
30.03.2026 у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт під №15116 «Про внесення змін до статті 37 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо процедури виключення з військового обліку жінок, взятих на такий облік з порушенням законодавства України» (далі – законопроєкт №15116).
Законопроєктом №15116 пропонується доповнити частину шосту статті 37 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу» (далі – Закон №2232) новим пунктом 7, відповідно до якого підставою для виключення з військового обліку будуть жінки, які були взяті на військовий облік без дотримання умов:
- передбачених частиною одинадцятою статті 1 Закону №2232;
- передбачених абзацом восьмим пункту 1 частини першої статті 37 №2232.
Також документ містить прикінцеві положення щодо набрання ним чинності та приведення Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Одночасно із законопроєктом №15116 подається пов’язаний із ним законопроєкт від 30.03.2026 №15115 «Про внесення змін до статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за порушення правил ведення військового обліку службовими особами». Деталі – читайте тут.
Як зазначив ініціатор документа Дмитро Разумков на своїй сторінці facebook, якщо жінка потрапила до реєстру помилково – її мають автоматично звідти виключити після її заяви і скасувати штраф у 17 тисяч гривень.
А будь-яка «помилка» має відповідального. Бо в реєстр жінки потрапляють не самі – їх туди вносять конкретні посадові особи або ті, хто створив недосконалу систему. І якщо людині можуть виставити штраф 17 тисяч гривень ні за що, то той, хто допустив таку «помилку», також має нести відповідальність.
І вона повинна бути відчутною – штраф у десятикратному розмірі – 170 тис. грн.
Водночас 07.04.2026 під №15116-1 на сайті ВРУ зареєстровано альтернативний законопроєкт «Про внесення зміни до статті 37 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо процедури виключення з військового обліку жінок, взятих на такий облік з порушенням законодавства України».

Основні відмінності альтернативного від основного:
- механізм виключення з військового обліку шляхом подання заяви (звернення) жінки та за результатом перевірки ТЦК та СП у строк, що не перевищує 30 календарних днів з дня надходження заяви (звернення);
- винятки щодо поновлення даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі – реєстр «Оберіг») для жінок, щодо яких встановлено помилкове виключення або відсутність даних у реєстрі «Оберіг» і які на момент перевірки перебувають на військовій службі або мають чинний контракт;
- встановити, що жінки, які взяті на військовий облік військовозобов’язаних до набрання чинності Законом та стосовно яких відсутні документи (відомості), які можуть бути підставою для взяття на військовий облік або підтверджують бажання таких осіб бути взятими на військовий облік, підлягають виключенню з військового обліку протягом 90 днів з дня набрання чинності цим Законом;
- встановити, що Закон набирає чинності через два місяці з дня, наступного за днем його опублікування. Кабінет Міністрів України зобов’язаний вжити заходів щодо приведення у відповідність із цим Законом підзаконних нормативно-правових актів, забезпечивши набрання ними чинності одночасно із набранням чинності цим Законом.
Джерело: ВРУ, нардеп Олександр Федієнко
Мінікурс на тему:
Військовий облік і мобілізація жінок: що з цього правда
Схожі публікації:
Як жінка-кадровик без військового обов'язку потрапила в «Оберіг»: що робити
Мобілізація жінок в Україні: у ЗСУ пояснили ситуацію з обліком в «Оберіг»





















