Правила військового обліку з 16.01.2025: оновлюємо, розміщуємо та ознайомлюємо працівників

16 січня 2025 року постановою КМУ від 31.12.2024 №1558 до Правил військового обліку внесено чергові зміни. У зв’язку з цим до вашої уваги відповіді на актуальні питання, які вже хвилюють відповідальних за ведення військового обліку


Правила військового обліку: база + зміни


Правила військового обліку наведено у додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487. Ці Правила необхідно роздрукувати й розмістити, наприклад, на дошці/стенді у загальнодоступному приміщенні на підприємстві (п. 19 Порядку №1487).


Крім того, відповідно до п. 34 Порядку №1487 при прийнятті на роботу військовозобов’язаних, резервістів і призовників роботодавець має ознайомлювати їх із Правилами військового обліку.


Зауважте, що 16.01.2025 постановою КМУ від 31.12.2024 №1558 до Порядку №1487 внесено зміни, які, зокрема, «зачепили» текст додатка 2. Отже, основне завдання для всіх відповідальних за ведення військового обліку – оновити Правила військового обліку!


А саме підпункт 8 пункту 1 Правил викласти в такій редакції:

8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 71 частини першої статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов’язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів – до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста;

Що вважати «загальнодоступним приміщенням»?


Порядок №1487 не містить уточнення, що вважати «загальнодоступним приміщенням». Зазвичай, Правила вивішують на стенді/дошці у відділі кадрів, але вони можуть бути розміщені в інших місцях, де відбувається працевлаштування, якщо таке місце є «загальнодоступним». Так, окремий кабінет керівника не підпадає під таке визначення.

Увага! Вважаємо, що «загальнодоступним» місце має бути саме для працівників, а не, наприклад, для клієнтів чи контрагентів


Чи можна не вивішувати Правила, а надавати для ознайомлення роздруковану версію?


Є ризик, що перевіряючі розцінять це як відсутність Правил «на видному місці в загальнодоступних приміщеннях». Отже, фактично це вважатиметься порушенням, за яке може бути застосовано штраф.


Чи можна розмістити Правила тільки на корпоративному сайті?


На нашу думку, це можливо тільки в тому випадку, якщо всі працівники підприємства працюють дистанційно чи вдома. Тобто, коли підприємство не має приміщення, де фактично має відбуватися «очне» працевлаштування.


В інших випадках є ризик, що контролери розцінять це як відсутність Правил «на видному місці в загальнодоступних приміщеннях».

Але! Коли у вас є працівники, які працюють в приміщеннях роботодавця і дистанційники/надомники, то, вважаємо, Правила доцільно розмістити й в загальнодоступному приміщенні, й на корпоративному сайті.

Чи затверджувати оновлені Правила?


Порядок №1487 не містить вимоги про затвердження Правил військового обліку на підприємстві окремим наказом. Відповідно й оновлені правила затверджувати не треба.


Проте у разі необхідності, наприклад, покладання обов’язків на працівника із розміщення таких Правил у загальнодоступному місці (ознайомлення із ними при прийнятті на роботу тощо) про це може бути виданий наказ. Це не вважатиметься помилкою.


Як зафіксувати ознайомлення з Правилами при працевлаштуванні?


У п. 34 Правил №1487 зафіксований обов’язок роботодавця про доведення до призовників, військовозобов’язаних та резервістів Правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу.


Такий підпис працівники, які є військовозобов’язаними, резервістами та призовниками, можуть, наприклад, проставляти на окремо заведеному Аркуші доведення Правил військового обліку до призовників, військовозобов’язаних і резервістів (далі – Аркуш доведення) під час прийняття на роботу.


Водночас роботодавець може вести спеціальний Журнал доведення Правил військового обліку до призовників, військовозобов’язаних і резервістів. Журнал ведеться за довільною формою. Головне, зафіксувати працівника (його ПІБ), дату ознайомлення на підпис.


Чи ознайомлювати працівників під підпис з оновленими Правилами?


Ні. Роботодавці з Правилами військового обліку ознайомлюють працівників, які є військовозобов’язаними, резервістами та призовниками, виключно при прийнятті на роботу. Тому військовозобов’язаних, резервістів і призовників, які уже є працівниками підприємства, ознайомлювати під підпис з оновленими 16.01.2025 Правилами військового обліку не потрібно.

Але! Ви можете усно / письмово (наприклад, на електронну пошту) проінформувати працівників про зміни або зробити нотатку на корпоративному сайті про оновлення Правил та їх розміщення «на стенді».

Хто відповідає за оновлення Правил?


Якщо на підприємстві є особа, відповідальна за ведення військового обліку, то саме такий відповідальний має стежити за актуальною версією Правил.


Однак, якщо функції відповідального покладено на директора, тоді за оновлення Правил відповідає директор.


Про що слід додатково проінформувати працівників щодо виконання Правил?


Усно попередьте працівників про обов’язок роботодавця повідомляти ТЦК про порушення працівником Правил військового обліку (п. 34 Порядку №1487).


Яна ЯРОШЕНКО, головний редактор текстового контенту сайту kadroland


Шаблони та зразки документів:


Правила військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (з 16.01.2025)

Аркуш ознайомлення з правилами військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів