Гарантії для вагітних і жінок з дітьми при прийнятті на роботу та заборони на їх звільнення

Законодавство України захищає права вагітних і жінок з дітьми, забороняючи відмову у прийнятті на роботу чи зниження заробітної плати з причин, пов'язаних з материнством. У разі звільнення при повній ліквідації підприємства, таким жінкам гарантується обов'язкове працевлаштування з збереженням заробітної плати на період до трьох місяців

Забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов’язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до трьох років, а одиноким матерям – за наявністю дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда.


При відмові у прийнятті на роботу зазначеним категоріям жінок власника бо уповноважений ним орган зобов’язані повідомляти їм причини відмови у письмовій формі.


Відмову у прийнятті на роботу може бути оскаржено у судовому порядку.


Звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років – частина шоста ст. 179 КЗпП), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням.


Обов’язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору (ст. 184 КЗпП).


Джерело: Держпраці