Ми розповідали, що у вересні минулого року було винесено на обговорення проєкт наказу МОЗ, яким пропонувалося затвердити Порядок організації та проведення обов’язкових медичних оглядів працівників певних категорій. Наразі СПО профспілок винесло його на повторне обговорення.
Шукаєте перевірену кадрову інформацію? Наші довідники – завжди актуальні та оновлюються відповідно до законодавства
Проєктом наказу пропонується затвердити новий Порядок організації та проведення обов’язкових медичних оглядів працівників певних категорій (далі – Порядок), з додатками:
- Додаток 1. Перелік категорій працівників, які підлягають обовʼязковому медичному огляду.
- Додаток 2. Список працівників, які підлягають проходженню періодичного медичного огляду.
- Додаток 3. Направлення на обов’язковий медичний огляд працівника.
- Додаток 4. Перелік шкідливих чи небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, при роботі з якими обов’язковий попередній (періодичні) медичний огляд працівників.
- Додаток 5. Перелік робіт, для виконання яких є обов'язковим попередній (періодичні) медичний огляд працівників.
- Додаток 6. Перелік загальних медичних протипоказань для працівників, зайнятих на важких роботах, роботах в умовах дії шкідливих чи небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу.
- Додаток 7. Картка працівника, що підлягає обов’язковому медичному огляду (попередній, періодичний, позачерговий).
- Додаток 8. Заключний акт за результатами періодичного медичного огляду працівників.
- Додаток 9. Оперативна інформація за результатами проведення обов’язкових медичних оглядів.
Порядок визначатиме процедуру проведення обов'язкових медичних оглядів (далі – ОМО) працівників певних категорій.
До таких працівників належать:
- працівники, зайняті на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці (шум, вібрація, забрудненим повітря робочої зони промисловими аерозолями та робочих поверхонь шкідливими хімічними речовинами, іонізуючих та неіонізуючих випромінювань та інші), в тому числі працівники, які підпадають під вплив канцерогенів, мутагенів та/або біологічних агентів;
- працівники, які зайняті на роботах, де є потреба в професійному доборі;
- працівники віком до 21 року;
- працівники, які мають змінний режим роботи із залученням до роботи у нічний час.
Порядок поширюватиметься на всіх юридичних осіб (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичних осіб, які використовують найману працю.
Попередній (під час прийому на роботу) медичний огляд проводиться з метою:
- реєстрації та оцінки об'єктивних вхідних показників здоров'я;
- визначення можливості виконання професійних обов'язків без погіршення стану здоров'я, в тому числі в умовах дії конкретних шкідливих та професійних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу;
- виявлення професійних захворювань, що виникли раніше при роботі на попередніх виробництвах, та попередження виробничо-обумовлених професійних захворювань;
- надання рекомендацій щодо адаптації робочого місця та / або виробничого процесу до стану здоров'я працівника з метою недопущення його погіршення;
Періодичний (протягом трудової діяльності) медичний огляд проводиться з періодичністю, визначеною у додатках 4 та 5 до Порядку з метою:
- своєчасного виявлення у працівників ранніх ознак виробничо обумовлених та загальних захворювань, хронічних професійних захворювань;
- забезпечення динамічного спостереження за станом здоров'я працівників певних категорій;
- вирішення питання щодо можливості працівника продовжувати роботу в умовах дії конкретних шкідливих та професійних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу;
- розробки індивідуальних лікувально-профілактичних заходів;
- медичного спостереження за особами віком до 21 року;
- надання рекомендацій щодо адаптації робочого місця та / або виробничого процесу до стану здоров'я працівника з метою недопущення його погіршення.
Позачерговий медичний огляд проводиться:
- за заявою працівника, якщо він вважає, що погіршення стану його здоров'я пов'язане з умовами праці;
- за ініціативою роботодавця, якщо стан здоров'я працівника не дозволяє йому виконувати свої трудові обов'язки;
- на вимогу лікаря первинної медичної допомоги (далі — лікаря ПМД), лікаря-профпатолога, у випадку виникнення підозри на професійне захворювання;
або
- на вимогу посадових осіб територіального органу Держпраці.
До початку роботи за трудовим договором (крім трудового договору про дистанційну роботу) роботодавець зобов'язаний під підпис інформувати працівника про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров'я, зокрема можливе спричинення негативних спадкових генетичних наслідків у нащадків, вплив на репродуктивну функцію чоловіків і жінок, та про права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору.
Роботодавець для забезпечення проведення ОМО працівників певних категорій укладає договір з надавачем послуг з проведення ОМО, в якому утворена та функціонує Комісія. Роботодавець за участі служби охорони праці призначає відповідальних осіб за організацію ОМО і здійснює контроль за проведенням ОМО у строки, узгоджені з Комісією.
Для організації ОМО на наступний рік, роботодавець до 01 грудня поточного року складає та погоджує з лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці перелік категорій працівників, які підлягають періодичним ОМО (далі – Перелік) за формою, наведеною у додатку 1 до Порядку.
Перелік доповнюється у разі виявлення нових шкідливих виробничих факторів або зміни їх наявних рівнів, які впливають на стан здоров'я працівника та можуть призвести до його погіршення
Не пізніше 10 робочих днів з дня погодження Переліку лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці роботодавець інформує працівника про віднесення професії (посади) до Переліку:
- у паперовій чи електронній формі;
- на електронну пошту чи засобами інформаційно-комунікаційних систем;
- особисто чи на поштову адресу при прийнятті на роботу.
При визначенні категорій працівників, які підлягають ОМО, використовуються результати моніторингу умов праці за поточний рік та лабораторних досліджень умов праці та враховуються матеріали чинної на час складання Переліку, атестації робочих місць за умовами праці.
Роботодавець протягом місяця з дати складення Переліку на його підставі складає та погоджує з первинною профспілковою організацією роботодавця або представником трудового колективу, якщо профспілка не створювалася, з лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці поіменний список працівників, які підлягають проходженню періодичному медичному огляду (далі – Список працівників), за формою, наведеною у додатку 2 до Порядку, та затверджує графік проходження ОМО надавачем послуг з проведення ОМО.
⏰🎉 На годиннику – Щасливі години! Оплачуйте 10 місяців користування, а забирайте +2 місяці в ПОДАРУНОК!
Списки працівників складаються протягом місяця з дати складання Переліку у шести примірниках:
- перший – для роботодавця;
- другий –- для надавача послуг з проведення ОМО, з яким укладено договір;
- третій – для територіального органу Пенсійного фонду;
- четвертий - для ЦКПХ відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
- п'ятий – для територіального органу Держпраці;
- шостий – для первинної профспілкової організації підприємства, установи та організації або представника трудового колективу (за запитом).
Під час прийняття на роботу осіб, які належать до зазначених вище категорій роботодавець надає особі направлення на проходження обов'язкового медичного огляду (далі – Направлення) за формою, наведеною у додатку 3 до Порядку.
Працівники віком до 21 року, незалежно від умов праці проходять ОМО щороку до досягнення ними 21-річного віку.
За результатами попереднього ОМО працівник отримує оформлене Комісією Направлення з висновком щодо профпридатності та заповнену форму первинної облікової документації № 025-9/0 «Довідка № про проходження обов'язкового медичного огляду працівника», затверджену наказом Міністерства охорони здоров'я України від № (далі – форма 025-9/0).
Направлення працівник повертає роботодавцю, форму № 025-9/0 надає лікарю ПМД, з яким укладено декларацію
На основі висновку Комісії роботодавець розглядає можливість реалізації права працівника на працю за відповідною посадою з урахуванням вимог законодавства.
У разі переведення працівника на іншу роботу в умовах дії шкідливих та професійних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, роботодавець в обов'язковому порядку письмово попереджує працівника про зміни умов праці та характеру роботи. При переведенні з оптимальних та допустимих умов праці в шкідливі, працівник підлягає попередньому медичному огляду.
За час проходження ОМО, за працівниками зберігаються місце роботи (посада) і середній заробіток.
Працівника, який за станом здоров'я після проходження періодичного ОМО відповідно до медичного висновку Комісії потребує надання легшої роботи, роботодавець переводить за згодою працівника на таку роботу на термін, зазначений у медичному висновку Комісії.
Роботодавець відсторонює від роботи працівників, які не пройшли ОМО в установлений строк без поважних причин.
Роботодавець не допускає до роботи працівників, яким за медичним висновком така робота протипоказана за станом здоров'я і пропонує роботу, яку вони можуть виконувати.
Роботодавець має право в установленому законом порядку притягнути працівника, який ухиляється від проходження ОМО до дисциплінарної відповідальності, а також зобов'язаний відсторонити його від роботи без збереження заробітної плати
Крім того, проєктом наказу передбачається затвердження:
- форми первинної облікової документації №025-9/о «Довідка №____ про проходження обовʼязкового медичного огляду працівника»;
- Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 025-9/о «Довідка №____ про проходження обов'язкового медичного огляду працівника».
Джерело: СПО профспілок