Як повідомляє ФРУ, на порталі «Дія» досі (вже 2 місяці поспіль) не реалізовано можливість формування бази військовозобов’язаних працівників станом на 18.05.2024. За останньою інформацією врегулювання цього питання не є пріоритетним з боку Мінцифри, також відсутня інформація про синхронізацію відповідних реєстрів від Міноборони та Пенсійного фонду.
Зазначають, що ця норма з часу війни була однією з найбільш очікуваних з боку бізнесу разом з відстрочкою в 1 рік і успішно реалізовувалась через накази Мінекономіки. На сьогодні після кожного бронювання з формуванням загальної бази військовозобов’язаних працівників на дату звернення кількість працівників до бронювання на кожний наступний термін стрімко зменшується. Наразі бізнес визначає цю проблему у бронюванні як одну з найбільш нагальних.
У зв’язку з цим, у ФРУ закликають розглянути можливість реалізації пункту 12 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі – Порядок №76) в «паперовий спосіб» через накази Мінекономіки до реалізації цього функціоналу в «Дії».
Звертають увагу й на ще одну проблему – чимало підприємств великого та середнього бізнесу для забезпечення стабільної роботи, дотримання вимог комплаєнсу, безпеки виробничих об’єктів створюють відповідні відділи чи управління, що відповідають за безпеку. Доволі часто на такі об’єкти працевлаштовуються колишні працівники правоохоронних структур, в т.ч. СБУ. Проте, через особливості служби такі працівники не перебували на загальному військовому обліку, який ведеться ТЦК, відповідно дані про них відсутні в Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг». При отриманні підприємством витягу відповідні працівники відображаються як такі, що не перебувають на військовому обліку, і відповідно не можуть бути заброньовані в рамках діючої процедури через «Дію». Здебільшого, такі працівники перебували на спеціальному обліку, який ведеться безпосередньо в СБУ, і вочевидь не синхронізований з іншими наведеними вище реєстрами.
Зазначають, що попередня редакція Порядку №76 передбачала бронювання військовозобов’язаних, що перебувають на військовому обліку в СБУ шляхом подачі списків у паперовій формі на погодження відповідних державних органів та отримання наказу про бронювання військовозобов’язаних за підприємством від Мінекономіки. Проте після змін, внесених постановою КМУ від 22.11.2024 №1332 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час», підприємства не мають можливості забронювати працівників, які перебувають на обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органу Міноборони.
У зв’язку з цим, просять тимчасово, на час доопрацювання цього функціоналу в «Дії», надати можливість бронювання працівників підприємств, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органу Міноборони через накази Мінекономіки.
Рекомендуємо скористатись нашим довідником: Бронювання працівників: хто підлягає та у якій кількості! Більше довідкової інформації у розділі Довідники! Бібліотека довідників постійно доповнюється, а головне, що тут вся інформація відповідає всім нормам чинного законодавства!
Зазначають, що відповідні питання можуть потребувати внесення змін до діючого Порядку №76 або в спосіб прийняття окремого протокольного рішення КМУ (що мало місце у 2024 році), ФРУ готова долучитися до відповідних обговорень та / або оперативного напрацювання відповідних змін для якнайшвидшого врегулювання порушених вище питань.
Джерело: ФРУ
Статті та відео на тему:
Підприємства, що можуть забронювати працівників, і підстави для отримання критичності
Практика бронювання через «Дію»: проблеми, рішення, обговорення
Бронювання в «Дії» відновлено з 01.12: нові умови та проблеми