Бронювання, критичність, анулювання відстрочок та ризики для працівників: 20 бліцвідповідей щодо постанови № 1332

Після опублікування постанови КМУ від 22.11.2024 №1332, якою затверджено порядок бронювання в новій редакції, маємо сотні запитань стосовно втрати чинності діючих відстрочок та можливості перебронювання працівників. І це лише за два вихідних дні. Звісно чимало з них повторюються. Тож ми зібрали для вас 20 найактуальніших питань і пропонуємо почати тиждень зі знайомства із ними

26937


1. Постанова про зміни у порядку бронювання вже набрала чинності?


Так, але частково.


Постанову КМУ від 22.11.2024 №1332 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» (далі – постанова № 1332) офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» за 23.11.2024. Тож її основна частина набирає чинності 1 грудня 2024 року, але частина норм вже діє.


2. Чи дійсно всі втратять відстрочки й треба буде заново бронювати працівників?


Так, відстрочки втратять усі, кого бронювали за нормами постанови КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі – постанова № 76). А це і працівники держорганів, і працівники ОМС, а працівники критично важливих підприємств (див. підпункти 1, 2 п. 2 Постанови №1332).


3. Чи втратять підприємства критично важливий статус?


Ні, автоматичної втрати «критичного» статусу не буде. Проте, орган, який прийняв рішення про надання «критичного» статусу може моніторити діяльність і перевіряти відповідність критеріям.

В разі невідповідності підприємство може втратити статус критично важливого підприємства.


Разом з тим, за роз'ясненням Мінекономіки та Мінцифри, без перепідтвердження критичного статусу за новими вимогами не буде можливості забронювати працівників.


4. Чи можна буде забронювати працівника, який уточнив свої дані з порушенням строку?


Так, можна буде. Головне, щоб в Реєстрі військовозобов’язаних була відмітка, що дані уточнені.


5. Чи можна буде перебронювати через Дію працівників Держорганів, ОМС, які отримали рішення про бронювання через Мінекономіки на період мобілізації?


Так, всі діючі бронювання втратять чинність максимум 28.02.2025 і після цього можна буде перебронювати працівників через Дію.


6. Якщо працівник не з’явився за повісткою, його можна буде забронювати через Дію?


Так, якщо в реєстрі військовозобов’язаних немає відмітки про перебування працівника в розшуку.


Цей статус можна перевірити через електронний кабінет в Резерв +.


7. Чи може звичайне ТОВ, на якому середня зарплата більша ніж 20 000 грн і відсутня заборгованість по податках та ЄСВ, бронювати працівників?


Так, за умови отримання статусу критично важливого підприємства! Для отримання такого статусу «звичайному ТОВ», окрім рівня ЗП і відсутності заборгованості, слід відповідати ще одному критерію, серед тих, що визначені у Критеріях та порядку, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі – Критерії № 76). Це може бути загальна сума сплачених податків або сума надходжень в іноземній валюті (пп. 1, 2 п. 2) чи інший критерій.


8. Скільки працівників зможе забронювати критичне підприємство  за новим порядком?


50% від загальної кількості військовозобов’язаних відповідно до п. 8 нової редакції Порядку бронювання. (Є певні виключення, зокрема для підприємств ОПК, ПЕК).


9. Чи входять до кількості військовозобов’язаних працівники, які мають право на відстрочку?


Так, входять. Таких працівників можна враховувати до загальної кількості військовозобов’язаних. Отже, відповідна норма із проєкту не потрапила до остаточної версії порядку бронювання.


10. На який строк надаватимуть відстрочку працівникам критично важливих підприємств?


На 12 місяців відповідно до п. 2 нової редакції Порядку бронювання.


11. Чи зможуть мобілізувати працівника, щоб був заброньований, відразу після 28.02.2025?


Так, на жаль, зможуть, якщо підприємство не встигне його забронювати.


12. Як критичному підприємству забронювати працівника, якого щойно прийняли на роботу?


На жаль, такого працівника не можна буде відразу забронювати, адже відповідно до п. 8 нової редакції Порядку бронювання нарахована заробітна плата в кожному місяці останнього звітного періоду (кварталу) повинна бути не нижче 20 000 грн.


13. Якщо на критичному підприємстві лише один працівник, його можна буде забронювати?


Так, відповідно до п. 13 нової редакції Порядку бронювання, такого працівника можна буде забронювати.


14. Ми бронювали працівник за постановою КМУ 45. Чи торкнуться зміни таких працівників?


Ні, вказані зміни стосуються виключно працівників, які заброньовані за постановою № 76.


15. Чи враховують у кількість військовозобов’язаних мобілізованих працівників?


Ні, мобілізовані працівники є військовослужбовцями, а не військовозобов’язаними, тому не повинні враховуватися до кількості військовозобов'язаних.


16. За який час до закінчення діючого бронювання можна подавати на продовження бронювання?


Оскільки бронювання відбуватиметься електронним шляхом (через портал «Дія»), подати на бронювання можна буде лише того працівника, у якого попереднє бронювання закінчилося.


17. Як довго «Дія» оброблятиме інформацію для бронювання працівника?


Відповідно до п. 29 нової редакції Порядку бронювання на це відведено 72 години з моменту формування списку на порталі «Дія».


18. Для державних підприємств зарплатний критерій 20 000 грн є обов’язковим?


Є два зарплатних критерії:


  1. Стосується заробітної плати працівника, якого бронюють (вимога для бронювання).
  2. Стосується нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників, тобто, підприємства в цілому.


Вимога щодо зарплати для конкретного працівника стосується виключно критичних приватних підприємств.


Зарплатний критерій для підприємства відрізняється для державних (комунальних) підприємств і підприємств приватної форми власності.


Для державних (комунальних) середня зарплата повинна бути не менше розміру середньої зарплати у регіоні за IV квартал 2021. Для приватних – не менше 20 000 грн (оцінюється останній календарний квартал).


19. Якщо подавати на критичність будемо в грудні, то рівень середньої зарплати слід рахувати на 3 квартал?


Так, саме 3 квартал є останнім кварталом для тих, хто планує подавати документи на критичність в грудні.


20. Чи можна буде отримати статус критичного важливого підприємства через «Дію»?


Ні, така можливість не передбачена.


Відповідно до п. 4 Критеріїв № 76 визначення підприємства, установи, організації критично важливими здійснює центральний орган виконавчої влади, інший держорган, орган державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України, за відповідною сферою управління та галуззю національної економіки або обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією (військовою адміністрацією у разі її утворення) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.


Тетяна ДОНЕЦЬ, адвокат, шеф-редактор kadroland


Статті та відео на тему:


Увага! Бронювання діє лише до 28 лютого! З’явилася постанова!

Бронювання з 01.12.2024 за оновленим Порядком: детальні відповіді на актуальні запитання

26937

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇

Коментарі225

kjdfjkjhvkkfjkjcnkbnckjznvkjhfgjlhvjnjknvkjxnvjknfnkgvhfkisjvkjnvbjkbnvjknxjkngkhfkjhgkjhfkjhbkjnknvkjnkbnjdkghkdjngkjnbkjnbkjncbkjndkjbndkjbnkdjbnkddkhdkgvnjcjbnjkbvnkjnjkndkjbnkdvnjkdnkjdfbnkjdfbjbnbk

Відповісти

Якщо у вас є питання, уточніть його

Відповісти

В ТЦК кажуть, що бронювання за постановою 45 теж злітає 28.02, усі бронювання злітають. Оновіть інформацію, не вводьте людей в оману.

Відповісти

Нічого не злітало і не злетіло :)

Відповісти

Підприємства, які захочуть забронювати працівника, повинні підтвердити відповідність чинним та новим критеріям. У них є на це понад три місяці - від публікації відповідної постанови до кінця лютого 2025 року.

Після підтвердження критичності, підприємства повинні через Дію подати знову списки працівників для бронювання. До подачі оновлених списків, усі надані бронювання залишаються чинними.

Згідно цього, підприємство після оновлення критичності може перебронювати працівників по нових критеріях до закінчення терміну їх діючої броні?

Відповісти

Якщо бронювання діє до 25.08.25, воно обмежується дією до 28.02.25, але в постанові 1332 вказано що до 20.02.25 потрібно перебронювати по нових критеріях, то на бронювання треба подавати 01.03.25 чи можна відразу після оновлення критичності? Дякую

Відповісти

Якщо підриємство оновило критичність в грудні, а бронювання працівників до 5 січня, чи можливо їх перебронювати відразу за новими критеріями, чи потрібно чекати закінчення діючої броні?

Відповісти

Вчора Федоров заявив що можна бронювати нових працівників відразу, але щоб він отримував зразу не менше 20тис, а чи можна так само забронювати працівника який був відпуску за власний рахунок в листопаді- грудні, а в січні подати його на бронь з зарплатнею більше 20 тис? Дякую

Відповісти

Скажіть, будь ласка, якщо мій чоловік оновив дані 1 жовтня 2024 , чи можна розраховувати на бронь? Зарплатню отримує більше 20 тис., але дані були оновлені з порушенням терміну.

Відповісти

Побачимо після того, як 1 грудня почне працювати Дія, але судячи з тексту постанови, не повинно бути пррблеми. Головне, що дані уточнені і стоїть відмітка в реєстрі.

Відповісти

Після отримання критичності за новими правилами наприклад в грудні, заброньовані працівники, яких бронювали за старою критичностю втратять бронь?

Відповісти

Так, 28.02 буде останнім днем дії броні

Відповісти

Доброго дня! треба допомога у вирішенні такого питання. якщо працівник виконав вимоги чинного законодавства і згідно з новим законом про мобілізацію, що набув чинності 18 травня 2024 року, військовозобов'язаний оновив свої персональні дані впродовж 60 днів, зокрема особистою явкою у ртцк та сп. однак, підтверджуючих док-в немає, а лише вклеїно реєстраційний номер облікового запису в єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів у вод. в резерв + не реєструвався то теперішній час. питання: чи вважається, що військовозобов'язаний вчасно уточнив свої дані і чи в подальшому його можна буде забронювати, якщо він не зареєстрований у резерв +?

Відповісти

Немає нічого в постанові на рахунок вчасності. У людей, які були в тцк та ставили резерв є дві дати в оберізі. Дата оновлення особисто і дата встановлення резерва. Просто сама людина дату тцк не баче. Я думаю, що якщо є штрих код, то в оберізі дата точно буде стояти. Тобто поле, що факт оновлення даних відбувся, буде заповнено. Це і потрібно

Відповісти

Вітання! С\г ТОВ "Арго-Сервис". Питання по підпункту 4 пункту 2 Критеріїв Постанови 76! Згідно Критеріїв 76 Постанови скільком повинно відповідати підприємство - трьом критеріям з восьми перерахованих?Чи двом ?
Якщо трьом ,то:
-1-й. це відсутність заборгованості єсв і бюджети;
-2-й. зарплата не менше 20 тис.за останній звітний період; -а 3-й під який підприємство гіпотетично підпадає - це підпункт 4 пункту 2 -т.е. таким яке має важливе значення для галузі економіки!(Про це описано в Наказі від 21.02 2023 року № 223(цим критеріям наше підприємство відповідає)
Питання ?
- Хто повинен визначити цю "важливість" із п/п 4п.2 76 Постанови? (І чи треба про це мати окремий документ?)
Дякую.

Відповісти

Більшості підприємств потрібно 3 критерія.
Якщо третій у вас - пп.4, то галузеві міністерства і ОВА ще не затвердили критерії. Обіцяють у найближчий час

Відповісти
Показати всі (1)

Доброго дня. Тобто ,для приватного підприємства заробітна плата працівника, якого бронюють повинна бути 20000 грн кожного місяця чи щоб була середня 20000 за місяць?

Відповісти

Для отримання критичності-щоб була середня працівників 20000 за місяць останнього календарного кварталу,
для бронювання конкретного працівника у нього має бути не середня,а 20000 грн кожного місяця останнього кварталу

Відповісти

Підкажіть будь ласка, зараз з бронью на критичному підприємстві,і я звільняюся 6 грудня і переходжу на інше критичне підприємство,так ось десь писали щоб забронювати то треба отримувати зп за квартал кожного місяця не менше 20000 гр.
Тобто виходить що мене забронювати зможуть тільки після березня 25 року,але десь ще пишуть після набрання чинності нового бюджету цей термін скоротиться на місяць,тобто виходить після 1 грудня 24року цей термін має бути місяць?
А можливий ще такий варіант що вони зможуть врахувати мою зп на минулому підприємстві де в принципі 20к було,і закриють квартал в грудні мені на новому підприємстві 24 року?

Відповісти

Бюджет прийнято, але в постанові КМУ є вимога про те , що не можуть бронювати тих, хто всі місяці останнього кварталу
"Не підлягають бронюванню військовозобов’язані, які займають посади на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, нарахована заробітна плата яких в кожному місяці останнього звітного періоду (кварталу) нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (крім державних і комунальних підприємств

Відповісти

Доброго вечора!
Комунальні підприємства обьекти яких також було визнано в Мінінфраструктури, теж не зможуть бронювати з 01.12? Треба буде всеодно одразу підтвердить

Відповісти

Були визнані критичною інфраструктурую які обслуговують системи життєзабезпечення Наказом 611 Мінінфтраструктури.

Відповісти

На підприємстві працює 12 військозобовязаних, з них 5 зовнішніх сумісників заброньованих за основними місцями роботи, та ще 1 має відстрочку (аспірант). Як правильно порахувати квоту на бронювання?
Скільки працівників можна забронювати?

Відповісти

не враховуються тільки військовозобов’язані-жінки( п.12 Порядку в редакції Пост.№ 1337)-якщо це все чоловіки, то і сумісники і з відстрочкою входять до загальної кількості,тобто 50% від 12 військовозобов'язаних

Відповісти
Показати всі (1)

Добрий вечір, шановні експерти !
Наскільки я зрозумів, ВО у тому вигляді, який він був до 22.11.2024, більше не буде
(тобто не треба буде складати усі ці списки-додатки) ?
А сертифікат відповідальному за ВО усе-таки обов'язково треба буде мати ?

Відповісти

Чому не буде? Постанова КМУ 1487 діє в незмінному вигляді.

Відповісти

Вітаю, наче в ЄБА заявили що мінекономіки сказали, що "Також до бази не враховуватимуться працівники, що працюють за сумісництвом та заброньовані на іншому підприємстві". Але чи є такий пункт у постанові чи це ще якісь додаткові документи будуть з цього приводу?

Відповісти

Ні, такого немає в постанові.

Відповісти

Доброго дня. Якщо бронювання проходило по 45 постанові, як далі бронювати? І чи потрібно оформлювати критичність надалі, чи можна користуватись 45 постановою? Як буде проходити бронювання, через ТЦК?

Відповісти

Ольга, бронювання по 45 постанові через Тцк.

Ви довго чекали на бронь?

Відповісти
Показати всі (2)

Питання яке чомусь ще не обговорювалось! маємо підприємство -с/гтов - 23 працюючих ,в обробітку 1000 га землі. по скількох критеріях нам треба подаватись на визначення "критичності"? зідно критеріїв 76 порядку підприємство повинно відповідати трьом критеріям з восьми перерахованих?чи двом ?
-перший це відсутність заборгованості єсв і бюджети;
-другий зарплата не менше 20 тис.за останній звітний період; -а третій під який підприємство гіпотетично підпадає - таким яке має важливе значення для галузі економіки!
так от тут у нас є три критерія згідно наказу мінагрополітики від 21.02 2023 року № 223(т.е.земля,люди і вид діяльності це є)
питання ? хто повинен визначити "важливість"?дяку

Відповісти

Добрий день! Я вірно розумію що якщо не буде з/п 20 тис то забронювати людину не вийде з грудня?

Відповісти

Так все вірно

Відповісти

Якщо працівник в одному з місяців кварталу через відпустку за власний рахунок не отримав зар.плату в 20 тис.грн. він позбавляється можливості бути заброньованим? Дякую

Відповісти

Добрий день. Саме так. Але згодом його можна буде знову забронювати

Відповісти