Фахівці Держпраці роз'яснили основні положення та умови використання додаткової соціальної відпустки. Так під час прийняття на роботу на кожного працівника оформлюється особова картка за формою № П-2, затверджена спільним наказом Держкомстату і Міноборони від 25.12.2009 №495/656. У пункті 10 картки відображається сімейний стан працівника і склад його сім’ї. Якщо відомості про наявність двох дітей зазначені в особовій картці, то роботодавець повинен запропонувати працівнику надати копії свідоцтв про народження дітей, а отже володітиме інформацією про право працівника на додаткову відпустку на дітей.
Відповідно до ст. 182-1 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) одному з батьків, який має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП).
За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.
Додаткова відпустка працівникам, що мають дітей, належить до соціальних відпусток. Ця відпустка надається за календарний рік, а не за відпрацьований робочий рік. Вона може бути використана працівником у будь-який час протягом календарного року незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини.
Якщо працівник, що має право на цю відпустку, з яких-небудь причин не скористався цим правом за декілька попередніх років, він може використати відпустку пізніше.
Важливо: можливість заміни додаткової відпустки на дітей грошовою компенсацією в разі, якщо працівник продовжує працювати на цьому підприємстві, чинним законодавством не передбачена
Відповідно до ст. 24 Закону України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки» отримати компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки на дітей працівник має право тільки в разі звільнення.
Джерело: Держпраці
Стаття на тему: