Статтею 7 Закону України 15.03.2022 №2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» передбачено, що у період дії воєнного стану порядок організації діловодства з питань трудових відносин, оформлення і ведення трудових книжок та архівного зберігання відповідних документів у районах активних бойових дій визначається роботодавцем самостійно, за умови забезпечення ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці.
Кім цього, сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником.
Відповідно до вимог п. 4.2 розділу 4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 №58, пересилання трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу допускається тільки за письмовою згодою працівника.
Так, п. 26 Правил надання послуг поштового зв’язку, затверджених постановою КМУ від 05.03.2009 №270 передбачено, що у міжнародних поштових відправленнях пересилаються предмети, не заборонені до ввезення / вивезення на / з території України відповідно до законодавства.
Пересилання за кордон дозволів на право носіння зброї, трудових книжок, військових квитків, документів, що посвідчують особу, здійснюється виключно у реєстрованих міжнародних поштових відправленнях.
Перебуваєте у постійних пошуках довідкової інформації? Тоді мерщій до розділу Довідники! Бібліотека довідників повсякчас доповнюється, а головне, що інформація, розміщена тут, відповідає всім нормам чинного законодавства!
Можливий алгоритм дій роботодавця при передачі трудової книжки працівнику, що перебуває за кордоном:
- Визначення підстави для передачі: працівник звільнився / хоче отримати трудову книжку для інших цілей.
- Оформлення запиту працівником: працівник подає письмову заяву (скан або електронний варіант із кваліфікованим електронним підписом – КЕП) про бажання отримати трудову книжку із наданням згоди на пересилання трудової книжки поштою у якій окремо вказує: спосіб доставки / адресу за кордоном.
- Перевірка та оформлення документації роботодавцем, а саме перевіряє наявність підстав і надання згоди на пересилання трудової книжки поштою.
- Уточнення способу доставки, оформлення відправлення: важливо перевірити правильність адреси, зазначеної працівником.
- Підтвердження отримання: зберегти квитанцію та відстеження доставки.
Джерело: Держпраці
Стаття на тему: