Законом України від 06.07.2024 № 3788-IX «Про дошкільну освіту» (далі – Закон №3788) встановлено скорочену тривалість роботи на одну тарифну ставку та окреслено обсяг педагогічного навантаження, пов’язаного із безпосередньою роботою з вихованцями. Однак попри запровадження Закону № 3788, нормативно-правові акти, ухвалені на виконання попереднього законодавства, залишаються чинними до їх оновлення КМУ та МОН. Це стосується питань трудових відносин, наповнюваності груп, штатних нормативів та оплати праці.
Оплата праці педпрацівникам ЗДО здійснюється за встановлену кількість годин педагогічної роботи на ставку (посадовий оклад) на тиждень. Станом на сьогодні – чинні норми Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 №102 (далі – Інструкція № 102), та наказу МОН від 26.09.2005 № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ».
Отже, педагогічним працівникам закладів освіти виплачується заробітна плата з урахуванням обсягу педагогічного навантаження, присвоєння кваліфікаційних категорій (педагогічних звань), тарифних розрядів, підвищень, надбавок та доплат.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону №3788 робочий час педагогічного працівника включає час, необхідний для здійснення ним освітнього процесу з вихованцями, а також виконання методичної, організаційної роботи та іншої педагогічної діяльності, передбаченої трудовим договором. Тобто, передбачено, що педагогічне навантаження педагогічного працівника (безпосереднє здійснення освітнього процесу з вихованцями) є складовою частиною робочого часу педагогічного працівника закладу дошкільної освіти.
Перелік і обсяг інших видів робіт педагогічної роботи педагогічних працівників може встановлюватись трудовими договорами та / або посадовими інструкціями.
У зв'язку із новими нормами Закону №3788 щодо робочого часу педагогічних працівників на ставку і зміни педагогічного навантаження, будуть внесені зміни до Типових штатних нормативів закладів дошкільної освіти, затверджених наказом МОН від 04.11.2010 №1055. Тому у МОН рекомендують поки керуватися розрахунком кількості штатних одиниць у ЗДО компенсуючого та комбінованого типів, зазначеним у листі МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 18.02.2011 №1/9-114, №02-8/100 «Про застосування Типових штатних нормативів дошкільних навчальних закладів».
Також у МОН звертають увагу:
Законом №3788 встановлено, що засновники державних і комунальних ЗДО мають право встановлювати посадові оклади, доплати, надбавки та грошові винагороди у розмірі, що перевищує розмір, визначений КМУ, а також мають право встановлювати для працівників додаткові винагороди та допомоги, крім передбачених цим Законом та іншими нормативноправовими актами у сфері освіти. Засновник ЗДО та / або ЗДО має право встановлювати додаткові види та розміри надбавок, доплат, винагород, допомоги тощо за рахунок власних надходжень такого закладу.
Джерело: лист МОН від 08.01.2025 № 1/416-25