Система оцінювання повсякденного функціонування людини (замість МСЕК): як подати документи

З 01.01.2025 почне діяти нова система оцінювання повсякденного функціонування людини, яка замінить МСЕК. В МОЗ роз’яснили, що робити з документами у новій системі оцінювання повсякденного функціонування людини 

У новій системі оцінювання функціонування перелік документів залишатиметься майже незмінним, однак зміниться формат їх подання. Усі документи лікарі передаватимуть через електронну систему. 

 

Які документи подавати для оцінювання? 


1. Особисті документи: паспорт, РНОКПП, військовий квиток (для військовозобов'язаних). 


2. Медичні документи, включаючи: 


  1. виписки з амбулаторної карти (025/о або електронної карти) або після стаціонарного лікування або втручання (форма 027/о);
  2. висновки лікарів та результати інструментальних чи лабораторних досліджень: документи мають містити інформацію про заклад охорони здоров'я, лікаря або лабораторію, стан пацієнта і діагноз згідно з Міжнародною класифікацією хвороб та, найкраще, якщо результати зафіксовані в ЕСОЗ;
  3. в разі проходження реабілітації в сфері охороні здоров'я, варто подати Індивідуальний реабілітаційний план (ІРП);
  4. попередні висновки та довідки МСЕК (за наявності). 


3. Документи, що підтверджують причини інвалідності: наприклад постанова ВЛК або рішення ЛКК про встановлену інвалідність дитині. 

  

Чи потрібна ЛКК? 


У новій системі лікарсько-консультативна комісія (ЛКК) більше не бере участі у затвердженні направлень на оцінювання. Лікуючий лікар самостійно сформує направлення та передасть його через нову електронну систему для оцінювання повсякденного функціонування. 

 

Процес подання документів на оцінювання повсякденного функціонування 

 

  1. Усі необхідні медичні документи, включаючи направлення та виписки, мають бути завантажені в сканованому форматі до електронної системи. 
  2. Потрібно лише звернутися до лікаря та підготувати документи, яких ще немає в електронній системі (наприклад, старі виписки чи висновки). Лікар сформує електронне направлення, зазначивши в ньому всю необхідну інформацію та додасть всі документи для розгляду експертною командою. 
  3. На електронну пошту прийде сповіщення (пацієнта чи довіреної особи) про форму, час і місце оцінювання. У разі відсутності електронної пошти рекомендований лист. 
  4. Рішення експертної команди також прийде на електронну пошту чи рекомендованим листом, і в кабінет лікуючого лікаря в електронній системі. Додатково необхідна інформація буде автоматично передаватися до Міністерства соціальної політики для використання при призначенні виплат, допоміжних засобів реабілітації чи соціальних послуг. 
  5. Медичний розділ ІПР буде частиною рішення, яке прийматиме експертна команда, у разі встановлення особі інвалідності. Термін дії рекомендацій буде збігатися з терміном прийнятого рішення. 

  

Чи залишаються чинні документи, видані МСЕК? 

Усі попередньо видані ІПР будуть дійсними, якщо не потребують змін і доповнень 

Решта документів, прийнятих рішень та довідок, виданих МСЕК до 31 грудня 2024 року, також будуть чинними та залишатимуться підставами для продовження надання послуг, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, відстрочок тощо.

 

В разі втрати документів або довідки МСЕК через бойові дії чи під час переїзду/евакуації тощо, для їх відновлення слід звернутися до органу соціального захисту чи територіального органу Пенсійного фонду. 

 

Повторні огляди 

 

1. Якщо вже є статус інвалідності: повторний огляд відбудеться відповідно до строків, встановлених у попередньому рішенні МСЕК. 


2. Якщо інвалідність встановлена безстроково: немає потреби проходити оцінювання повторно. 

Проте, якщо виникне така необхідність через погіршення стану здоров’я, то можна звернутись до лікаря, і він скерує на оцінювання. 


3. Якщо строк повторного огляду припадає на січень-червень 2025 року: термін повторного огляду продовжено на 6 місяців від початку впровадження оцінювання з повсякденного функціонування, як і відповідні права, виплати та гарантії. Наприклад, якщо повторний огляд було визначено на 10.03.2025, то строк для проходження подовжено до 30.06.2025. Щоб пройти повторний огляд, необхідно буде звернутися до профільного лікуючого лікаря, який сформує направлення на оцінювання. Його будуть проводити експертні команди вже за новими правилами. 


4. Якщо з поважних причин не змогли раніше пройти повторний огляд протягом 2022-2024 року, керуючись відповідною нормою в законодавстві: повторний огляд та оцінювання потрібно буде пройти: 


  1. чоловікам 25-60 років з 2 або 3 групою інвалідності – до 1 листопада 2025 року; 
  2. усім іншим пацієнтам – до 1 квітня 2026 року. 


5. Якщо документи вже в МСЕК і призначена дата засідання у 2025 році: у такому випадку справу буде передано до визначеного закладу охорони здоровʼя, де працюватимуть експертні команди. Розгляд справи відбудеться в день, який був призначений до цього МСЕК. При цьому обовʼязково повідомлять нову адресу, де відбудеться оцінювання. 

У новій системі лікарсько-консультативна комісія більше не бере участі у затвердженні направлень. Всі функції щодо створення направлень виконуватиме лікуючий лікар. 


Джерело: МОЗ