Коли та за що роботодавець може звільнити працівника: підстави

Якщо працівник не справляється із посадовими обов’язками, роботодавець може його звільнити під час випробувального терміну, попередивши за 3 дні. Але що робити, якщо випробувальний термін уже завершився?

При укладенні трудового договору працівнику може встановлюватись випробування з метою перевірки його відповідності роботі, яка доручається. Відповідно до ст. 26 КЗпП умова про випробування повинна бути зазначена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.


Упродовж випробування оцінюється відповідність працівника роботі або посаді. Період випробування не може перевищувати 3 місяців, та 6 місяців у разі погодження з профспілкою. Строк випробування при прийнятті на роботу робітників не може перевищувати одного місяця.


Дні, в які робітник фактично не виконував обов’язки, до тривалості випробувального терміну не зараховуються.

Золота колекція «Прийняття, відпустки, звільнення: готові зразки за ДСТУ 4163:2020» вже чекає на Вас!

У разі встановлення роботодавцем невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі він має право протягом строку випробування звільнити такого працівника, письмово попередивши його про це за три дні. Розірвання трудового договору у такому випадку здійснюється на підставі п. 11 ст. 40 КЗпП.


Якщо звільняєте працівника поза межами випробування скористайтеся п. 2 ст. 40 КЗпП. Це може статися у разі:


  1. невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи;
  2. відмови у наданні допуску до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов'язків вимагає доступу до державної таємниці.


В цьому випадку підставою для звільнення можуть стати нові обставини, які були відсутні на час укладення трудового договору або випробувального терміну.


Звільнення з цих підстав може бути оскаржене працівником в порядку, встановленому для розгляду трудових спорів у питаннях звільнення.


Джерело: Держпраці


Від редакції: нагадаємо, що відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України від 15.03.2022 №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», при укладенні трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.


Стаття на тему:


Звільнення через систематичне невиконання обов’язків або трудової дисципліни: правила та нюанси

Випробування при прийнятті на роботу: встановлення та оформлення результатів

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇