Україна відходить від старої концепції військового обліку – зміни у законопроєкті про мобілізацію

Тепер усі будуть перебувати на військовому обліку, а деякі громадяни матимуть або право на відстрочку від призову, або на бронювання. Про це повідомив член комітету ВРУ з питань нацбезпеки Федір Веніславський

Усі будуть на військовому обліку


Мета нового законопроєкту про мобілізацію – удосконалити процес насамперед військового обліку. Усе, аби всі військовозобов'язані громадяни України віком від 18 до 60 років були на цьому обліку. Про це 24 Каналу заявив член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.


Нині поліцейські та представники інших складових сектору безпеки та оборони, які не входять до складу ЗСУ, перебувають на спеціальних внутрішніх обліках. Так держава деколи не розуміє того, який у неї є мобілізаційний потенціал.

Завдяки новому проєкту закону Україна відходить від старої концепції, коли є ті громадяни, яких знімають з військового обліку. Наприклад, мовиться, зокрема, про засуджених, поліцейських та рятувальників

Федір Веніславський наголосив:

Нині всі будуть перебувати на військовому обліку. І будуть, відповідно, або мати право на відстрочку від призову, або на бронювання. Це концептуальна річ для того, щоби ми розуміли на кого держава може розраховувати в умовах такої повномасштабної війни

Бронювання та відстрочка

У законопроєкті про мобілізацію не розглядалося так званого «фінансового бронювання», яке залежить від рівня заробітної плати. Тож можливостей на рівні закону щодо цього не буде

Законодавці намагалися перевести максимальну кількість осіб, які за чинним законом мають право на відстрочку від призову під час мобілізації, у категорію заброньованих. Насамперед це стосується представників силових структур. Мовиться, зокрема, про співробітників ДБР, НАБУ, прокуратури та поліції.


Так голова Нацполіції Іван Вигівський підтримав ідею, щоби усіх поліцейських поставили на військовий облік і стовідсотково надали бронювання.


Єдине виключення стосується судової влади, адже Конституція України гарантує її незалежність. За суддями зберігатимуть право на відстрочку.


Також законодавці виробили критерії бронювання за категоріями посад в органах державної влади та органах місцевого самоврядування. А ще – на підприємствах, установах та організаціях. Насамперед мовиться про ті, діяльність яких є критичною для забезпечення життєдіяльності населення. Тобто йдеться про забезпечення продуктами, комунальними послугами, зв'язком тощо.


Нардеп Веніславський наголосив:

Найбільше, ми бачимо, потребують бронювання ті, хто працюють на оборонну промисловість на підприємствах оборонно-промислового комплексу. Адже ті, хто забезпечує наші ЗС засобами ураження ворога, точно не повинні йти в бойові підрозділи. Вони мають максимально на своїх місцях посилювати нашу спроможність боротися з ворогом

Рекрутинг до ЗСУ

У законопроєкті про мобілізацію вводять поняття «рекрут». Тобто мовиться про людину, яка в результаті рекрутингової кампанії вступила на військову службу

Окрім того, передбачено деякі положення, які дозволять відповідним військовим підрозділам укладати контракти та проводити рекрутингові кампанії. Перелік таких підрозділів визначає Головнокомандувач ЗСУ.


Веніславський зазначив, що після ухвалення закону є шанс зробити рекрутинг привабливішим для українців. Аби кожен, враховуючи власні навички та здібності, міг обрати певну військову професію, підрозділ і максимально себе реалізувати у лавах ЗСУ чи інших складових сектора безпеки та оборони.


Що ще передбачає новий законопроєкт про мобілізацію


  1. Нардепи доопрацьовують проєкт закону про мобілізацію після першого читання. За основу його ухвалили ще у лютому.
  2. Згідно з новим законопроєктом, змінюються вікові межі мобілізації. Так вік зменшили з 27 до 25 років.
  3. Окрім того, у вищих навчальних закладах із 2025-го року запроваджується базовий військовий вишкіл. Натомість строкової служби не буде. Так введуть базову військову службу, яка триватиме 5 місяців у мирний час та 3 місяці у воєнний.
  4. Також усі громадяни з 18 років можуть самостійно обирати час служби. Окрім того, їм надається відстрочка від мобілізації до досягнення мобілізаційного віку.
  5. Зміни стосуватимуться і громадян України, які є обмежено придатними до служби в армії. Вони мають пройти повторний медогляд. Після цього їх можуть визнати або непридатними, або придатними.


Джерело: 24 Канал