Відсутність можливості скористатися соцвідпусткою під час декрету до 3 років

У період перебування у відпустці для догляду за другою дитиною до досягнення нею трирічного віку працівниця не може скористатися соцвідпусткою, передбаченою ст. 182-1 КЗпП та 19 Закону про відпустки

Чи має право працівниця на використання додаткової відпустки, передбаченої ст. 182-1 КЗпП і ст. 19 Закону про відпустки, під час перебування у відпустці для догляду за другою дитиною до досягнення нею трирічного віку?

Статтями 182-1 КЗпП та ст. 19, 20 Закону про відпустки встановлені умови, тривалість і порядок надання відпусток працівникам, зокрема, для виховання та догляду за дітьми з метою належного поєднання ними сімейних і трудових обов’язків.


Так, у ст. 182-1 КЗпП, 19 Закону про відпустки визначено, що одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП).


Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається за заявою матері, батька дитини або осіб, зазначених у ч. 3 ст. 18 Закону, повністю або частково в межах установленого періоду та оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу (ст. 20 Закону про відпустки).


Разом з цим, діючим законодавством про працю не передбачено надання двох соціальних відпусток, що надаються для виховання дітей, одночасно за один і той же самий період.


Таким чином, у період перебування у відпустці для догляду за другою дитиною до досягнення нею трирічного віку працівниця не може скористатися соцвідпусткою ст. 182-1 КЗпП та ст. 19 Закону про відпустки.


Джерело: Держпраці