Дефіцит кадрів: проблеми та порада редакції, як подолати кризу

Дефіцит робочої сили внаслідок призову та/або виїзду співробітників сягнув історичного максимуму в листопаді 2024 року. Який стан справ та що радить редакція? 

У листопаді 64% підприємств заявили про нестачу робочої сили, що стало історичним рекордом за весь час проведення щомісячного опитування Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (далі – ІЕД). Цей показник перевищив жовтневі 57% та вересневі 61%. 


Проблеми з пошуком кваліфікованих працівників продовжують поглиблюватися. Так, у листопаді про це заявили 55,5% компаній, порівняно з 51,9% у жовтні. Складність у пошуку некваліфікованого персоналу теж зросла: на це вказали 38,9% бізнесів проти 34,8% попереднього місяця. 


Більшість підприємств поки не планує змін у штаті, але відзначено кілька позитивних тенденцій: 


  1. частка компаній, які планують збільшити зайнятість, зросла з 13,8% до 14,1%;
  2. кількість підприємств, що мають намір повернути працівників із вимушених відпусток, зменшилася з 14,4% до 4,2%. 


Директорка ІЕД Оксана Кузяків прокоментувала: 

… проблема з пошуком кваліфікованих працівників зростає. З одного боку, є обмежена пропозиція, але ми бачимо і зростання попиту на робочу силу, що є дуже позитивним сигналом і свідчить про відновлення, щонайменше, не погіршення економічної діяльності

Окрім кадрових проблем, бізнес стикається з іншими викликами. На другому місці серед перешкод – небезпека ведення діяльності (44%), а на третьому – зростання цін на сировину та матеріали, що торкнулося 48% підприємств у листопаді (проти 43% у жовтні). 


Джерело: Економічна правда 


Від редакції: нагадуємо, що на заміну тимчасово відсутнього працівника можна прийняти працівника за строковим трудовим договором. Також певним виходом може стати залучення працівників на умовах неповної робочої зайнятості або ж укладання з фізособами цивільно-правових договорів.


Не забувайте, що роботодавець може звернутися до центру зайнятості за допомогою у пошуку кадрів. Для цього роботодавці можуть подати 3-ПН під назвою «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» (затверджена наказом Мінекономіки від 12.04.2022 №827-22 «Про затвердження форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» та Порядку її подання, зареєстрованого в Мін’юсті 25.05.2022 за №565/37901).