Розрахунок середньої зарплати – не менше 20000 грн для «критичності»: розбираємо роз’яснення Мінекономіки + приклад

З 1 грудня 2024 року в Україні запроваджено оновлені критерії визначення підприємств критично важливими. Одним з обов’язкових для приватних підприємств став показник середньої зарплати по підприємству, який повинен бути більшим за 20 000 грн


Цей критерій стосується виключно приватних підприємств. Для державних та комунальних організацій він не діє. Крім того, показник визначено як обов’язковий для подальшого бронювання працівників. Усе це закарбовано в абз. 3 пп. 6 п. 2 Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі – Критерії та порядок).


Як правильно розрахувати середню зарплату


До появи офіційного роз'яснення багато підприємств ставили питання: як саме обчислювати середню зарплату? Мінекономіки надало відповідь у листі від 11.12.2024 № 2704-25/89101-01, і вона підтвердила основні припущення.


Головний висновок листа:

Розрахунок середньої заробітної плати рекомендуємо здійснювати відповідно даних Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №111/26556, шляхом ділення суми рядків 1.1 «сума нарахованої заробітної плати», 1.3 «сума оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів платників податків», 1.4 «сума допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України» на рядок 105 «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату».

Етапи розрахунку середнього заробітку


1. Розрахунок загальної суми зарплати за квартал:


До обрахунку включаємо дані з заголовної частини Об’єднаної звітності:


  1. рядок 1.1 «сума нарахованої заробітної плати»;
  2. рядок 1.3 «сума оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів платників податків»;
  3. рядок 1.4 «сума допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України».


Підсумовуємо всі ці показники, та отримуємо загальну суму нарахувань за квартал.


Які виплати не враховуються під час обчислення середньої зарплати?


У розрахунку не враховуйте:


  1. виплати за цивільно-правовими договорами (рядок 1.2 Об’єднаної звітності);
  2. виплати, пов’язані з відпустками по догляду за дитиною (рядок 1.5 Об’єднаної звітності).


2. Обчислення кількості працівників за квартал:


Використовуємо дані рядка 105 «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату». Підсумовуємо показники із колонок за три місяці кварталу.


3. Розрахунок середньої зарплати:


Ділимо загальну суму нарахувань за квартал на кількість працівників за цей же період.


Перевірка дотримання критерію


Порівнюємо отриманий показник середнього місячного заробітку із сумою 20 000 грн. Якщо середня зарплата дорівнює або перевищує цей поріг, критерій виконано.


Нагадуємо: під час оформлення «критичності» підприємство має сформувати та подати до належного держоргану довідку про розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників.

Долучайтеся до бета-тестування нашого нового калькулятора, який розрахує для Вас cередню зарплату для бронювання та допоможе сформувати довідку для отримання статусу критично важливого підприємства!

Практичний приклад


Припустимо, підприємство має такі дані за IV квартал 2024 року:


  1. Сума зарплати за жовтень, листопад та грудень відповідно:


500 000 грн, 520 000 грн, 680 000 грн. Загалом за квартал – 1 700 000 грн.


  1. Кількість працівників за даними рядка 105 Об'єднаної звітності:


28 осіб кожного місяця. Загалом – 84 особи.


  1. Середня місячна зарплата:


1 700 000 грн : 84 особи = 20238,10 грн


Отриманий показник перевищує 20 000 грн, тому підприємство відповідає критерію.


Особливості врахування працівників із неповною зайнятістю


Працівники, які працюють на умовах неповного робочого часу чи за сумісництвом, можуть впливати на зниження показника середньої зарплати, коли нарахована їм за відповідні місяці зарплата менша за 20 000 грн. Тож критично важливим підприємствам під час оформлення на роботу зовнішніх сумісників або впроваджуючи неповний робочий час для своїх працівників слід зважати на цей нюанс.


Висновки


  1. Розрахунок середньої зарплати базується на даних Об’єднаної звітності й враховує лише ті виплати, які формують фонд оплати праці. Застосування цього критерію є важливим для отримання статусу критично важливого підприємства, що надає значні переваги у функціонуванні бізнесу.
  2. Для зручності підприємствам рекомендується використовувати автоматизовані інструменти, такі як спеціалізовані калькулятори, які спрощують процес розрахунків і формування відповідної документації.


Джерело: kadroland