Відсторонення працівника через медичні протипоказання

Роботодавець не може відмовити в укладенні трудового договору особі з інвалідністю лише через її стан здоров’я – це вважається дискримінацією. Однак, якщо є офіційний медичний висновок про те, що виконання певної роботи протипоказане працівнику, укладення або продовження трудових відносин стає неможливим

Дискримінація за ознакою інвалідності забороняється законом, тобто роботодавець не може відмовити особі з інвалідністю в укладенні трудового договору з мотивів інвалідності, крім випадків, коли ця робота протипоказана йому за станом здоров’я.


Зокрема, у статті 46 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) йдеться про те, що відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі:


  1. появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння;
  2. відмови або ухилення від обов’язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;
  3. в інших випадках, передбачених законодавством.


Відповідно до ч. 6 ст. 24 КЗпП, яка прямо забороняє укладення трудового договору з громадянином, якому за медичним висновком запропонована робота протипоказана за станом здоров’я, а отже, забороняє і продовження такої роботи.

Економте час на складних обчисленнях! Наші калькулятори зроблять за вас частину роботи, поки ви зосередитесь на головному!

Час, протягом якого працівник не працював унаслідок відсторонення, оплаті не підлягає на підставі:

  1. ч. 1 ст. 94 КЗпП – заробітна плата працівникові виплачується за виконану ним роботу;
  2. ч. 4 ст. 113 КЗпП – час простою з вини працівника не оплачується.


Джерело: Держпраці

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇