(Не) звільнення працівників за ініціативою роботодавця 

Роботодавець не може звільнити за угодою сторін, власним бажанням або надати відпустку без збереження заробітної плати, якщо працівник не виявив такого наміру, навіть, коли підприємство знаходиться в зоні бойових дій 

У Держпраці дали відповідь на питання: 

Підприємство знаходиться у зоні бойових дій. У зв’язку з цим роботодавець вимагає написати заяви на звільнення або про надання відпустки без збереження заробітної плати. Чи є його дії правомірними? 

Надання відпусток, в тому числі без збереження заробітної плати, та звільнення працівника за власним бажанням або за угодою сторін можливе за наявності бажання працівника. 

Роботодавець не має права примушувати працівника до написання відповідної заяви. Якщо безпекова ситуація не дає можливості організувати процес роботи, роботодавець може вжити наступні заходи:  


  1. організувати дистанційну або надомну роботу; 
  2. надати за бажанням працівника йому відпустки, в тому числі й без збереження заробітної плати; 
  3. запровадити простій із відповідною оплатою; 
  4. призупинити дію трудового договору тощо. 


Джерело: Держпраці 


Від редакції: Дії роботодавця суперечать чинному законодавству, оскільки Законом України 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки», Кодексом законів про працю (далі – КЗпП) та іншими нормативними актами не передбачено можливості одностороннього надання відпустки лише за ініціативою роботодавця

Щодо звільнення, роботодавець може ініціювати розірвання трудового договору виключно на підставах, визначених у статтях 40 і ст. 41 КЗпП. Відсутність таких підстав унеможливлює звільнення працівника за угодою сторін або за його власним бажанням, якщо працівник не виявив такого наміру.