Альтернативним способом, що не потребує фізичної присутності особи, є уточнення даних через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за його наявності). Наразі скористатися цим способом поки що немає технічної можливості, але коли система буде готова, можна буде зареєструватись в електронному кабінеті і поновити дані, не відвідуючи ТЦК чи ЦНАП.


Якщо військовозобов'язаний чоловік за кордоном, повідомлення щодо уточнення даних передається на офіційну електронну адресу/офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті ТЦК за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (після того, як такий кабінет можна буде зареєструвати.


Варто зазначити, що відлік 60 днів почнеться з дня набрання чинності Закону № 3633 і якщо протягом цих 60 днів можливість зареєструватися в е-кабінеті не з’явиться, уточнити дані можна буде, скориставшись лише «традиційними» способами:


  1. відвідати ТЦК/ЦНАП,
  2. або передати інформацію на офіційну електронну адресу/офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті ТЦК за місцем перебування на військовому обліку.


Нормативно-правове забезпечення


Закон № 3633 - Закон України від 11.04.2024 № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».

Порядок № 1487 - Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487.


Джерело: kadroland