Право на пільгові пенсії медпрацівників за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці — очікуємо на зміни

Професійні назви робіт (професій, посад) розділу «Охорона здоров’я та соціальна допомога» Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, планують увідповіднювати із Класифікатором професій

Мінсоцполітики у себе на сайті оприлюднило проєкт постанови КМУ «Про внесення змін до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (далі — Зміни).


Метою прийняття цієї постанови є приведення професійних назв робіт (професій, посад), передбачених Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 (далі – список № 2), у відповідність до професійних назв робіт, визначених Національним класифікатором України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» (далі — Класифікатор професій).


Варто нагадати, що відповідно до ст. 114 Закону України від 09.07.2023 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» особи, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зокрема, за Списком № 2, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи.


Водночас наказом ще у 2020 році Мінекономрозвитку від 18.08.2020 № 1574 було затверджено Зміну № 9 до Класифікатора професій, згідно із якою:


  1. внесено професійну назву роботи «Працівник з господарської діяльності закладу охорони здоров’я»;
  2. професійну назву роботи «Молодша медична сестра (санітарка, санітарка-прибиральниця, санітарка-буфетниця та ін.)» змінено на «Молодша медична сестра (молодший медичний брат) (санітарка, санітарка-прибиральниця, санітарка-буфетниця, санітар, санітар-прибиральник, санітар-буфетник та ін.)»;
  3. професійну назву роботи «Молодша медична сестра з догляду за хворими» змінено на «Молодша медична сестра (молодший медичний брат) з догляду за хворими».


Відповідні зміни також внесено до Випуску 78 «Охорона здоров’я» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників системи охорони здоров’я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я від 29.03.2002 № 117.


Саме у зв’язку з цим виникла необхідність приведення професійних назв робіт (професій, посад), передбачених Списком № 2, у відповідність до Класифікатора професій.


Джерело: Міністерство соціальної політики України