Родичі батьків-підприємців не мають права на відпустку для догляду за дитиною до 3 років

Оскільки батьки-підприємці не мають права на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, інші родичі, включаючи бабусь та дідусів, які фактично займаються доглядом за дитиною, також не зможуть скористатися цим правом, адже воно безпосередньо пов'язане з правом батьків на таку відпустку

Чи може бабуся, яка офіційно працює на роботі, взяти відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, якщо мати дитини являється підприємцем ІІІ групи і її чоловік також являється підприємцем ІІІ групи?

У Держпраці відповіли, що ні, не може. Оскільки батьки дитини не є працівниками і не можуть вийти на роботу до закінчення такої відпустки.


За загальним правилом, право на відпустки, відповідно до трудового законодавства, мають громадяни України, які офіційно працевлаштовані, тобто перебувають у трудових відносинах з підприємствами незалежно від форм власності або фізичними особами-підприємцями. 


Оскільки батьки дитини – фізичні особи-підприємці, тобто вони займаються самостійною господарською діяльністю, відповідно у трудових відносинах з роботодавцями вони не перебувають, то на них не поширюються норми Закону про відпустки.

Тому право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку батьки дитини, які є підприємцями, не мають

Відповідно й інші родичі, в тому числі баба та дід, які фактично доглядають за дитиною, також не будуть мати права на цю відпустку, оскільки таке право прямо залежить від права батьків на відпустку.


Джерело: Держпраці