Уточнення даних, вручення повісток, ризики затримання, проходження ВЛК та відповідальність: пам’ятка

Наші досвідчені юристи відповіли на популярні запитання, пояснили можливі наслідки порушень та надали необхідні поради

Для кого цей збірник інформації? Для ваших колег, друзів та близьких, які намагаються осягнути величезну кількість нової інформації, розібратися в тонкощах мобілізаційного законодавства, знайти відповіді на незрозумілі запитання та не потрапити у халепу.

Наша редакція жодним чином не закликає порушувати законодавство, разом з тим вважає за необхідне протидіяти незаконним способам проведення мобілізації, тому знання законів, розуміння своїх прав та обов’язків – це те, що потрібно кожному громадянину України!

Факт 1. В будь-якому місці вас можуть зупинити представники ТЦК чи поліції з метою перевірки військово-облікових документів.


Якщо вам від 18 до 60 років ви зобов’язанні завжди носити з собою військово-облікові документи.


При цьому, при намаганні перевірити у вас такі документи, ви маєте право вимагати представитися, вказати посаду і показати службове посвідчення особи, що здійснює перевірку документів.


З 17.07.2024 представники ТЦК та поліції можуть робити відеозйомку перевірки документів.


Ч. 6 ст. 22 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»:

«У період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України. Під час перевірки документів уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред’явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів»;
{Установити, що вимоги, зазначені у частині шостій статті 22, щодо здійснення уповноваженими представниками територіального центру комплектування та соціальної підтримки фото- і відеофіксації процесу пред’явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, застосовуються з 17.07.2024 р. згідно із Законом № 3633-IX від 11.04.2024}

Належний військово-обліковий документ (ВОД) – це:


 1. посвідчення про приписку до призовної дільниці (для осіб до 25 років);
 2. військовий квиток чи тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
 3. електронний ВОД в застосунку Резерв + (Він дійсний лише за наявності QR-коду, який доступний для сканування);
 4. «новий» паперовий ВОД, який видають з 18 травня.


Якщо у вас немає паперових документів, а лише електронний ВОД, доцільно роздрукувати його і носити з собою роздруківку електронного ВОД.


Потурбуйтеся, щоб якість роздруківки давала можливість сканування QR-коду.


Якщо у вас є лише роздруківка, немає доступу до електронного ВОД і представників ТЦК чи поліції не влаштовує така роздруківка, то звертаємо їх увагу на п. 9 Порядку №559:

«Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу».

Доцільно мати з собою вказану Постанову чи мати змогу швидко відкрити її електронну версію.


Факт 2. Усі особи, які стоять на військовому обліку, повинні уточнити свої дані до 17.07.2024.


Уточнити дані повинні громадяни України з числа:


 1. призовників,
 2. військовозобов’язаних і резервістів, в т.ч. жінок, які стоять на військовому обліку.
Особи з інвалідністю, заброньовані особи, інші особи, що мають право на відстрочку, також повинні уточнити свої дані

Вказані категорії осіб, що перебувають за кордоном, уточнюють свої дані шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності).


Мобілізованим особам та іншим військовослужбовцям не потрібно уточнювати свої дані.


Особам, що виключені з військово обліку за станом здоров’я або по досягненню 60 років, не потрібно уточнювати свої дані. Проте, слід переконатися, що в реєстрі «Оберіг» є відмітка про виключення з обліку. При перевірці документів у вас можуть запити про уточнення даних і перевірити факт уточнення даних через програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. (Уточнення даних потрібно здійснити до 17.07.2024).


Пп.1 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.04.2024 № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (далі - Закон №3633):

«громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності)».

Якщо вас зупинили представники ТЦК чи поліції до 17 липня і питають про оновлення даних, можете сміливо казати, що плануєте це зробити без порушення строку.


Факт 3. Осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, можуть затримати і доставити до ТЦК.


Якщо представники ТЦК чи поліції пропонують проїхати в ТЦК, з’ясовуєте причину і можете відмовитись добровільно їхати. При цьому, слід мати на увазі, що якщо мали місце такі порушення, як неуточнення даних до 17 липня, неявка по повістці, яка раніше вам була вручена, то поліція може здійснити адміністративне затримання та доставити особу до ТЦК.


Ч. 1 ст. 27 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»:

«У разі невиконання під час мобілізації громадянином обов’язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У разі отримання письмової відповіді про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки його керівник протягом п’яти днів з дня отримання такої відповіді надсилає такому громадянину в паперовій формі засобами поштового зв’язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу його місцезнаходження, місця проживання чи перебування вимогу про виконання обов’язку (обов’язків) військовозобов’язаним, резервістом (далі - вимога).»

Факт 4. Адміністративне затримання оформлюється протоколом.


Адміністративне затримання не означає, що вас насильно саджають в авто і везуть в невідомому напрямку. Про адміністративне затримання обов’язково складається протокол.


Ст. 261 КУпАП:

«Про адміністративне затримання складається протокол, в якому зазначаються: дата і місце його складення; посада, прізвище, ім’я та по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу затриманого; час і мотиви затримання. Протокол підписується посадовою особою, яка його склала, і затриманим. У разі відмовлення затриманого від підписання протоколу в ньому робиться запис про це. Про місце перебування особи, затриманої за вчинення адміністративного правопорушення, негайно повідомляються її родичі, а на її прохання також власник відповідного підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган.»

На етапі, коли поліція планує складати адміністративний протокол, доцільно заявити, що ви маєте право на допомогу адвоката.


До цього моменту бажано мати контакти адвоката, який готовий виїхати і надати правову допомогу. Якщо у вас немає змоги оплатити адвоката, маєте право вимагати безоплатну правову допомогу.


Ст. 261 КУпАП:

«Органи (посадові особи), правомочні здійснювати адміністративне затримання, про кожний випадок адміністративного затримання осіб інформують у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, крім випадків, якщо особа захищає себе особисто чи запросила захисника.»

Адміністративне затримання може тримавати не більше 3 годин, а якщо особу затримали при незаконному перетині кордону – до 3 діб.


Ст. 263 КУпАП:

«Адміністративне затримання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, може тривати не більш як три години. Осіб, які незаконно перетнули або зробили спробу незаконно перетнути державний кордон України, порушили порядок в’їзду на тимчасово окуповану територію України або до району проведення антитерористичної операції чи виїзду з них, порушили прикордонний режим, режим у пунктах пропуску через державний кордон України або режимні правила у контрольних пунктах в’їзду-виїзду, правила використання об’єктів тваринного світу в межах прикордонної смуги та контрольованого прикордонного району, у територіальному морі, внутрішніх водах та виключній (морській) економічній зоні України, вчинили злісну непокору законному розпорядженню або вимозі військовослужбовця чи працівника Державної прикордонної служби України або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, а також іноземців та осіб без громадянства, які порушили законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або не виконали рішення про заборону в’їзду в Україну, може бути затримано на строк до трьох годин для складення протоколу, а в необхідних випадках для встановлення особи та/або з’ясування обставин правопорушення - до трьох діб.»

Факт 5. Офіційні особи ТЦК та СП вважають, що особи, які уточнювали(оновлювали) дані протягом останніх 3-4 років можуть не робити це до 17 липня.


З огляду на формулювання норм пп.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3633 (див. факт 2) з 18 травня до 17 липня усі, хто стоїть на військовому обліку повинні уточнити свої дані.


Проте, є інша думка офіційних осіб деяких регіональних ТЦК. Якщо представники ТЦК чи поліції мають претензії щодо неуточнення даних після набрання чинності Законом №3633, а при цьому ви були в ТЦК після лютого 2022 року, то стверджуйте, що не уточнювали дані, оскільки були впевнені, що ваші дані є в Реєстрі «Оберіг», адже офіційні особи ТЦК озвучили, що в такому випадку уточнювати дані не потрібно (думка речника Полтавського ТЦК ).


Факт 6. Неуточнення даних є порушенням, проте якщо ваші персональні дані є в офіційних реєстрах, то до вас не повинні застосовувати заходи адміністративної відповідальності.


Якщо вас зупиняють після 17 липня, а ви не уточнювали дані і не були в ТЦК дуже давно, переконуйте представників ТЦК та/чи поліції, що були впевнені, що в реєстрі ваші дані є.


І що адміністративне затримання зараз здійснити не можна, це буде неправомірним, адже поки немає адміністративного правопорушення, не може бути адміністративного затримання.


В статті 210 КУпАП зазначено:

Положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.»

Тобто, ви були впевнені, що в Реєстрі «Оберіг» є всі ваші дані, тому вас не можна притягнути до адміністративної відповідальності і, як наслідок, не можна затримати.


Намагайтеся з повагою ставитися до представників ТЦК та/чи поліції, але дайте зрозуміти, що обізнані у своїх правах і знаєте вимоги закону. Це збільшить ваші шанси не бути затриманими, а впевненість у висловлюваннях змусить представників поліції зайвий раз подумати чи дійсно є підстави для затримання та чи потрібно це робити.


Факт 7. За неуточнення даних, за неявку по повістці, якщо ви не проходили ВЛК і не були визнані придатними для служби, вас не можуть притягнути до кримінальної відповідальності.


Якщо вас доставили до ТЦК, продовжуйте наполягати на присутності адвоката, нічого не підписуйте, не зрозумівши змісту документу.


Не піддавайтеся на погрози щодо кримінальної відповідальності. Вона можлива лише за умови, що ви пройшли військово-лікарську комісію (ВЛК), вам вручили «бойову» повістку і ви без поважних причин не з’явилися на збірний пункт або до ТЦК.


Якщо ВЛК ще не було, вас не визнавали придатними для служби, то кримінальна відповідальність виключена.


В ТЦК вам можуть вручити повістку на ВЛК, але проходження ВЛК відразу і без відповідних документів і досліджень буде не правомірним. (див. факт 8 та факт 9).


Факт 8. Існує порядок проходження ВЛК і пришвидшена процедура «2 години на ВЛК» буде неправомірною.


Якщо ви потрапили на ВЛК, то слід розуміти, що вам повинні призначити наступні дослідження:


 1. загальний аналіз крові,
 2. загальний аналіз сечі,
 3. аналізи на ВІЛ, гепатит В, гепатит С, RW.


Особам, старшим 40 років, додатково повинні виміряти тиск і зробити дослідження крові на цукор.


Якщо є показники чи скарги, то повинні зробити інші дослідження чи направити на обстеження до профільних спеціалістів, який немає у складі ВЛК.


Пункт 3.4 глави 3 розділу II наказу МОУ № 402:

«Перед оглядом військовозобов’язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов’язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.»

Крім того, «під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов’язаний прибуває на медичний огляд ВЛК з результатами рентгенологічного обстеження органів грудної клітки.»


Ви маєте право наполягати на направленні вас до профільного спеціаліста, якого немає в складі комісії.


Факт 9. Без надання військовозобов’язаним медичної карти ВЛК не може проводитися.


Пункт 3.5 глави 3 розділу II Наказу МОУ № 402:

«Військовозобов’язаний під час проведення медичного огляду зобов’язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.»

Отже, вам повинні забезпечити можливість надати вказану медичну карту.


Факт 10. Вручення повістки можливо лише особами, що мають відповідне службове посвідчення.


Якщо вам намагаються вручити повістку будь-які особи, ви повинні вимагати показати службове посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки.

Таке посвідчення дійсне на території адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюється юрисдикція відповідної місцевої держадміністрації (військової адміністрації), головою (начальником) якої видано посвідчення, у разі пред’явлення паспорта громадянина України (посвідчення офіцера, військового квитка

Доцільно здійснювати фото та відеофіксацію процесу виписування і вручення повістки. При цьому, попередьте осіб, що намагаються вручити повістку, про те, що Ви здійснюєте таку фіксацію не порушуючи чинне законодавство.


Під час здійснення фіксації намагайтесь вести зйомку нижче грудей уповноважених осіб, однак, при перевірці їх посвідчення вголос проговорюйте усі його реквізити, а також ПІБ, таким же чином потрібно фіксувати процес вручення повістки акцентуючи увагу на деталях.


Факт 11. Поважні причини неявки за повісткою повинні бути належним чином підтверджені і не дають права не з’явитися взагалі.


Пункти 23, 24 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ №560:

«Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка). У разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.»


Відповіді на поширені запитання:


 1. Чи можуть представники поліції вручати повістки? Ні, без ТЦК чи представників адміністрації не можуть, але можуть перевіряти військово-облікові документи.
 2. Чи можуть представники поліції, ТЦК прийти в квартиру (будинок) для вручення повістки? Прийти можуть, але відкривати двері ви не зобов’язані.
 3. Чи може консьєрж, двірник, інші комунальники вручати повістки? Ні, не може.
 4. Чи може голова ОСББ вручити повістку? Ні, сам не може, але він може бути в складі групи оповіщення разом з представниками поліції і ТЦК. Можуть вручати повістки на вулиці, у будинку, в квартирі (якщо ви впустили, але ви не зобов’язанні відкривати двері).
 5. Чи можуть вручити повістку в офісі/на території підприємства? Можуть, але ви не зобов’язанні допускати представників ТЦК до офісу/приміщення, якщо у них немає підстав для проведення перевірки (про планову перевірку попередять за 10 днів).
 6. Чи можуть повістку надіслати поштою? Так, після 17 липня (якщо не буде продовжено строк на уточнення даних). При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов’язаного визначається не раніше чотирнадцятого дня від дня надсилання повістки засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.
 7. Що буде, якщо «ховатися» від поштаря і не отримувати повістку? Вона буде вважатися врученою. Законодавством передбачений порядок вручення поштових відправлень і за відсутності можливості вручити повістку, до ТЦК повернеться повістка з поміткою про відсутність отримувача за адресою. Цього достатньо, щоб вважати повістку врученою.
 8. Що буде за неявку по повістці на уточнення даних, на ВЛК? Може накладатися штраф від 17 000 до 25 500 грн.
 9. Які способи вручення повісток є? Особисте вручення особами, які мають службове посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки (див. вище зразок) або направлення поштовим повідомлення, а саме рекомендованим листом з описом вкладення і повідомленням про вручення (після 17 липня).
 10. Чи можуть надіслати повістку через Резерв +? Наразі така можливість не передбачена.
 11. Чи можна отримати електронний ВОД, якщо особа не стоїть на військовому обліку військовозобов’язаних? Ні, електронний ВОД можуть отримати лише особи, які стоять на військовому обліку і уточнили свої дані.
 12. Якщо у особи є лише приписне посвідчення, а їй вже більше 25 років, чи може вона отримати електронний ВОД без відвідування ТЦК? Ні, належний ВОД вона не отримає поки не стане на військовий облік військовозобов’язаних. Це можна зробити лише через ТЦК.
 13. Якщо особа отримає постанову ТЦК про накладення штрафу, чи можна її оскаржити? Так, постанову ТЦК про накладення штрафу можна оскаржити до суду протягом 10 днів.
Якщо представники ТЦК застосовують до вас незаконні дії, телефонуйте до Національної поліції (102) або на гарячу лінію Міноборони та ЗСУ (0 800 50 04 42). Номери телефоні ТЦК та СП - https://www.mil.gov.ua/kontakti/oblasni-vijskomati.html

Джерело: kadroland